Osmý Svatováclavský den oslavil českou státnost

Pražský primátor Pavel Bém dnes v 16.00 hodin společně s premiérem Mirkem Topolánkem, místopředsedou Senátu Jiřím Liškou a dalšími položil kytici u sochy sv. Václava na náměstí nesoucím světcovo jméno. Oslavy české státnosti si naše republika již poosmé připomíná Svatováclavským dnem. V tento den se dále tradičně uskutečňuje např. koncert v kostele sv. Mikuláše, v jehož průběhu kardinál Miloslav Vlk uděluje Svatováclavské medaile osobnostem, které svým životem a prací naplňují myšlenky vzájemného porozumění a lidské tolerance. Den slavnostně uzavře společenské setkání v rezidenci primátora se soutěžní ochutnávkou nejlepších českých a moravských vín – Svatováclavským salónem vín.

  • 3 minuty čtení

Pražský primátor Pavel Bém dnes v 16.00 hodin společně s premiérem Mirkem Topolánkem, místopředsedou Senátu Jiřím Liškou a dalšími  položil kytici u sochy sv. Václava na náměstí nesoucím světcovo jméno. Oslavy české státnosti si naše republika již poosmé připomíná Svatováclavským dnem. V tento den se dále tradičně uskutečňuje např. koncert v kostele sv. Mikuláše, v jehož průběhu kardinál Miloslav Vlk uděluje Svatováclavské medaile osobnostem, které svým životem a prací naplňují myšlenky vzájemného porozumění a lidské tolerance. Den slavnostně uzavře společenské setkání v rezidenci primátora se soutěžní ochutnávkou nejlepších českých a moravských vín – Svatováclavským salónem vín.

 „Zamýšlíme-li se nad odkazem svatého Václava, obvykle se zdůrazňuje jeho smysl pro liturgii. Jeho život však byl po praktické stránce životem „dobrého činu“. Právě proto se stal světcem vpravdě lidovým,“ uvedl ve svém projevu pražský primátor Pavel Bém. „Václav vycházel z křesťanských zásad a prvotním smyslem jeho konání bylo přinášet dobro člověku, pomáhat hladovým a trpícím. Jeho – v dnešní terminologii – prioritou byla starost o člověka a principem jeho konání dělnost. Zatímco Václavův dědeček stát založil a Václavův bratr jej mocensky upevnil, symbolizuje sv. Václav duchovní náplň a jednotu naší státnosti. Profesor Piťha ve své monografii říká: 'Václavův odkaz po nás žádá, abychom byli 'svobodnými, suverénními, věcnými a rozhodnými vladaři všech statků nám svěřených, abychom zkáznili své divergentní zájmy a hledali společný zájem pravého lidství, neboť jen tak budeme schopni zbudovat stát.' V tom spatřuji aktuální a stále živý odkaz Svatého knížete Václava, “ uzavřel primátor Bém. Společně s premiérem Mirkem Topolánkem, místopředsedou Senátu Jiřím Liškou a dalšími pak položil kytici u sochy zakladatele české státnosti.

Svatováclavský den je tradičním připomenutím jednoho z nejvýznamnějších českých světců. Každý ročník má své základní téma: první byl věnován obnovení demokratických tradic České republiky po roce 1989. Druhý ročník lidské statečnosti a pokoře.Tématem třetího ročníku byla problematika politické, rasové a náboženské emigrace. Čtvrtý ročník byl věnován boji proti totalitě, pátý pak rodině a péči o dítě. Ústředním motivem šestého ročníku bylo právo na svobodu názoru jako základ demokracie. Sedmý ročník se nesl ve znamení 60. výročí ukončení II. světové války a jeho tématem bylo „usmíření a odpuštění“. Letošní 8. ročník je připravován ve spolupráci s mezinárodní organizací Partners for Democratic Change International usilující o vytváření udržitelných struktur, podporujících rozvoj občanské společnosti.

Jako výraz úcty k symbolickému odkazu Václavovu v rámci koncertu v kostele sv. Mikuláše předá pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk in memoriam dvěma ženám, Zuzaně Navarové a Mileně Hübschmannové, Svatováclavské medaile za celoživotní činnost na poli sbližování s etnickými menšinami. Zuzana Navarová byla vynikající zpěvačkou, skladatelkou a prezidentkou nadace Život umělce. Milena Hübschmannová působila jako spisovatelka a překladatelka z romštiny, také jako profesorka romistiky na Univerzitě Karlově. Třetí oceněnou je právě organizace Partners for Democratic  Change International. Mezi oceněnými z minulých ročníků můžeme najít např. předsedkyni Konfederace politických vězňů Naděždu Kavalírovou, předsedu Sdružení osvobozených politických vězňů Oldřicha Stránského, dceru hrdiny českého protifašistického odboje paní Zdenu Mašínovou, kolektiv českého vysílání rádia Svobodná Evropa, nestora naší dětské psychologie prof. Zdeňka Matějčka a další.

V Praze 28. 9. 2006

Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete zde

28. září 2006
28. září 2006