O městské části Praha - Dubeč

Katastrální území: Dubeč, Dolní Měcholupy (část)
Počet obyvatel: 2463
Datum vzniku: 1990 (městská část)
Rozloha: 850 ha (k 31. 12. 2006)

Zmínky o Dubči se objevují již od roku 1088, kdy podle starých písemností byla za vlády knížete Vratislava založena kolegiátní kapitula vyšehradská. Název údajně vznikl z množství dubů v bezprostředním okolí, popřípadě byla ves pojmenována po dělnících, kteří se specializovali na kácení převážně dubů, kterými zásobovali Prahu. Součástí obce je také Dubeček, původně Malý Dubeč, který vznikl později.

V Dubči a v Dubečku vám učarují zcela jistě dvě chráněné lokality, Rohožník a zejména Lítožnické rybníky, které mají nepopiratelné kouzlo. Prolíná se zde ale i stará a nová zástavba. Kvůli té druhé zde vznikly dvě nové ulice, z té první stojí za zmínku určitě kostel sv. Petra v Dubečku a sýpka se zbytky tvrze, jejímž posledním majitelem byl Adam Zapský. O majetek přišel, když se v letech 1618–1620 zúčastnil stavovské vzpoury. Odsouzen byl ke ztrátě třetiny svých statků. O pět let později se dopustil i vraždy, když u Počernic zákeřně zastřelil svého komplice. Nakonec byl proto roku 1626 popraven.

O více než století dříve ale patřila kromě jiných obcí Dubeč Janu Dubečskému a ten získal od krále Vladislava II. Jagellonského její povýšení na městečko. Toto označení zůstalo Dubči spolu s Dubečkem až do roku 1974, kdy byla připojena k Praze.

Nejvýznamněji se ale nejspíš zapsala do historie tím, že se zde narodil roku 1819 Václav Červený, vynálezce hudebních nástrojů. Jeho práce a vzestup začaly nejdříve výrobou žesťových nástrojů, na kterou v roce 1842 založil firmu. Tu vedl čtyřiapadesát let. Již rok po založení ale objevil pro svět zcela nový nástroj – kornon, určený zejména pro vojenské jízdní čety. Následovalo dalších více než pětadvacet nových nástrojů, mezi jinými kontrabas, zvukoroh, baroxyton, kontrafagot, altovka. Za své vynálezy získal mnohá ocenění, například c. k. zlatý záslužný kříž s korunou, řád sv. Anny od cara Alexandra III. a další. Na Jubilejní výstavě v Praze roku 1891 vystavil v nádherné skříni, připomínající Národní divadlo, sto šedesát nástrojů. Jeho vnuk Dr. Jiří Červený proslul jako zakladatel populární Červené sedmy z období mezi světovými válkami.

Busta zakladatele firmy, která již oslavila 155 let trvání, umístěná na domě, připomíná slavného rodáka.

Webové stránky jsou na adrese: http://www.praha-dubec.cz/


Autor: Linda Nová, redakce portálu
2. prosince 2008
2. prosince 2008