Platí nadále druhý povodňový stupeň, ale večer se může situace změnit

Primátor Pavel Bém na dnešním zasedání povodňové komise rozhodl, že v Praze zůstává zachován 2. stupeň povodňové aktivity. Povodňová komise se sejde dnes ve 21 hodin a posoudí, na základě další předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu a prognózy Povodí Vltavy, vyhlášení třetího povodňového stupně.

  • 3 minuty čtení

Primátor Pavel Bém na dnešním zasedání povodňové komise rozhodl, že v Praze zůstává zachován 2. stupeň povodňové aktivity. Povodňová komise se sejde dnes ve 21 hodin a posoudí, na základě další předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu a prognózy Povodí Vltavy, vyhlášení třetího povodňového stupně.

„Při průtoku do 1530 krychlových metrů za vteřinu žije město relativně normálně, zvýší-li se na 1600 a více, situace se poměrně dramaticky mění. Následuje uzavření některých stanic metra, opatření na čistírně odpadních vod v Tróji a další nevyhnutelné kroky“, uvedl primátor Pavel Bém. Jak upřesnil,  posledních čtyřiadvacet hodin přehrada Orlík odpouštěla zhruba 1350 kubíků vody, protože chtěla ulehčit situaci Ústí nad Labem, Mělníku a  celé této části povodí Labe, kde řeka kulminovala. Proto se snížil průtok Vltavou i za cenu toho, že se tím snižovala i retenční schopnost  přehrady Orlík. Pro Prahu by bylo výhodnější, kdyby Orlík upouštěl více a držel průtok někde těsně pod hranicí 1530 vteřinových kubíků. „Chápeme postup Povodí Vltavy, Praha a Střední Čechy  tím pomohly Severočeskému kraji“, řekl Bém.  Dnes ráno Povodí Vltavy odtok z Orlíku znovu zvýšilo a v průběhu soboty proto bude protékat Prahou necelých 1500 kubíků.

O dalším vývoji rozhodne Povodňová komise večer. Klíčová bude předpověď počasí.  Množství srážek určuje kolik vody do Orlíka přitéká a tím i čas, po který bude přehrada schopna ještě regulovat průtok vody Prahou. Za současného stavu a odtoku z přehrady je to čtyři až pět dnů, ale pokud by prognóza signalizovala větší deště nebo větší zvýšení hladin na přítocích Vltavy, čas by se zkrátil a mohlo by být výhodnější preventivně zvýšit odtok z Orlíka dříve. I za cenu toho, že se  v Praze zvýší průtok řeky na 1600 kubíků i více. Výhodou by bylo, že k omezení provozu metra a dalším nepříjemným změnám souvisejícím se třetím povodňovým stupněm by došlo o víkendu, kdy není taková dopravní zátěž. Orlík by si tím zvýšil retenční kapacitu a měl by tak větší manévrovací prostor pro případ zvýšení přítoku. Pokud by se přehrada naplnila zcela,  ztratila by schopnost vyrovnávat  případné zvýšení přítoku z Berounky a Sázavy. Jak Bém dnes řekl, byl to právě souběh kulminací Sázavy a Berounky, který do značné míry způsobil pohromu v roce 2002 a opakování této situace už Praha nepřipustí. Stavy těchto řek v současnosti mírně klesají.

Rozhodnutí o případném vyhlášení třetího povodňového stupně bude stát před večerním zasedáním Povodňové komise. Rozhodující bude předpověď meteorologů a Povodí Vltavy.

O případných opatřeních je Praha připravena okamžitě informovat obyvatele, občané v částech, kterých by se zvýšení hladiny dotklo, budou informováni zvláštními prostředky. Připraveny jsou městské části, Dopravní podnik i všechny složky bezpečnostního systému.  Městské části z dnešní noci nehlásily závažnější mimořádné události.

V této chvíli a minimálně do dnešní noci se pro Prahu nic nemění, funguje hromadná doprava a dopravní opatření na komunikacích mění pouze Mezinárodní maratón, který se dnes ve městě běží.

K mimořádné události došlo dnes v jednu hodinu v noci na Janáčkově nábřeží. Jak informoval náměstek primátora Rudolf Blažek, zadrželi zde strážníci jednoho ze dvou mužů, kteří se pokoušeli poškodit  protipovodňovou ochranu.  „Muž je z Prahy 5, je mu je 23 let a celá událost se vyšetřuje. Podle  názoru Prahy by měl být čin kvalifikován jako obecné ohrožení. Důsledky poškození protipovodňové zdi mohou být katastrofické“.  Městská policie zasáhla včas, což potvrdilo dobrou ostrahu protipovodňových zábran, ale přesto Městská policie ve spolupráci s Policií ČR zintenzivňuje kontroly. Funkčnost zábran je kontrolována pravidelně. 

V Praze dne 1. 4. 2006

   

 

1. dubna 2006
1. dubna 2006