Oslavy dne vzniku samostatného státu

Primátor hl. m. Prahy MUDr. Pavel Bém oslavil 86. výročí vzniku samostatného Československa bohatým programem.

  • 3 minuty čtení








  Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz  Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / l. 2945  oddělení Public Relations OPR MHMP  Tel.:  236 002 355  Fax: 236 007 093  E-mail: Tisk@cityofprague.cz
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva
Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete na http://www.praha-noviny.cz/servis2/obrgal.aspx?ido=110
 

 

 

 

Oslavy dne vzniku samostatného státu

 

Primátor hl. m. Prahy MUDr. Pavel Bém oslavil 86. výročí vzniku samostatného Československa bohatým programem.

U příležitosti státního svátku byly veřejnosti od 9.00 hodin přístupny unikátní prostory Rezidence primátora hl. m. Prahy. Několik stovek návštěvníků mělo možnost obdivovat art-decové interiéry, k dispozici jim byly informativní letáky o historii a vybavení objektu, vyškolení průvodci PIS a od 11.00 hodin také pražský primátor osobně: „Fascinující je, že tato rezidence přežila totalitní režim, aniž doznala úhony. Teď už se jedná v podstatě o muzejní prostory určené pro reprezentativní účely, nikoliv každodenní bydlení primátora, jak tomu bylo dříve. Užijte si těch prostor, rezidence je vaše,“ povzbudil přítomné primátor a následující půlhodinu věnoval neformálním rozhovorům s Pražany i návštěvníky hlavního města. Ty přišla do rezidence pozdravit také členka Zastupitelstva HMP Marie Kousalíková.

V pravé poledne se primátor Bém zúčastnil slavnostního shromáždění  Pantheonu Národního muzea. Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu paní Anděla Dvořáková ve svém úvodním slově vyzdvihla nutnost „posilovat českou státnost zvláště v souvislosti s nynějším členstvím naší republiky v Evropské unii. Československá státnost by nebyla možná bez předchozího kulturního i hospodářského rozmachu a vlně vlastenectví. Bez národní hrdosti ztrácí každý národ svou identitu. Lhostejnost k vlastním dějinám by se mohla proměnit v lhostejnost k vlastnímu národnímu sebeurčení,“ varovala Dvořáková. S projevem vystoupil předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Lubomír Zaorálek, který mj. řekl: „Masarykovo rozhodnutí bylo odvážným a tvořivým politickým činem. Vždy však záleží na těch, kteří přicházejí po iniciátorovi takového činu, zda budou stejně odvážní a politicky tvořiví.“ Slavnostního shromáždění se vedle výše jmenovaných zúčastnila též ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petra Buzková, vedoucí kanceláře prezidenta republiky Jiří Wiegl a další.

Ve 14.00 primátor hl. m. Prahy položil věnec květů v červeno-žlutých barvách města u Pomníku legionářů na nám. Pod Emauzy. Pietního aktu se zúčastnil také ministr obrany ČR Karel Kühnl a další představitelé našeho veřejného a politického života.

V 15.30 hodin se v prostoru bývalého vojenského předpolí Písecké brány uskutečnilo slavnostní shromáždění za účasti místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslavy Němcové, primátora hl. m. Prahy, starosty MČ Praha 6 Tomáše Chalupy, předsedy československé obce legionářské genmjr. Antonína Špačka, zástupce Konfederace politických vězňů, bývalých pilotů Royal Air Force a dalších významných hostí.

Pražský primátor ve svém projevu uvedl: „Muži osmadvacátého října dokázali předložit jasný ideál demokratického, prosperujícího a sociálně spravedlivého státu, srozumitelný program, jak tento ideál naplnit a především dokázali o něm přesvědčit československý lid. Integrace do evropských struktur není a nikdy nesmí být rezignací na význam tohoto dne.“

Starosta Chalupa citoval prohlášení Národního výboru, kterým byl provolán československý stát a pokračoval: „Před 86 roky vzniklo samostatné Československo, před 15 lety jsme se znovu stali svobodným demokratickým státem, přesto když se zeptáte školních dětí na význam 28. října, většina z nich jen nejistě krčí rameny. zato přesně ví, že jsme před několika málo měsíci vstoupili do Evropské unie, přičemž k hodnocení významu tohoto kroku budeme potřebovat mnohem většího časového odstupu. Doufám, že osmadvacátý říjen byl, je a zůstane i do budoucna nejvýznamnějším svátkem v našem kalendáři.“

Sváteční den pražský primátor završil účastí na slavnostním udělování státních vyznamenání prezidentem České republiky ve Vladislavském sále Pražského hradu.

 

V Praze dne 29.10. 2004

 

__________________________________________________________________________________________

MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem

__________________________________________________________________________________________

  Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
29. října 2004
29. října 2004