Osud jednoho jedinečného mostu-článek primátora hl. m. Prahy Pavla Béma, otištěný v Listech hl. m. Prahy, čísle červen 2006

S nutnou opravou Karlova mostu začalo hlavní město Praha již před dvěma lety, kdy jsme zajistili dva mostní pilíře poškozené při povodni v roce 2002. Odborníci i Pražané tak měli po více než sto letech unikátní příležitost podívat se až k základům mostu a dozvědět se víc o technologiích používaných ve 14. století jeho staviteli.

Osud jednoho jedinečného mostu

 

 

 

Listy hlavního města Prahy | 1.6.2006 | rubrika: Titulní strana | strana: 1 | autor: MUDr. Pavel BéM

Z českého národa vzešly během staletí trvání jeho historie tisíce výjimečných osobností. Pouze několik z nich ale svým důvtipem, přirozenou inteligencí a především odvahou a nadšením pro věci nové překročilo staletí. Nadčasovost jejich myšlení je pak všudypřítomná. Jednou z takových osobností světového formátu byl bezesporu český král a římský císař Karel IV. Když letního rána 9. července léta Páně 1357 pokládal přesně v 5 hodin a 31 minut vlastní rukou základní kámen mostu, jenž se dodnes pyšní jeho jménem, neponechal nic náhodě. Celé měsíce předtím počítali císařovi nejlepší astrologové konjunkci Slunce se Saturnem neboli ten nejšťastnější okamžik roku vhodný pro slavnostní počin takového kalibru. Volba nakonec padla na výše zmíněný devátý červenec. Základy dnes nejstaršího pražského a troufám si tvrdit i toho nejkrásnějšího mostu na světě byly položeny společně s mnoha mýty a pověrami, které dodnes fascinují miliony lidí této planety.
S nutnou opravou Karlova mostu začalo hlavní město Praha již před dvěma lety, kdy jsme zajistili dva mostní pilíře poškozené při povodni v roce 2002. Odborníci i Pražané tak měli po více než sto letech unikátní příležitost podívat se až k základům mostu a dozvědět se víc o technologiích používaných ve 14. století jeho staviteli. K rekonstrukci existují dvě základní metody. Ta první znamená značný zásah spojený s vynětím betonové desky, velkými náklady, dlouhodobou realizací a úplným uzavřením mostu. Druhá metoda, kterou jsme nakonec zvolili, je šetrnější a spočívá v postupných krocích oprav. Je proto rozdělena do dvou etap: v té první provedeme novou hydroizolaci, obnovíme systémy odvětrávání vnitřní části mostu a přeložíme kamenné zábradlí. Tato etapa začne na podzim a bude nás stát okolo čtvrt miliardy korun. S radostí dodávám, že dalších 8,5 milionu korun jsme získali z veřejné sbírky od tisíců dárců a 5,5 milionu jako dar od občana Prahy. Všem, kteří jste přispěli na záchranu jedné z nejvýznamnějších památek naší metropole, bych rád tímto znovu poděkoval. Ve druhé etapě oprav pak dojde k výměně jednotlivých kamenných bloků. Práce se budou provádět vždy jen na určitém úseku mostu tak, aby byl zachován průchod pro pěší. Turistům, ale i obyvatelům Prahy, se naskytne neopakovatelná příležitost nahlédnout při jejich procházce do samého nitra mostu - až tam, kam kdysi upíral svůj zrak i stavitel Petr Parléř a možná i sám Karel IV.
Karlův most byl vždy místem, s kterým spojovali svou fantazii umělci všeho druhu. Mnoho místa ve svých pověstech a zkazkách mu věnovala také lidová slovesnost. Jedna z pověstí vypráví například o vodníkovi bydlícím pod čtvrtým mostním obloukem, ale ta nejslavnější je o bájném meči. Někde ve zdivu je prý zazděn Bruncvíkův zázračný meč, který nalezne teprve kopyto koně sv. Václava bránícího v čele blanických rytířů českou zemi. Jakkoli by to bylo úžasné, bájný meč zřejmě během oprav nenalezneme. Hrdost a pýchu nad tím, že jsme si tento klenot dokázali zrekonstruovat bez jediné koruny zvenčí, a tedy pouze z vlastního -pražského - měšce, bychom ale objevit měli.

Foto popis|

O autorovi| MUDr. Pavel BéM, primátor hlavního města Prahy

5. června 2006
5. června 2006