Pinkasovu uličku oživí ojedinělý projekt Tři brány

Primátor hl. m. Prahy Pavel Bém a radní hl. m. Prahy Ondřej Pecha se dnes zúčastnili tiskové konference, na níž byl představen projekt Tři brány.
23. března 2010
23. března 2010

Primátor hl. m. Prahy Pavel Bém a radní hl. m. Prahy Ondřej Pecha se dnes zúčastnili tiskové konference, na níž byl představen projekt Tři brány, který vznikne v Pinkasově uličce na Praze 1. Bude se jednat o jednu z největších stálých exteriérových expozic v Praze.

  • 3 minuty čtení

„Vstupujeme do posledního místa, kde je zachována charakteristika staré pražské uliční sítě z toho času pražského židovského ghetta. Je to jedno z výjimečných genií locí na území města. Vstupujeme mezi zahrady Uměleckoprůmyslového muzea, Pinkasovu synagogu a Starý židovský hřbitov…tímto projektem znovu otvíráme malou Pinkasovu ulici světu, židovské obci a návštěvníkům města,“ prohlásil pražský primátor Pavel Bém.

Autorem celého projektu je světově uznávaný umělec Aleš Veselý. Jedná se o sochařský environment v podobě tří bran, jež vyplní přibližně dvě třetiny bývalé Malé Pinkasovy ulice, která je jednou z mála pozůstatků původní uliční sítě Josefova a v rámci projektu bude po více než století opět otevřena veřejnosti. Brány jsou pojaty jako tři samostatné sochařské objekty, které však tvoří svou mírou i formou jeden celek. „Projekt Tři brány, je rozdělen do dvou etap. První etapa, během níž dojde k výstavbě dvou bran, bude financována hlavním městem, a to částkou osm milionů korun. Realizace této stavby by měla být ukončena do konce roku 2011,“ řekl pražský radní pro oblast kultury Ondřej Pecha a dodal: „Finanční podpora byla poskytnuta Židovskému muzeu v Praze, které dle autorova projektu a pod jeho vedením zajistí instalaci ojedinělého uměleckého díla Aleše Veselého. To bude odkazovat ke starému pražskému Židovskému Městu a současně připomínat tragédii holocaustu v těsné blízkosti Pinkasovy synagogy  – Památníku českých a moravských Židů zavražděných za druhé světové války. V obecnější rovině bude symbolem světové kultury, náboženství a filozofie. Praha tak bude obohacena o významné výtvarné dílo a vzroste tím dále její kulturní potenciál.“ První brána bude zrekonstruována ze tří obřích kmenů odlitých z bronzu, druhá vznikne z masivního bloku vápence a třetí bude tvořit vyleštěná nerez ocel spolu s neopracovaným balvanem.

Rada hl. m. Prahy navrhla na realizaci tohoto projektu poskytnutí finančních prostředků Židovskému muzeu v Praze ve výši 8 milionů korun. Peněžní dar musí být ještě schválen Zastupitelstvem na jeho čtvrtečním zasedání.

Židovské muzeum v Praze spolu s tvůrcem díla A. Veselým nehledalo finanční podporu pouze u hlavního města Prahy, obrátilo se i na další možné sponzory, především v USA. Celkový rozpočet projektu bude činit asi 16 mil. korun. 

Po tiskové konferenci se oba představitelé hl. m. Prahy prošli Starým židovským hřbitovem spolu s ředitelem Židovského muzea v Praze Leo Pavlátem a  předsedou Židovské obce v Praze Františkem Bányaim.

 

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


Bc. Ondřej Pecha – radní hl. m. Prahy pro oblast kulturní politiky, památkové péče, cestovního ruchu a volného času.

Do funkce zvolen 22. 12. 2009. Působnost v oblasti podpory vybraných kulturních projektů a vytváření nových kulturních projektů, v oblasti spolupráce s kulturními institucemi působícími v hl. m. Praze, v oblasti spolupráce hl. m. Prahy a MČ s církvemi a náboženskými společnostmi.