Pavel Bém: Olympiáda by byla výhodná nejenom pro Prahu-rozhovor s primátorem hl. m. Prahy Pavlem Bémem, uveřejněný dne 6.3. 2006 na internetové stránce www.sport.ihned.cz

Nedávno skončená zimní olympiáda v Turíně zanechala v novinářích, sportovcích i návštěvnících rozporuplné dojmy. I Praha zvažuje možnou kandidaturu na pořádání Letních olympijských her v roce 2020. Pražský primátor Pavel Bém (ODS) je takové akci nakloněn. Třebaže vedení magistrátu zatím odmítá možné referendum, celospolečenskou diskuzi na toto téma pokládá Bém za zásadní.

Pavel Bém: Olympiáda by byla výhodná nejenom pro Prahu

 

 

 

iHNed.cz | 6.3.2006 | rubrika: Sport.iHNed.cz | strana: 0


Nedávno skončená zimní olympiáda v Turíně zanechala v novinářích, sportovcích i návštěvnících rozporuplné dojmy. I Praha zvažuje možnou kandidaturu na pořádání Letních olympijských her v roce 2020. Pražský primátor Pavel Bém (ODS) je takové akci nakloněn. Třebaže vedení magistrátu zatím odmítá možné referendum, celospolečenskou diskuzi na toto téma pokládá Bém za zásadní.

Ačkoliv by olympiáda zasáhla i jiné regiony ČR, nezdá se Vám přece jen Praha příliš "komorní" pro pořádání takové mamutí akce?

Předpokládáte zřejmě, že olympiáda zasáhne srdce naší památkové rezervace, tedy to nejcennější, co naše hlavní město má. To ale mohu absolutně vyloučit. Městská památková rezervace je nedotknutelná hodnota. Položme si tedy otázku: dotkne se olympiáda Prahy? Samozřejmě, že ano, ale tam, kde to nejenom chceme, ale i potřebujeme. Tedy v rozvoji městské infrastruktury, ale i v rozvoji sportovní infrastruktury, která je pro Prahu velmi důležitá, ale kde máme výrazné rezervy. Mám teď na mysli výstavbu plaveckých stadionů nebo zastřešených multifunkčních sportovních areálů, které fungují 12 měsíců v roce. Olympiáda pomůže i dlouhodobému řešení problémů a stigmat, které se s Prahou vlečou již několik let: klasickým příkladem může být zchátralý strahovský stadion, který je chráněnou památkou a pro který hledáme budoucí využití, nebo v osudu podobný zimní stadion na Štvanici, jehož jedinou nadějí je přestavba na multifunkční sportoviště. Olympiáda je ale i obrovská příležitost koncepčně řešit významná rozvojová území města, jakými jsou například severní terasy v okolí letňanského výstaviště: tam by mohl být jak ceremoniální stadion, tak olympijská vesnice. Mimořádně zajímavou rozvojovou lokalitou jsou třeba i Maniny, kde se nabízí možnost výstavby moderního multifunkčního plaveckého komplexu s beach-volejbalovými či tenisovými kurty pod jednou střechou. Je tady i možnost využití zanedbaných drážních pozemků v Bubnech, kde by mohla vzniknout mediální vesnice, kterou následně po skončení LOH může město využít jako nové vysokoškolské koleje.

V jaké fázi se vůbec nyní nachází příprava na možnou kandidaturu OH 2020 v Praze?


Ekonomické a urbanistické analýzy zpracované těmi nejerudovanějšími odborníky jednoznačně prokazují, že pořádání LOH může být nejenom pro Prahu, ale pro celou ČR výhodné. Přesto je pro vlastní rozhodnutí naprosto nutné spočítat přesné náklady na výstavbu každého sportovního stadionu a nezbytné infrastruktury. K tisícovkám stran textů a analýz tedy přibudou další. Ty jsou naprosto nezbytné pro zodpovědné a kvalifikované posouzení všech pro i proti a samozřejmě pro diskusi se širokou veřejností. Předpokládáme, že rozhodnutí budeme schopni udělat koncem letošního roku. Přirovnáním tedy nyní stojíme mezi 2 a 3 stupněm z deseti, na které musíme vystoupit, pakliže chceme olympiádu skutečně zrealizovat.

Magistrát nechal vypracovat studii od společnosti PricewaterhouseCoopers ČR. Ta vyčíslila celkové náklady na 130 mld. Kč - při poměru mezi náklady a výnosy 3:4. Myslíte, že byla analýza veřejnosti prezentována dostatečně?

Je třeba si uvědomit, že agentura PWC se podílela na přípravě všech OH od konce šedesátých let a její doporučení je tedy třeba brát vážně. Studie sama byla primárně určena odborníkům a hlavnímu městu Praze a nikoliv veřejnosti. Teprve nyní, kdy jsou dopracovávány detailní studie nákladů a výnosů, je možné se zodpovědně obrátit k veřejnosti a vyvolat nad tímto záměrem diskusi. Mimochodem, diskusi - a to jak odbornou, tak veřejnou - považuji v tomto smyslu za zásadní.

Počítá se i se zpracováním podrobnějších analýz? Kdy budou hotovy a co by měly pokrýt?

Jak jsem již řekl, podrobnější analýzy jsou v těchto týdnech dopracovávány. Jejich tématy jsou již výše zmíněný plavecký komplex Maniny, ceremoniální stadion, olympijská a mediální vesnice a další. Rada a pražští zastupitelé by se s výsledky těchto studií měli seznámit v březnu a dubnu.

V souvislosti s možnou kandidaturou Prahy byla zřízena i speciální komise při MHMP. Jak prakticky taková komise funguje? Má již nějaký konkrétnější výsledek?

V komisi zasedá každý, kdo má v této republice k olympiádě co říci: tedy olympionici, členové Českého Olympijského výboru, ministři, poslanci, ekonomičtí experti a zástupci města. Klíčové postavení v komisi má samozřejmě předseda ČOV Milan Jirásek, který je osobním přítelem současného předsedy MOV Jacquesa Roggea. Komise je klíčový orgán, který se zabývá například otázkou případného umístění olympijských sportovišť v ČR nebo analýzami, ale je i pomyslným mostem k českým sportovním svazům a nástrojem pro olympijský marketing a diplomacii.

Již dříve jste uvedl, že k pořádání OH je zapotřebí podpory od vlády, krajů i veřejnosti. U kterého z těchto "subjektů" zatím cítíte největší podporu?

Podle všech dostupných zdrojů je evidentní, že podpora veřejnosti k této myšlence roste. Olympiádu již oficiálně podpořily mnohé významné osobnosti: prezident, premiér, mnoho našich olympioniků. Přesto ale zdůrazňuji, že to ještě vůbec nic neznamená: rozhodnutí padne teprve na základě konkrétních fakt a čísel. Klíčová jednání s vládou a Parlamentem nás teprve čekají a budou nesmírně důležitá.

ODS zatím odmítla návrh SNK - Evropských demokratů na uspořádání referenda k tématu olympiády. Proč? Uvažuje ODS o vypsání referenda v pozdější době?

Referendum je možné vyhlásit až v okamžiku, kdy budou fakta úplná. Bylo by krajně nezodpovědné představovat veřejnosti polotovar. Referendum v Praze je pak úplný nesmysl: jak jsem již několikrát zopakoval a zdůraznil, olympiáda je celorepublikovou záležitostí. Návrh na referendum navíc neodmítla pouze ODS, ale celé vedení města, neboť opoziční zastupitelé z toho chtěli udělat předvolební politické téma a to nedopustím.

V případě pořádání olympiády v Praze by nastal stavební boom. Neobáváte se problémů s výkupem pozemků pro sportoviště?

Přípravu na kandidaturu na pořádání LOH chápeme jako kontinuální rozvoj města, především naplňování jeho definovaných potřeb a priorit. Samozřejmě že zvýšený stavební ruch a zájem různých investorů lze očekávat. Takový pohyb nutně nastartuje ekonomický růst, podobně jako po olympiádě v Řecku, kde zaznamenali nejrychleji rostoucí HDP z celé původní evropské patnáctky. Výkupy pozemků jsou v této chvíli banalitou, která by se teoreticky mohla v jednotlivých případech zkomplikovat, ale v současné chvíli to necítím jako silné téma.

Kdo by se Vám nejvíce líbil jako "tvář" pražské kandidatury?

Těch tváří je celá řada, což mimochodem představuje také jeden z našich výrazných plusů - že totiž čeští sportovci v minulosti zářili a i v současné době vynikají a po zásluze sklízejí ocenění v celé řadě disciplín. Konkrétní jména je, myslím, předčasné uvádět. Tváří kandidatury by měl být nejen vynikající sportovec, ale zároveň osobnost s diplomatickým nadáním, která bude umět strhnout svým nadšením i věcně a profesionálně argumentovat.

22. března 2006
22. března 2006