Nový policejní šéf chce "vyčistit ulice"

Mladá fronta Dnes - 24.3.2003
Podtitulek: V hlavním městě má hlídkovat více policistů. Zlepšit se má také jejich vybavení na služebnách
Autor: JOSEF HYMPL
Nový pražský policejní ředitel nastoupil 1. března. Veřejnost zatím jeho tvář příliš nezná. "Nejsem mediální typ," tvrdí muž, který ve funkci nahradil zesnulého Radislava Charváta. Po několika otázkách požádal, aby nemusel být dál fotografován.
Praha Do nelehké situace naskočil nový šéf pražské policie František Snopek. Na svém ředitelském křesle sedí teprve jedenadvacet dní, zodpovídá však za bezpečnost obyvatel největšího města v Česku. Pod velení pětačtyřicetiletého muže nyní spadá téměř osm tisíc lidí. Snopek nechce příliš hovořit o svém soukromí. Je to ale ostřílený profesionál. Za sebou má například i velení útvaru, který má na starosti hlídání hlavy státu.
Před časem jste se v konkurzu ucházel o místo náměstka policejního prezidenta. Kde jste u policie sloužil v minulosti? Kam šéfování pražské policii řadíte?
Pracoval jsem například u pražské kriminálky v centru města. Pět roků jsem byl i na oddělení vražd. Jeden čas jsem byl také velitelem obvodního policejního ředitelství v Praze 2. Naposledy jsem velel útvaru, který měl na starosti ochranu prezidenta republiky. K druhé části vaší otázky: velení největšího policejního útvaru v zemi samozřejmě považuji za svůj profesní postup.
Hlídat prezidenta je asi velmi specifická a zajímavá práce. Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodl změnit působiště?
Zajímavá práce to rozhodně byla. Chtěl jsem pomoci policii svými znalostmi, a jak už jsem řekl, pro mě je to rozhodně kariérní postup.
Promiňte mi jistě nepopulární otázku. Co hodláte ve fungování pražské policie změnit? Nemyslím tím však pouze případné personální změny na velitelských místech.
Podle mého názoru je nejvíce potřeba zlepšit podmínky policistů na místních odděleních. Začít policii budovat zezdola. Každý člověk, který se setká se zločinem, přijde do kontaktu vždy nejprve s lidmi na místních odděleních. Chci, aby na každé úrovni pražské policie měli moji podřízení odpovídající technické podmínky. Jde především o to, aby policisté i na nejnižší úrovni měli pocit jistoty. Situace by se měla uklidnit a lidé nebudou stále odcházet jinam.
Tyto plány jsou do budoucna určitě zajímavé, nicméně jak chcete ovlivnit život běžných obyvatel města? Co podle vás nejvíce Pražany sužuje? Jaké kriminální delikty jsou jejich noční můrou?
Největším problémem je jednoznačně pouliční kriminalita. Mnozí z obyvatel města byli alespoň jednou v životě okradeni například v tramvaji. Také vykrádání a krádeže automobilů zaujímají přední místa policejních statistik. Vidím na to jediný lék: věnovat se intenzivně hlídkování na ulici. Dostatečný počet důsledných policistů bude mít určitě i dobré výsledky. Máte možná smůlu, ale od chvíle kdy jste nastoupil, se ve městě odehrálo hned několik tragédií. Za poslední týden Praha myslím například zažila hned tři vraždy. Navíc začala válka s Irákem a město musí být střeženo i armádou. Nemáte ve světle těchto událostí ze své ředitelské židle tak trochu strach?
Máte pravdu, že za několik posledních týdnů se odehrálo skutečně mnoho. Ať už šlo třeba o tragédii, kdy se u Národního muzea upálil mladý student, nebo zmíněné vraždy. Jak už jsem řekl, u policie sloužím již nějaký ten rok a rozhodně nejde o moji velitelskou premiéru. Proto se podobných výzev nelekám. Navíc šlo o opravdu zvláštní případy. Nedávná vražda v Sarajevské ulici na Vinohradech byla například útokem pacienta na lékaře, který jej operoval.
24. března 2003
24. března 2003