Paneláky - z nouze ctnost?

Pražské Slovo - 22.11.2001
Pražané říkají, že nejraději bydlí na sídlištích. Tvrdí to alespoň sociologický průzkum. Téměř polovina obyvatel metropole však ví, že na nic lepšího se kvůli nedostatku peněz nezmůže.

Pražanům vyhovuje bydlení na panelových sídlištích a většina z nich se nechce stěhovat jinam. K tomuto zjištění dospěl sociologický průzkum, který nechali vypracovat představitelé města. Tyto poznatky jsou ale v rozporu s praxí realitních kanceláří a s republikovými průzkumy, kde jednoznačně vítězí rodinný dům.
Vyplynulo to například z výzkumu, který v reprezentativním celorepublikovém měřítku provedl Sociologický ústav Akademie věd. Jsou tedy Pražané jedinými, kdo v Česku milují sídlištní králíkárny?
Skutečnost je prozaičtější: nikdo se dosud neodvážil zeptat v celoměstském měřítku, kde by Pražané nejraději žili, kdyby měli neomezenou volbu. Bylo by to riskantní. Na čtyřiapadesáti sídlištích totiž žije 40 procent obyvatel metropole. " Ti lidé, i kdyby chtěli, se víceméně nemají kam odstěhovat. Proto nepředpokládáme, že se sídliště u nás vylidní. A pokud tam žily rodiny s vysokým životním standardem, už jsou dávno pryč," uvedla architektka Taťana Štědrá z Útvaru rozvoje hlavního města Prahy.
Odpovědi dotazovaných se skutečně lišily podle toho, o jak majetnou rodinu šlo. Jednoznačný příklon k bydlení v paneláku se týkal výhradně lidí s nižšími příjmy. Ti uvedli, že by v paneláku zůstali, i kdyby měli k dispozici neomezené množství peněz.
Průzkum se ovšem týkal pouze 1441 Pražanů a navíc výhradně takových, kteří bydlí na čtyřech sídlištích - Jižním Městě, Malešicích, Proseku a v Řepích. Pražané se v dotaznících vyjádřili tak, že preferují panelový byt, teprve za něj dávají rodinný domek na okraji Prahy. Ten upřednostňují zejména vyšší střední vrstvy.
Radnice se nyní snaží výsledky průzkumu využít k obhajobě sídlišť jako takových. Zmiňují jej jako hlavní argument pro budoucí investice města. "Rozhodně se nedá říct, že se lidé chystají ze sídlišť utíkat. Časté negativní výroky na adresu sídlišť neodpovídají kvalitě prostředí a možnostem bytové politiky," sdělil například radní Zdeněk Kovářík.
Realitní makléři ale tvrdí, že příklon k panelovým bytům je jen z nouze ctnost a ještě dost sporná. "Movitější lidé určitě dávají přednost luxusním půdním bytům nebo rodinným domům. Pro řadu rodin jsou však jediným finančně dostupným řešením panelové byty," uvedla realitní makléřka Michaela Svitáková.
Jiné realitní kanceláře upozorňují na to, že poptávka po panelových bytech klesá. "Už nyní se špatně prodávají byty na velkých sídlištích - například v Nových Butovicích a Jižním Městě. Naopak stoupá zájem o koupi bytů v cihlových domech a zejména v historických čtvrtích města," sdělila makléřka Bohdana Běhunčiková.

Redakce IN, Luděk Schreib
K této debatě se dá nepochybně přistupovat z různých stran. Omezím se proto jen na jedinou větu, která mi připadá zasazená dost daleko mimo kontext problému. Jde o větu "Radnice se nyní snaží výsledky průzkumu využít k obhajobě sídlišť jako takových", která mi příliš "nesedí". Ono totiž není co a proč obhajovat. Sídliště jsou prostě realitou, bydlí v nich 40 procent Pražanů a ať už kdokolik bude říkat cokoli, tento typ bydlení v nějakém rozumném horizontu nahradit nelze ...technicky, s ohledem na ekonomickou sílu obyvatel atd. Není tedy proč a co obhajovat a stejně tak nemá smysl sídliště jen kritizovat, když nelze nabídnout náhradu. Jinak by si samozřejmě každý Pražan vybral rodinný dům uprostřed parku, který by byl v optimálním případě v centru města a směl by do něho jen majitel. I odpovědi lidí tedy logicky zohledňují realitu - i když otázka "jaké bydlení by si vybrali, kdyby se nemuseli ohlížet na peníze a cokoli jiného", v anktetě také byla a sídliště v ní nedopadla vůbec špatně. Ale to je opravdu i o tom, že úplně se oddělit od skutečnéího života člověk až tak docela neumí.
Pro město ale problém stojí prostě tak, že sídliště jsou, domy v nich i celkové prostředí má určitou kvalitu a tu lze za nějakých předpokladů a za určitých ekonomických podmínek zlepšovat. O tom je program regenerace pražských sídlišť a k podkladům slouží i anketa vyjadřující názor lidí, kteří na nich bydlí. A výsledkem musí být i ekonomicky reálný projekt.
Na opačném pólu by potom logicky muselo stát akademické konstatování, že sídliště nestojí za nic tak je zbourejme a přestěhujme všechny lidí do rodinných vilek. To ale neříkají ani obyvatelé sídlišť a nenapadá mne ani jediný důvod, k čemu takovéto tvrzení z praktického hlediska je. Snad jen k tomu, že nejlepší je nedělat nic, což ale předpokládám voliči od svých radnic neočekávají.
22. listopadu 2001
22. listopadu 2001