Oslavy astronomů zahájí Praha

Galileo Galilei

V Praze, přesněji před Staroměstským orlojem, dojde ve středu 7. ledna ke slavnostnímu zahájení Mezinárodního roku astronomie, jímž rok 2009 vyhlásily OSN a UNESCO.

Organizace spojených národů a UNESCO vyhlásily rok 2009 Mezinárodním rokem astronomie. Svět přijal návrh Itálie k připomenutí 400. výročí prvního využití hvězdářského dalekohledu Galileem Galileim, který jím pozoroval například měsíce Jupitera. Je velmi zajímavé, že se tak událo ve stejném letopočtu, tedy v roce 1609, kdy došlo k publikování spisu Astronomia Nova, jehož autorem byl tehdy v Praze působící Johannes Kepler.

Nad Mezinárodním rokem astronomie v ČR přijali záštitu předseda Akademie věd ČR Václav Pačes, ředitel Astronomického ústavu AV ČR, v. v. i., Petr Heinzel, a primátor hlavního města Prahy Pavel Bém.

České republice se dostalo cti slavnostního zahájení Mezinárodního roku astronomie v Evropské unii. Bylo to dáno tím, že jsme pro toto pololetí předsednickou zemí EU a středa 7. ledna byla pro slavnostní zahájení vybrána proto, že v ten den se česká vláda právě v Praze setkává slavnostně s Evropskou komisí. Akcí, spojených s Mezinárodním rokem astronomie, bude po celém světě samozřejmě spousta. Po pražské „předpremiéře" dojde k celosvětovému zahájení 15. ledna v Paříži a postupně dojde k zapojení se až 140 zemí světa.

Na začátku procesí

Pražský symbolický začátek byl 7. ledna stanoven přesně na 15. hodinu. Vše zahájí procesí apoštolů na Staroměstském orloji, dojde dále na projevy a další oficiality. Jenže Pražané na odpolední čas čekat nebudou muset. Už od rána tu totiž astronomové „rozbijí" speciální stan. Pokud bude jasno, dostanou příchozí možnost dalekohledem pozorovat Slunce. Kromě dalekohledů a fotografií budou na místě přítomni také odborníci, kteří zájemcům řeknou vše, co je bude zajímat.

Večer pak bude program pokračovat na piazzetě u Národního divadla, kde bude zahájena venkovní výstava fotografií s názvem Vesmír – dobrodružství objevů. Ta bude u Národního divadla k vidění do konce března. Stejnou výstavu si budou moci zájemci prohlédnout současně i v dalších státech světa.

Akce, výstavy či soutěže s astronomickou tematikou jsou ale pochopitelně naplánované na celý rok 2009. V Praze se například chystá otevření Keplerova muzea. Dojít by k tomu mělo letos v květnu. Česká astronomická společnost se muzeum chystá otevřít v domě, kde Kepler během pobytu v Praze žil, tedy v Karlově ulici č. 4, blízko Karlova mostu.

Astronomie táhne

Vizí Mezinárodního roku astronomie je napomoci lidem na celém světě ke znovuobjevení jejich místa ve vesmíru, a to třeba jen pohledem na noční i denní oblohu, a rovněž jim zprostředkovat osobní zážitek a kouzlo objevů při pozorování kosmu.

Zájem veřejnosti a médií o astronomii přitom nikdy nebyl větší než dnes a významné astronomické objevy pravidelně nacházejí své místo na titulních stranách tiskových médií po celém světě.

Astronomie je jednou z nejstarších základních věd, která má i nadále hluboký dopad na naši kulturu a je silným vyjádřením lidského intelektu. Během několika posledních desetiletí byl učiněn obrovský pokrok. Před sto lety jsme stěží věděli o existenci naší vlastní galaxie, Mléčné dráhy. Dnes víme, že náš vesmír, jehož počátek klademe do doby před 13,7 miliardy let, obsahuje biliony galaxií. Víme o více než 200 planetách kolem jiných hvězd v naší galaxii a směřujeme k pochopení toho, jak se poprvé objevil život. Před sto lety jsme studovali oblohu pouze za použití optických dalekohledů a fotografických desek, dnes vesmír pozorujeme ze Země i z kosmu od rádiových vln po gama-paprsky.

Více informací na: www.astronomie2009.cz.


Autor: František Sládek, redakce portálu
5. ledna 2009
5. ledna 2009