Obce většinou pro paušály za odpad

Právo - 7.5.2002
Rozhodnutí poslanců, kteří chtějí novelou zákona umožnit obcím od Nového roku určit způsob placení za odpady, vyvolalo na radnicích rozpačitý ohlas.

Zatímco ve větších městech, především v Praze, radní výsledek hlasování rozhodně uvítali, v menších obcích za novelou zákona o odpadech vidí starostové právě vliv pražské radnice, která se paušálním poplatkům od počátku bránila. "Bojoval jsme u našich poslanců, aby byli rozumní a nechali to na obcích podle jejich zvyklostí a toho, co je pro ně i občany lepší. Jsem rád, že poslanci rozhodli moudře," řekl Právu starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD). Podle něj je to v duchu reformy veřejné správy, kdy o vlastních problémech má rozhodovat více obec. Starostové menších obcí dávají naopak v naprosté většině přednost dnes platnému paušálnímu poplatku za hlavu. "Nedávno vyšel nový zákon o odpadech, dělali jsme obecní vyhlášku, nyní by se to mělo všechno změnit. Mně to připadá, že si poslanci myslí, že my na obcích nemáme co dělat. Nám vyhovuje paušální platba. Zavedení plateb za popelnice by pro nás byla pohroma. Lidé by se snažili ušetřit a odpad by nám rozhazovali po stokách," řekla Právu například starostka Jílovic na Českobudějovicku Věra Jindrová (nez.).

Vyhrál lobbing Prahy?

Stejného názoru je i starostka Borových Lad na Prachaticku Stanislava Barantálová (nez.). "Já jsem přívrženkyní paušálních plateb, protože tím skutečně odpadá řada černých skládek. Pokud má určitý způsob vybírání poplatků oporu v zákoně, lidé to lépe chápou," míní Barantálová. Ve schválení novely zákona o odpadech spatřuje místostarosta Jaroměře Miroslav Soukup (nezávislý za KSČM) především zájem a lobbing Prahy. "Nynější poplatek na hlavu tamní orgány nezvládají, nedokáží pojmenovat 200 až 300 tisíc lidí, kteří se kdysi byli nuceni přihlašovat k pobytu, nyní se o nich neví. Proto požadují návrat k systému, který tady už byl. Pak se ale táži, proč byl na rok uzákoněn místní poplatek na hlavu, proč poslanci nedokázali problémy předem odhadnout?" V hlavním městě je nyní poplatek "za hlavu" stanoven na 468 korun za rok. V jiných obcích, např. v Loučni na Nymbursku, si obecní úřad zjednodušil práci tím, že místo popelnic přidělil rekreantům deset malých igelitových pytlů s tím, že odpad musí být připraven na odvoz jen v nich, jinak nebude zlikvidován. Poplatek za tuto službu přitom stanovil na 430 Kč ročně.

Redakce IN
Praha se nikdy netajila tím, že novelou vyhlášky o odpadech prosazuje svůj zájem. A zájem některých dalších velkých měst. Nicméně nikdy to nechtěla prosadit na úkor jiných obcí, kterým paušální platby vyhovují, a proto bylo v návrhu pražské novely zákona od počátku navrženo, aby si obce mohly svobodně vybrat mezi platbou za popelnici a platbou na hlavu. Tak byl také zákon novelizován. Novela zákona tedy nikoho neomezuje a také starostové citovaní v článku si mohou vybrat podle svého uvážení. Nicméně průběh projednávání této novely ukázal, a to poněkud překvapivě, že se k poplatku za popelnici přikjlání i řada měnších obcí, protože i ty už zjistily, jak administrativně náročné je poušální poplatek vybírat.
7. května 2002
7. května 2002