ODS získala od sponzorů šedesát miliónů

Hospodářské noviny - 13.3.2003
Podtitulek: Nejštědřejším sponzorem politických stran byla v loňském roce Česká spořitelna
Autor: Jana Havligerová, Josef Pravec
Trojí loňské volby dvěma největším parlamentním stranám několikrát znásobily příjmy získané sponzorskými dary. Rekord zaznamenali především občanští demokraté, kteří získali přes dvaašedesát miliónů korun, tedy čtyřikrát tolik, než v roce 2001.
Sociální demokracie vloni získala téměř patnáct miliónů, tedy padesátkrát víc než v roce předchozím. K ostatním stranám už sponzoři nebyli zdaleka tak štědří. Lidovci dostali pod pět miliónů korun, unionisté něco přes pět miliónů a komunisté necelých devět set tisíc.
Nejštědřejším dárcem byla Česká spořitelna, která rovným dílem rozdělila sedm a půl miliónů korun ODS, ČSSD a tehdejší čtyřkoalici.
"Náš peněžní ústav chtěl podpořit demokratický proces, který je nezbytnou podmínkou pro fungování tržního hospodářství. ČS vycházela z předpokladu, že i její hospodaření bude úspěšné pouze tehdy, pokud bude úspěšná celá Česká republika, a to není možné bez stabilního politického prostředí," konstatovala Věra Černá z tiskového odboru druhé největší banky.
Zatímco sponzorský příspěvek České spořitelny představuje pro ODS a zřejmě i pro lidovce a unionisty největší přijatou sumu, sociální demokraté dostali i dva pětimiliónové dary. "Jde o výraz dlouhodobých dobrých sousedských vztahů," řekl Michal Janeba, předseda představenstva BH Centrum. Pětimiliónový dar ČSSD podle něj ale nic nevypovídá o politických sympatiích firmy.
BH Centrum v roce 2001 koupilo od ČSSD v Praze parcelu, na níž postavilo obchodní centrum a hotel. Podle smlouvy za ni mají během sedmadvaceti let vyplatit sociálním demokratům přes 650 miliónů korun.
ČSSD ovšem nemalými částkami podporují i její vlastní členové. Podnikatel Vratislav Šlajer, od kterého sociální demokracie dostala půl miliónu korun, patří k zakládajícím členům strany. "ČSSD sponzoruji už třináct let a vloni jsem jí dal peníze na financování komunální volební kampaně, a to v zájmu Jiřího Paroubka, který se stal náměstkem pražského primátora."
Šlajer řídí poradenskou firmu Consus, která se účastnila kupónové privatizace, byl jedním z iniciátorů tažení Miloše Zemana na Pražský hrad. Nyní je sice rozčarován výsledkem prezidentských voleb, ale peníze hodlá straně dávat i nadále.
Spořitelna nebyla jedinou společností, která obdarovala více stran. Také firma Linet ze Slaného, která mimo jiné vyrábí lůžka pro nemocnice, domovy důchodců a jiná sociální zařízení, věnovala jak ČSSD, tak ODS po půl miliónu korun. Jak vysvětluje její jednatel Zbyněk Frolík, chtěla tak podpořit vznik velké koalice: "Žabomyší války v současné koalici se nám nelíbí. Nezamlouvá se nám především nynější politika ČSSD, a proto svůj krok už nezopakujeme." Frolík tvrdí, že zištné úmysly neměli, protože firma své zboží ze tří čtvrtin exportuje.
S výjimkou ČSSD, která má před sjezdem, ostatní strany bližší informace o svých sponzorech odmítají zveřejnit. Připouštějí pouze, že jde jak o fyzické osoby, tak o firmy. Komunisté dostávají peníze od svých členů, větší částky pouze od poslanců. Unionisté a lidovci přiznávají, že nejvyšší částkou je dvouapůlmiliónový dar od České spořitelny, který si rozdělili rovným dílem.
Výroční zprávy o financování musí politické strany a hnutí odevzdat Poslanecké sněmovně do konce března a povinně je zveřejňují.
13. března 2003
13. března 2003