Nový systém pohotovosti funguje bez problémů

Milan Pešák, radní hlavního města Prahy pro oblast zdravotnictví, dnes předložil pražským radním výsledky fungování nového systému LSPP za první tři měsíce. Lékařská služba první pomoci (LSPP) je od 1. 1. 2008 zajišťována na území hlavního města Prahy fakultními nemocnicemi Motol, Královské Vinohrady, Na Bulovce, Fakultní Thomayerovou nemocnicí s poliklinikou, Všeobecnou fakultní nemocnicí a Poliklinikou Palackého, která je součástí Nemocnice Na Františku. Uvedená zdravotnická zařízení provozují LSPP na základě smluvního vztahu uzavřeného s hlavním městem Prahou.

  • 2 minuty čtení

 

/Tisková zpráva ze 17. jednání Rady hl. m. Prahy 29.4.2008/

 

Milan Pešák, radní hlavního města Prahy pro oblast zdravotnictví, dnes předložil pražským radním výsledky fungování nového systému LSPP za první tři měsíce. Lékařská služba první pomoci (LSPP) je od 1. 1. 2008 zajišťována na území hlavního města Prahy fakultními nemocnicemi Motol, Královské Vinohrady, Na Bulovce, Fakultní Thomayerovou nemocnicí s poliklinikou, Všeobecnou fakultní nemocnicí a  Poliklinikou Palackého, která je součástí Nemocnice Na Františku. Uvedená zdravotnická zařízení provozují LSPP na základě smluvního vztahu uzavřeného s  hlavním městem Prahou.

 

Hlavní město přispívá dotčeným subjektům na provoz LSPP částkou 22 milionů korun, která byla schválena Radou hlavního města Prahy a Zastupitelstvem hlavního města Prahy jako účelová neinvestiční dotace na provoz LSPP pro rok 2008. „Na území hlavního města byla LSPP v loňském roce zásadním způsobem reorganizována a v rámci těchto změn došlo i k zániku některých ordinací LSPP provozovaných městskými částmi. Naproti tomu ambulance ve fakultních nemocnicích nabízejí komplexnější a kvalitnější péči, neboť v případě potřeby je snadné předat pacienta s vážnějšími obtížemi k vyšetření i léčení do specializovaných oddělení s personálním i přístrojovým vybavením té nejvyšší kvality“, uvedl Milan Pešák, radní hlavního města Prahy pro oblast zdravotnictví.

Za první čtvrtletí roku 2008 vyhledalo LSPP celkem 22 304  osob, z toho bylo 8 230 pacientů LSPP pro dospělé, 8 745 pacientů LSPP pro děti a dorost a 5 329 osob ošetřených stomatologickou LSPP. Je to cca o 11 % méně než ve srovnatelném období předchozího roku.

Nejsilnější zastoupení mezi ošetřenými mají tradičně občané hlavního města, kteří tvoří 72,23% (LSPP pro dospělé) a 75,21% (LSPP pro děti a dorost). Následují obyvatelé Středočeského kraje se 13,74% (LSPP pro dospělé) a  20,49% (LSPP pro děti a dorost), dále pak obyvatelé ostatních krajů ČR a nakonec cizí státní příslušníci. Ve stomatologické LSPP je situace obdobná, za zmínku zde stojí významnější podíl občanů Středočeského kraje, který v celkovém počtu ošetřených tvoří 24%.

„Z těchto výsledků je patrné, že  nebyly zaznamenány žádné závažné problémy spojené s fungováním LSPP a nově zavedený systém se tedy osvědčil,“ dodal radní Pešák.

 

 

V Praze 29.4.2008

Za správnost: Michal Mikšík / tel. 236 004 402

 

 


Mgr. Milan Pešák - radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti generelu pražského zdravotnictví, odpovědnost obce za konkrétní oblasti poskytování zdravotní péče, zajištění Lékařské služby první pomoci, pohotovostní stomatologické služby, činnosti městských zdravotnických zařízení.


 

 

29. dubna 2008
29. dubna 2008