Okrskářům v Praze je už deset let

Již od roku 2000 působí v ulicích hlavního města Prahy strážníci - okrskáři. Navazují na tradici prvorepublikových četníků, kteří obcházeli své rajóny a detailně znali nejen svěřené oblasti, ale také lidí, kteří v nich žili a pracovali. Strážníků-okrskářů je v současnosti v pražských ulicích téměř 500. Právě díky systému práce a podrobné znalosti „svého území“ strážníci-okrskáři významně podporují a doplňují nejen práci kolegů strážníků, ale také Policie ČR.

  • 3 minuty čtení

   

Již od roku 2000 působí v ulicích hlavního města Prahy strážníci - okrskáři. Navazují na tradici prvorepublikových četníků, kteří  obcházeli své rajóny a  detailně znali nejen svěřené oblasti, ale také lidí, kteří v nich žili a pracovali. Strážníků-okrskářů je v současnosti v pražských ulicích téměř 500. Právě díky systému práce a podrobné znalosti „svého území“ strážníci-okrskáři významně podporují a doplňují nejen práci kolegů strážníků, ale také Policie ČR.

 

„Od roku 2001 pravidelně klesá kriminalita v Praze. Věřím, že právě působení okrskářů je jedním z dílků v mozaice faktorů, které ke snížení kriminality přispívají. Být okrskářem není jen zaměstnání, je to, trochu nadneseně řečeno, opravdu poslání. Lidé si svých okrskářů a jejich práce váží. Příklad za všechny: na ředitelství městské policie v Praze 12 například nedávno zavolala jedna paní, aby se zeptala, jestli se jejímu okrskáři něco nestalo. Důvodem její obavy bylo to, že okrskáře dva dny nestihla a chtěla mu dát kus koláče,“ vysvětlil první náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, který u zrodu instituce okrskářů před deseti lety stál.

Strážníci-okrskáři působí v 280 okrscích, do nichž jsou rozděleny jednotlivé městské části. Při jejich práci je jedním z nejdůležitějších faktorů právě vzájemný vztah s lidmi, kteří v jeho okrsku žijí.  Díky tomu okrskáři mohou nejen velmi rychle odhalit to, co do jejich okrsku „nepatří“, ale jsou také první možností, kde hledat v případě potíží rychlou pomoc či radu. Kromě toho mohou okrskáři významně přispět k odhalování trestné činnosti. Jen za první půlrok letošního roku právě strážníci-okrskáři zjistili 14 osob, po nichž pátrala Policie ČR a policistům předali 9 lidí důvodně podezřelých ze spáchání trestného činu. Nalezli také mimo jiné 18 hledaných vozidel.

Strážníci-okrskáři ale pomáhají nejen přímo na ulici. Je mezi nimi například několik držitelů zlaté Janského medaile za darování krve. Věnují se také práci s dětmi, zdarma vedou kurzy sebeobrany a dětské kroužky a působí na táborech pro děti. Stejně tak se ale strážníci-okrskáři věnují práci pro seniory, besedám s nimi. Strážníci-okrskáři mají také na kontě několik zachráněných životů. Například loni na podzim se dvěma okrskářům z Prahy 4 podařilo přemluvit mladou ženu, která se chtěla zabít, aby neskákala z okna. Žena si od nich nechala ošetřit pořezanou ruku a přivolat pomoc lékařů.

 

 

V Praze 13. 8. 2010

 


JUDr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní  a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost zejména v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, posuzování návrhů zákonů týkajících se hl. m. Prahy a předkládání návrhů zákonů do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, organizace a koordinace Záchranného a bezpečnostního systému.


 

 

 

13. srpna 2010
13. srpna 2010