Oprava domu podle vzorových výpočtů

Realitní a stavební Profit
Jakou životnost mají panelové domy? Vysokou, ač na nich hlodá zub času zcela neúprosně. Zatím nejsou v havarijním stavu, a to je z pohledu české ekonomiky ucházející. Takže se na jejich opravu připravujeme. Zatím teoreticky. Zpracováváme programy regenerace, víme, že se čas naplňuje. Jak situaci řešit? Přece opravovat, rekonstruovat, regenerovat, sanovat. Základem je do domů investovat!
Berlín byl donedávna největším staveništěm Evropy, protože tu rostly mamutí projekty mezinárodních i domácích renomovaných architektů a firem. S opravou paneláků se ale potýká stejně jako Praha. Akorát v Berlíně se opravovat již začalo. Praha má 118 tisíc bytů, z toho v panelové technologii 51 tisíc, a to je 1 500 domů. V hlavním městě je postavena jedna šestina panelových domů z celkového počtu v ČR, v nich bydlí zhruba 40 % všech občanů ČR. Z tohoto pohledu je nutné stav posuzovat.
Jak si Praha pomůže? Pražský magistrát vytváří koncepci oprav panelových domů.

Stav pražských panelových domů

"Vady vznikly nedodržením technologie, při realizaci. Především se jedná o zanedbanou a odkládanou údržbu a z toho se dá odvodit, že je Praha poseta nejen fyzicky, ale i morálně zastaralými objekty," analyzuje současný stav panelových domů pražský radní Miloš Máša. Ví, že pokud se nepřistoupí k sanaci panelové výstavby, tak jsme velmi blízko haváriím.
"Panelová výstavba, realizovaná před rokem 1990, byla ovlivněna technickohospodářskými ukazateli," poznamenává radní Máša, "to znamená, že náklady na výstavbu jednotlivých bytů a domů bylo progresivní
snižovat!" Je slabou náplastí ujištění statiků a dalších odborníků, že se projektantům jednotlivých soustav podařilo zajistit staticky bezpečné konstrukce.

Který beránek se otřese

Veškeré prostředky z nájmů dává pražský magistrát zpět do bytového fondu a na opravy jednotlivých domů, a to pravidelně každým rokem. Ve svém rozpočtu - v kapitole pro bydlení - má kolonku i pro výstavbu novou. Město dále využívá dotací MMR, které získá ze státního rozpočtu, ale částka, kterou vláda z rozpočtu pňspívá, je minimální. Není sporu o tom, že by bylo potřeba dávat podstatně více. Radní Máša doufá, že na začátku příštího roku by měl začít fungovat program, který bude podporovat sanaci panelových domů přes Fond bydlení. Doufejme jen, že do něho bude něco peněz nasypáno. Pražský magistrát však nemůže spoléhat jen na podporu, která se ani dnes příliš nerýsuje. Připravuje i další formy financování. Některé bankovní subjekty nabídly, že pomohou financovat sanaci panelových domů. Konkrétní nabídky však rada obdrží až po zpracování modelového projektu. Bankovní domy vycházejí v příznivého ratingu Prahy, uvažuje radní Máša a tak doufá, že i tento přísun finančních prostředků bude existovat.
U privatizovaných domů radní předpokládá, že tato založená družstva budou moci využít prostředků z Fondu bydlení. Část prostředků si budou muset uhradit jednotliví vlastníci formou hypotéky, stavebního spoření. Nájemníci se budou muset každopádně na nákladech podílet.
Státní rozpočet pro letošní rok stanovil 0,75 % HDP na bytový fond. Státní rozpočty západních zemí počítají často i s 20 % HDP. A to se jedná o země, kde vývoj života běží normálně a ani nenastal propad s výstavbou jako u nás za posledních deset let. Tvrzení, že bydlení je jedna ze základní potřeb člověka, asi u nás příliš neplatí.

Modelový projekt regenerace

Praha zpracovává modelový projekt regenerace panelových domů, na němž prověří praktickou realizaci své koncepce. Pro tento účel byl vybrán dům na Praze 11, v němž je 48 bytů a byl postaven v letech 1978, v soustavě VVÚ ETA.
Právě se vybírá subjekt, který se stane zhotovitelem stavby, výběr bude proveden podle novely zákona o zadávání veřejné soutěže. V průběhu projektu by se měla připravit organizační složka realizace. "V Berlíně taková regenerace probíhá bez vystěhování nájemníků," vykládá zkušenost německých sousedů radní Máša. "Tam se taková oprava odehraje během sedmi dnů. Vyžaduje to, aby zhotovitel díla měl kvalitní a důvěryhodné pracovníky. Podle přesně zpracovaného harmonogramu dodržují průběh akce a skutečně během sedmi dnů je hotovo!" Berlín má 265 tisíc bytů v panelové technologii, a stanovil si lhůtu deseti let, během níž musí byty opravit. 70 % je realizováno! Jak vyplývá z dohody mezi městy Praha a Berlín, tak bychom měli možnost využít německých zkušeností.
Firmy, které budou provádět opravy, musejí pracovat podle certifikátů ISO 9002. Tím bude mít Praha jistotu, předpokládá radní Máša, že práce budou správně technologicky prováděny. Jen aby už začaly.
(sa)
25. října 2000
25. října 2000