Partnerství v projektech

Partnerství v projektech OPPA je chápáno úžeji než tomu bylo v programu JPD 3. Partnerství musí být založeno na realizaci věcných aktivit projektu, nikoli administrativě.

NÍŽE UVEDENÉ POSTUPY MOHOU BÝT JEŠTĚ UPRAVENY. JEJICH KONEČNÁ VERZE BUDE K DISPOZICI V PROJEKTOVÉ PŘÍRUČCE OPPA, JEŽ BUDE ZVEŘEJNĚNA NEJPOZDĚJI KE DNI VYHLÁŠENÍ PRVNÍ VÝZVY K PŘEDKLÁDÁNÍ PROJEKTOVÝCH ŽÁDOSTÍ.

 

Může nastat situace, že kvůli komplexnosti problému, který příjemce hodlá projektem řešit, bude chtít do projektu přizvat další subjekty. Tyto organizace se obvykle nazývají partnery (někdy také projektovými partnery). Partneři se společně s příjemcem podpory podílí na zpracování projektové žádosti a následně na realizaci projektových aktivit.

Důležité je, že partneři se musí podílet na realizaci věcných aktivit projektu. Partnerství nesmí nahrazovat zabezpečení běžné administrace projektu (zejména zpracování monitorovacích zpráv, finanční řízení projektu, účetnictví, administrativní agendu apod.), poskytování běžných služeb (publicity projektu, výpočetní služby, účetní služby apod.), nebo dodání zboží.

Partnerství zároveň není vztahem, kdy příjemce nebo partner zajišťují v projektu takové aktivity, které mohou být běžně na trhu poskytnuty jako služby dalšími subjekty (např. realizace jazykových kurzů, kurzy práce s výpočetní technikou, komunikační dovednosti apod.).

Rozlišujeme dva typy partnerů:

  • Partner s finančním příspěvkem – tento typ partnera přijímá prostřednictvím příjemce část podpory na projekt, tj. partnerovi je na základě smlouvy o partnerství poskytováno finanční plnění za jeho podíl na realizaci částí věcných aktivit projektu. Partnerem s finančním příspěvkem může být pouze právnická osoba se sídlem v ČR.
  • Partner bez finančního příspěvku – tento typ partnera se podílí na realizaci věcných aktivit projektu, např. formou konzultací, odborné garance apod., ale není mu poskytováno žádné finanční plnění za účast na realizaci projektu. Partnerem bez finančního příspěvku může být právnická osoba se sídlem v EU.

Partnerství může výrazně obohatit projekt a napomoci tomu, že projekt přinese něco zcela nového. Pro rozhodování o zapojení partnera je ovšem podstatné zdůraznit, že odpovědnost za realizaci projektu má vždy příjemce. Příjemce vůči hlavnímu městu Praze garantuje, že projekt je realizován dle pravidle OPPA a podle grantové smlouvy. V průběhu realizace projektu se tedy ve vztahu k partnerům bude do jisté míry chovat jako hlavní město Praha vůči příjemci; tj. musí mít přehled o realizovaných aktivitách, přehled o realizovaných a plánovaných nákladech, musí si ověřit, že vykázané náklady příjemci skutečně vznikly atd. Je to z důvodu, že poskytování peněz vždy probíhá mezi hlavním městem Prahou a příjemcem a případné nezpůsobilé výdaje realizované partnerem sníží částku poskytnutou příjemci.

V projektové žádosti OPPA bude ke každému z partnerů třeba uvést, proč je pro realizaci určitých aktivit projektu vybrán právě on. Bude důležité popsat přínos partnerství a také zdůvodnit, proč činnost partnera nemůže být realizována formou dodávky zboží nebo služeb.

11. prosince 2007
11. prosince 2007