Oprava Karlova mostu vkročila do závěrečné třetiny

Oprava Karlova mostu (etapa 0003A) vkročila do své závěrečné třetiny. Je upravena povodní strana mostu a zbývá opravit pole 1 až 7 a pole 11 na návodní straně a část na Křižovnickém náměstí. Průběžně se rovněž dokončují detaily tak, aby i z pohledového hlediska bylo vše v souladu s požadavky objednatele.

  • 6 minut čtení

 

Oprava Karlova mostu (etapa 0003A) vkročila do své závěrečné třetiny. Je upravena povodní strana mostu a zbývá opravit pole 1 až 7 a pole 11 na návodní straně a část  na Křižovnickém náměstí. Průběžně se rovněž dokončují  detaily tak, aby i z pohledového hlediska bylo vše v souladu s požadavky objednatele.

V opravených částech mostu jsou provedena nová vozovková souvrství, hydroizolace, rozvody pro sítě a je zpětně položena původní dlažba. Kameny ze zábradelní zídky, které nevyhovovaly předepsaným požadavkům, byly vyměněny. Hlavní záměr, což je ochrana nitra mostu proti vodě, byla na již opravených částech splněna. Až bude tato část opravy Karlova mostu dokončena, bude moci most sloužit veřejnosti mnoho dalších desítek let.

Diagnostika provedená před zahájením opravy potvrdila, že je Karlův most ve velmi špatném stavu, a že opravu již není možné déle odkládat. Vlastní průběh prací tato očekávání potvrdil. Stav některých kamenů byl tak špatný, že se rozpadaly při pouhém sevření v ruce. V poli nad Čertovkou například ohrožovaly odpadající kusy degradovaných pískovcových bloků na spodní straně klenby kolemjdoucí. Pokud by hl. m. Praha k opravě nepřistoupilo, nebo jí dále odkládalo, byla by takováto odložená investice daleko náročnější - jak technicky, tak samozřejmě i finančně. A bylo by nutné vyměnit větší část původního materiálu mostu.

„Z pohledu Odboru městského investora probíhá dosavadní oprava Karlova mostu podle plánu. Projektová dokumentace i harmonogram oprav jsou v pořádku. Všechny strany zainteresované na opravě, tedy objednatel, zhotovitel a další, informují pravidelně veřejnost o průběhu prací a několikrát ročně zpřístupňují zájemcům staveniště. Zájemci o Karlův most tak mají možnost nahlédnout do opravovaných vrstev mostu a mohou porovnat současně prováděnou opravu s opravou ze 70. let minulého století. Současná oprava totiž do hlubších a starších vrstev nezasahuje,“ uvedl Jiří Toman, ředitel Odboru městského investora MHMP.

Oprava Karlova mostu nemá pouze své příznivce, ale pochopitelně i své odpůrce. Na základě iniciativy jednoho z nich provedla v létě loňského roku Inspekce Ministerstva kultury kontrolu. Od nestandardního zveřejnění Protokolu z inspekce uplynulo nyní 12 měsíců, během kterých se řada kritických zjištění vysvětlila a mnoho konstruktivních podnětů se realizuje. Nicméně je nutné znovu zopakovat, že Inspekce Ministerstva kultury hodnotila rozpracované dílo a jednostranně preferovala restaurátorský pohled na úkor technické opravy. Zadáním opravy však není restaurování ani soch, ani samotných zídek, ale obnova hydroizolace mostovky a technická oprava zábradelních zídek. Oprava prováděná jakýmkoliv jiným způsobem by znamenala daleko razantnější zásah do mostu a restaurování jednotlivých kamenů by zakonzervovalo současný špatný stav mostu a neprodloužilo by jeho životnost.

Určitě bychom chtěli veřejnost ujistit, že z našeho pohledu není důvod k žádnému zastavování stavby, jak je mnohokrát slyšet ze strany odpůrců současné rekonstrukce. Projektová dokumentace byla řádně schválena, bylo vydáno platné stavební povolení a jednotlivé dílčí podmínky stavby jsou regulovány průběžně vydávanými závaznými stanovisky. Na základě závěrů památkové inspekce vydal magistrát rozhodnutí o uložení opatření, která mají za účel přesněji definovat podmínky, za kterých bude další stavba realizována. Toto rozhodnutí nabylo právní moci na začátku září,“ řekl k současné situaci ředitel Odboru kultury a památkové péče MHMP Jan Kněžínek.

Včera odpoledne proběhlo na Magistrátu jednání o dalším pokračování rekonstrukcí na Karlově mostě, kterého se kromě primátora Pavla Béma zúčastnil i první náměstek ministra kultury František Mikeš. Hlavním cílem podle této schůzky je, aby byla co nejrychleji a podle plánu dokončena oprava mostovky, tedy včasné zaizolování stavby. Zatékání vody mezi jednotlivé kameny může totiž způsobit ty nejhorší škody. Zároveň bylo na tomto setkání konstatováno, že požadavky Opatření, které vydal Magistrát v červnu v reakci na inspekci NPÚ, se plní a předání Karlova mostu jeho správci proběhne v plánovaném termínu, tedy na jaře 2010.

Na dnešní tiskové konferenci zástupci společností a institucí, které se na opravě Karlova Mostu podílejí, uvedli:

Je zřejmé, že oprava Karlova mostu slouží některým jednotlivcům či organizacím k prosazování svých cílů, a že Karlův most je „rukojmím“ pro prosazení těchto jejich zájmů. Proto se i nyní objevují více než rok staré zprávy, či fotografie s neúplným, nebo zmateným komentářem. Vzhledem k tomu, že jsou tyto polopravdy a lži dále interpretovány, rozhodli jsem se k těm nejzásadnějším vyjádřit:

1)    Oprava Karlova mostu se provádí v souladu s technologickým postupem schváleným objednatelem, odborem kultury MHMP, zástupci NPÚ atd.

2)    Stavebně historický průzkum byl proveden před zahájením opravy. Vzhledem k tomu, že jej komise označila za nedostačený, je průběžně doplňován o operativní průzkum prováděný pracovníkem NPÚ.

3)    Prováděcí dokumentace byla zpracována a je průběžně doplňována o skutečnosti zjištěné při odhalování jednotlivých vrstev zábradelních zídek a vozovkových souvrství.

4)    Na opravu zábradlí byla zpracována zadávací dokumentace, která řeší základní způsob opravy zábradlí. Logicky však nemohla postihnout skutečný stav kamenného zábradlí. Skutečný stav se zjišťuje až při rozebírání jednotlivých kamenů. Z tohoto důvodu se zpracovává kamenická příprava, kterou rovněž schvalují mimo jiné i pracovníci NPÚ.

5)    Sbíječky se používají pouze při rozbíjení 40 let starého betonu tvořícího část vozovkového souvrství, vloženého do konstrukce při předchozí opravě v 70. letech 20. století. Rozbrušovací pily zachraňují původní kameny tím, že jsou používány k rozřezání vysokopevnostního cementu, kterým byly jednotlivé bloky spojené při předchozí opravě. Toto cementové pojivo má mnohonásobně vyšší pevnost, než pískovec a jiným způsobem rozebírání zídek by se kameny zničily, či nenávratně poškodily.

6)    Každý kámen je pečlivě posouzen odbornou komisí. Pokud komise dojde k závěru, že se dá alespoň část kamene využít pro opětovné vsazení do mostu, je takovýto kámen upraven a znovu použit.

7)    O vyřazování kamenů rozhoduje kvalifikovaná komise složená ze zástupců objednatele, NPÚ, Přírodovědecké fakulty UK a následného správce. Při svém hodnocení kamenů zohledňuje technické, materiálové a i historické vlastnosti jednotlivých kamenů, přičemž hlavní slovo mají zástupci NPÚ a PF UK.

8)    Některé kameny byly v takovém stavu, že se při odhalování rozsypaly na písek a nevelké úlomky. Tyto zbytky kamenů byly původně určeny k likvidaci, přesto s ohledem na jejich historický význam jsou všechny úlomky ukládány na centrální skladiště zřízené za mnohamiliónovou investici magistrátem.

9)    Každý kámen je dohledatelný, jedná – li se o výše popsané úlomky kamenů, jsou tyto zbytky alespoň formálně popsány. Protokoly o vyřazování všech kamenů jsou k dispozici.

10)     Všechny nové kameny mají ručně provedenou povrchovou úpravu kamenickým způsobem, který byl schválen na základě výběru ze vzorků upravených různými kamenickými způsoby. Tento způsob povrchové úpravy byl schválen zástupcem NPÚ.

11)    Druh kamene byl vybrán s ohledem na předepsané požadavky, kterými jsou především trvanlivost, pevnost a charakter – pískovec. Vhodný lom byl vybrán a doporučen odborníky z Přírodovědecké fakulty UK a schválen odborem památkové péče za doporučení NPÚ.

12)    Původní geometrické tvary kamenů jsou striktně dodržovány a při zpětném sestavování zídek se původní kvádry nikterak geometricky neupravují.

13)    Způsob spárování byl projednán a na základě předvedených vzorků schválen odbornou komisí.

14)    Celý postup prací je jak ze strany objednatele, tak ze strany odboru kultury magistrátu, NPÚ a jím sestavené komise podrobně kontrolován. Provozní problémy jsou operativně řešeny a odstraňovány, a ke kvalitě prací nebyly zásadní výtky.

Veřejnost má možnost seznámit se s prováděnou opravou. Věříme, že zdravý úsudek zvítězí nad zkreslenými informacemi a i jednostranně a účelově prezentovanými polopravdami. Karlův most je v dobrých rukou.

V Praze 14. 10. 2009

 

14. října 2009
14. října 2009