Novinky v zónách placeného stání

Změny, které dále zkvalitní podmínky v zónách placeného stání (ZPS) projednala Rada hlavního města Prahy. Vycházela přitom ze zkušeností z dosavadního provozu. Hlavní novinkou bude zavedení tzv. Desetihodinové parkovací karty či výjimky pro opatrovníky handicapovaných lidí z řad příbuzných.

  • 3 minuty čtení

 

/zpráva z 23. jednání Rady hl. m. Prahy 10. června 2008/

 

Změny, které dále zkvalitní podmínky v zónách placeného stání (ZPS) projednala Rada hlavního města Prahy. Vycházela přitom ze zkušeností z dosavadního provozu. Hlavní novinkou bude zavedení tzv. Desetihodinové parkovací karty či výjimky pro opatrovníky handicapovaných lidí z řad příbuzných.

 

„Cílem zřízení parkovacích zón na území městských částí Praha 2, 3 a 7 bylo zlepšení dopravní situace v daných lokalitách a přispět k většímu pohodlí residentů. Během několika měsíců provozu jsme vysledovali další drobnosti, kterými systém ještě zdokonalíme a které řidičům i místním obyvatelům pomohou v jejich každodenním životě,“ uvedl první náměstek primátora Rudolf Blažek.

Jednou z novinek je zavedení desetihodinové parkovací karty, která opravňuje ke stání v rezidentních zónách v době od osmi hodin ráno do šesti hodin večer a bude stát 400 korun. „Tato parkovací karta je určena především pro řemeslníky, kteří provádějí opravy v bytech, obchodech či kancelářích a jejichž práce vyžaduje delší čas. Dosud takovéto situace řešili postupným zakoupením několika dvouhodinových parkovacích karet. To však odrazovalo mnoho řemeslníků od přijímání zakázek v zónách placeného stání nebo neúměrně zvyšovalo jejich ceny pro obyvatele, na které řemeslníci převáděli ceny za parkování. Nová karta ušetří všem peníze i čas,“ vysvětlil náměstek Blažek.

Další novou výhodou je to, že lidé, kteří nemají trvalé bydliště v zóně placeného stání, ale dojíždějí tam vlastním automobilem kvůli svým nemocným a invalidním příbuzným, budou mít možnost požádat o výjimku. „Těmto lidem úřad příslušné městské části za manipulační poplatek vystaví parkovací kartu na jméno žadatele, kterým je člověk s trvalým bydlištěm v místě placeného stání,“ objasnil náměstek Blažek. Na rubové straně karty budou vypsány registrační značky vozidel přímých příbuzných, kteří uvedenou kartu budou využívat, a seznam ulic, kde lze s touto kartou parkovat, například v místě trvalého pobytu nebo v místě sídla lékaře.

Návrh počítá i s opatřením, které přinese více míst k parkování pro návštěvníky Prahy. O víkendech je v některých zónách placeného stání nadbytek parkovacích míst, a je tedy možné je uvolnit právě pro jejich potřeby. Z tohoto důvodu by byla v Zásadách pro zřizování Zón placeného stání nově dána městským částem možnost dle místních podmínek ve vybraných dnech a hodinách v týdnu povolit parkování i nerezidentům. 

Hlavní město zavedlo zóny placeného stání v levobřežní části Prahy 1 a na Praze 2 v listopadu loňského roku. V březnu letošního roku se připojila Praha 3 a Praha 7. Ve všech těchto částech modré zóny placeného stání úspěšně fungují. „Víme, že o zavedení placeného stání má zájem také Praha 5 a 6. Co nejdříve by je chtěla Praha 10 a Praha 8 v Karlíně, ale s dalším rozšiřováním zón nepočítáme dřív než v příštím roce,“ řekl náměstek primátora Rudolf Blažek.

 

 Příloha 

Ceník parkovacích karet a lístků v zónách placeného stání

  Word

 

 

V Praze 10.6.2008

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


 

 

10. června 2008
10. června 2008