Novinky po otevření části okruhu

prazsky_okruh_letecky
Autor: Oskar Exner
21. září 2010
21. září 2010

Dopravní opatření spojená s otevřením nové jižní části Pražského okruhu spojující dálnice D5 a D1 vzala dnes na vědomí Rada hl. m. Prahy. Vyslovila podporu novému režimu organizace dopravy na území hlavního města zaváděný v návaznosti na otevření této části vnějšího silničního okruhu. Zároveň rozhodla o úkolech a opatřeních, která jsou bezpodmínečně nutná.

  • 4 minuty čtení

„Je to velmi důležitý okamžik pro pražskou dopravu, ale práce nekončí, naopak začíná. Včerejšek by tak měl být dnem ostrého startu přípravy zbývajících úseků nadřazeného dopravního skeletu Prahy,“ řekl primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.

„Pokud jde o vliv nově otevřených úseků Pražského okruhu na bezpečnost a plynulost silničního provozu i na funkci městské hromadné dopravy a o hodnoty přepravních objemů, budu mít do čtrnácti dnů souhrnná data a hodnotící zprávu předložím Radě hlavního města Prahy,“ uvedl první náměstek primátora hl. m. Prahy Rudolf Blažek s tím, že Krajské ředitelství policie hl. m. Prahy je požádáno o pomoc při dohledu a řešení nového režimu organizace dopravy. Změny dopravních zátěží bude průběžně sledovat Technická správa komunikací hlavního města Prahy, údaje vztahující se k vlivu opatření na městskou hromadnou dopravu zajistí Dopravní podnik hlavního města Prahy a ROPID.

Rada hlavního města Prahy se zároveň obrací i na starosty městských částí dotčených novým režimem organizace dopravy, aby další navazující opatření řešili v úzké koordinaci s členem Rady hl. m. Prahy pro oblast dopravy a odborem dopravy Magistrátu hl. m. Prahy.

„Včera žádné viditelné zhoršení dopravní situace na Spořilovské nenastalo, skutečností nicméně je, že zde zvýšení intenzity dopravy o zhruba deset procent očekáváme. Je to dočasný stav na dobu tří až čtyř let, než bude dokončena další část Pražského okruhu, a je to daň za to, že byla před deseti lety vybrána velkorysá a pro Prahu nejlepší varianta okruhu JVD. Tato jihovýchodní část Pražského okruhu je dnes hotova z poloviny, zbytek bude dokončen do zhruba čtyř let, a to vyřeší i problém Spořilova,“ řekl radní Radovan Šteiner.

Jižní část Pražského okruhu převede osobní i nákladní tranzitní dopravu mezi R7, R6, D5 a D1 z Městského okruhu na přirozeně atraktivní náhradu v trase nového úseku Pražského okruhu (cca 3,5 tisíce tranzitních těžkých nákladních automobilů bez zastavení obousměrně). Převede rovněž těžkou nákladní tranzitní dopravu mezi R7, R6, D5 a D11, R10, D8 na nový úsek Pražského okruhu aktivací zákazu jízdy těžkých nákladních automobilů nad 12 tun na Městském okruhu (mezi Barrandovským mostem a MÚK Záběhlice) a na ulici K Barrandovu (cca 2 tisíce tranzitních těžkých nákladních automobilů bez zastavení obousměrně).

Po zprovoznění jižní části Pražského okruhu tak dojde k poklesu intenzity těžké nákladní dopravy na Jižní spojce o 80 % (7-8 tisíc těžkých nákladních automobilů obousměrně), snížení kolizních průpletů na Barrandovském mostě (dochází k vytvoření podmínek pro optimalizaci dopravního řešení na modřanské straně mostu – viz bod IX.) a ke zvýšení plynulosti a rychlosti dopravy na uvolněné trase. Mezi důležitými pozitivy, které Pražský okruh přináší, figuruje pravděpodobné snížení nehodovosti, snížení objemu emisí z dopravy a snížení dalších negativních dopadů na okolní obytné čtvrtě, jako např. Barrandov, Braník nebo Krč.

Ke snížení dopravního zatížení ovšem dojde nejen na Jižní spojce a na Barrandovském mostě, ale i v ulici K Barrandovu či Vídeňské. Jednou z dalších významných pozitivně dotčených komunikací je Branická, kde je frekventovaně provozována veřejná doprava – denně zde projede celkem 484 spojů, jedná se o jedinou spojovací komunikaci pro velkou část Prahy 4 s levým břehem a Smíchovským nádražím. Jedním z dalších efektů otevření jižní části Pražského okruhu bude dále snížení intenzity dopravy na většině pražských mostů i na dalších místních komunikacích. Je tomu tak proto, že díky uvolnění Jižní spojky od tranzitní dopravy tato začne plnit funkci městské sběrné komunikace a stáhne dopravu z rezidenčních oblastí.

Organizace dopravy

  • zákaz provozu těžké nákladní dopravy nad 12 tun, a to na Jižní spojce v úseku MÚK Záběhlice – Barrandovský most, na ulici K Barrandovu v úseku Slivenec – Barrandovský most, v Radotíně na komunikaci K Cementárně a Pod Klapicí, dále pak částečně na ulici Strakonické
  • optimalizace situace na Barrandovském mostě - ověřit možnost dopravního řešení pomocí režimu vypnutí světelného signalizačního zařízení. Semafor bude dnes o půlnoci vypnut pro zvýšení plynulosti a bezpečnosti výjezdu z ulice Modřanské, k čemuž na Jižní spojce bude před křižovatkou s rampou pomalý (pravý) pruh stažen do středního pruhu. To umožní bezkolizní připojení rampy z Modřanské ve dvou pruzích a plynulý (signalizací nerušený) provoz od Jižní spojky rovněž ve dvou pruzích.
  • zvýšení informovanosti řidičů, on-line panely s dojezdovou dobou na Jižní spojce (příprava výstavby proměnných informačních tabulí – dvě nové tabule jsou součástí 2. etapy úprav MÚK Záběhlice, k realizaci v r. 2011)
  • telematické aplikace systému řízení provozu na Jižní spojce (kamerový dohled, sledování intenzity dopravy, úsekové měření rychlosti)
  • expresní BUS MHD linka na Jižní spojce, zaváděná v návaznosti na zprovoznění jižní části Pražského okruhu, spojující Jižní Město se Smíchovem, která vyjede poprvé 1.10.2010: s jízdní dobou 20 minut z Hájů na Smíchovské nádraží nabídne bezkonkurenčně nejrychlejší spojení stotisícového Jižního Města s levobřežní částí Prahy, odlehčí se zejména tramvajím v Ječné ulici a přestupním stanicím metra v centru vč. nejvytíženějšího úseku metra C mezi Prahou 4, 11 a I.P. Pavlova.

 

V Praze 21. 9. 2010