Open House Praha 2024

O víkendu 18. a 19. května 2024 po roce opět přichází jedinečná příležitost nahlédnout díky festivalu Open House Praha zdarma do běžně nepřístupných interiérů do celkem 115 vybraných pražských architektonických skvostů. Letošní, jubilejní 10. ročník, se odehraje ve znamení funkcionalismu a výročí významných českých architektů.

  • 3 minuty čtení
vizuál 10. ročníku Open House Praha
vizuál 10. ročníku Open House Praha Autor: openhousepraha.cz

V rámci doprovodného programu, který se uskuteční v týdnu od 13. května 2024, se u příležitosti tohoto svátku městské architektury chystají také inspirativní tematické přednášky, exkluzivní prohlídky, a hlavně také nezapomenutelné kulturní zážitky. Mj. bude možnost nahlédnout do útrob desetimetrové hlavy Franze Kafky či sestoupit do středověkého podzemí pod objektem Quadrio, kde bývalo židovského pohřebiště.

Open House Praha letos nechá nahlédnout do budov spojených s významnými českými architekty, jejichž životní jubilea si letos veřejnost připomíná – například Josefa Fuchse, Oldřicha Tyla, Adolfa Benše, Josefa Fanty, Jana Gillara, Karla Hubáčka a dalších. Současně se bude věnovat tématu přístupnosti a otevřenosti města všem skupinám obyvatel.

Mottem festivalu je „Architektura pro všechny“, proto jsou v programu i aktivity pro děti či osoby se zrakovým či sluchovým postižením či jiným hendikepem.

Budovy a výročí – Fuchs, Fanta, Hubáček, Gillar

O festivalovém víkendu bude otevřeno několik funkcionalistických skvostů, které připomínají významné československé architekty. Tou první je budova bývalé restaurace zimního stadionu Štvanice od Josefa Fuchse (*130 let). Stadion (otevřen 1932, zastřešen 1956) byl v minulosti několikrát místem konání mistrovství světa v hokeji a mistrovství republiky v krasobruslení, sloužil i pro bruslení veřejnosti. Jeho stav ale postupně chátral a roku 2011 byl i přes památkovou ochranu zbourán. Ušetřen zůstal jen objekt kavárny, kde dnes sídlí klub Fuchs2.

Letošních 70 let od úmrtí Josefa Fanty připomene festival zpřístupněním neorenesanční budovy Hlávkovy studentské koleje, která byla slavnostně otevřena před 120 lety. Otevřeny budou také secesní prostory v severním křídle Fantovy budovy Hlavního nádraží, které byly v posledních letech rekonstruovány. K nahlédnutí bude i vládní salonek na 1. nástupišti, kde trávil čas při čekání na vlak císař František Josef I. nebo prezident T. G. Masaryk. Fantovo dílo připomene i budova Ministerstva obchodu a průmyslu ČR s ikonickou prosklenou kopulí, do které budou moci lidé v rámci festivalu vystoupat.

Dalšího letošního jubilanta Karla Hubáčka (*100 let) připomene netradiční umělecký prostor Divadla DISK se střechou ve tvaru ponorky. Bude možnost si prohlédnout nejen divadelní zázemí, ale i spletité podzemní chodby, jejichž historie sahá až do dávných středověkých dob.

Zájemci budou moci nahlédnout i do Základní školy a Mateřské školy Bílá v Praze 6, označované jako malý klenot československého funkcionalismu, který vynesl svému autorovi Janu Gillarovi (*120 let) mezinárodní uznání. Školní areál byl dokončen před devadesáti lety po vzoru nizozemských a německých škol typu open-air, jeho základem byl železobetonový skelet.

Novinky

Festival Open House Praha nabídne v programu více než 35 novinek na území 13 městských částí. Jednou z nich je například honosný Palác První české zajišťovací banky na Smetanově nábřeží ve stylu florální secese, který dnes obývá Goethe-Institut. Foyer budovy bude navíc patřit výstavě Fotoalbum rodiny Kafkových, která představí mnoho dosud nepublikovaných fotografií ze života rodiny Franze Kafky, a připomene tím letošních 100 let od jeho úmrtí.

Další z novinek je Palác Škodových závodů, nynější sídlo Magistrátu hlavního města Prahy, které vzniklo podle návrhu významného českého architekta Pavla Janáka. V rámci festivalu budou k vidění reprezentativní Škodovy salonky s mimořádnou umělecko-řemeslnou interiérovou výzdobou a zrestaurovaným dobovým mobiliářem.

Návštěvníkům se mimořádně otevře i velkolepá neorenesanční budova Staroměstské tržnice v Rytířské ulici.

Poprvé do programu festivalu se připojí i několik budov v rámci areálu Pražského hradu. Navštívit bude možné například Prezidentskou rezidenci.

Praktické informace

Většina budov (a prostorů) bude otevřena po oba víkendové dny od 10:00 do 18:00 hodin, existují ale výjimky. Konkrétní časy zpřístupnění a další informace (např. o bezbariérovosti) jsou k dispozici zde. Vstup do budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace.

Informace o aktuálním provozu v otevřených budovách se lidé mohou dozvědět i díky nové festivalové aplikaci, která je ke stažení pro systémy Android i iOS.   

Seznam všech otevřených budov je zveřejněn na www.openhousepraha.cz.

6. května 2024
6. května 2024