Pojeďte s námi Prahou na kole

Svět je krásný nejen ze sedla koňského, ale také cyklistického. To nám potvrdila úterní vyjížďka po vnitřní Praze. Odborníci, kteří se v hlavním městě zabývají cyklodopravou, představili cestou jednotlivá cyklistická dopravní řešení a značení. Vedení města se snaží vytvářet bezpečnou a harmonickou cyklistickou infrastrukturu. Praha získává nový rozměr využití pro své obyvatele a návštěvníky.

  • 5 minuta čtení

 

Svět je krásný nejen ze sedla koňského, ale také cyklistického. To nám potvrdila úterní vyjížďka po vnitřní Praze. Odborníci, kteří se v hlavním městě zabývají cyklodopravou, představili cestou jednotlivá cyklistická dopravní řešení a značení. Vedení města se snaží vytvářet bezpečnou a harmonickou cyklistickou infrastrukturu. Praha získává nový rozměr využití pro své obyvatele a návštěvníky.

 

Primátor hl. m. Prahy Pavel Bém Jako moderní dopravní alternativa je jízdní kolo v Praze z hlediska přepravní kapacity zatím na počátku svých možností. Objem cyklistické dopravy se však stále zvyšuje, proto je kladen vyšší důraz na zapojení cyklodopravy do dopravního systému města pomocí integračních opatření v hlavním dopravním provozu.

 

 

Využívání více druhů dopravy (dopravní multimodalita)

Lidé si vybírají vhodný dopravní prostředek v závislosti na účelu cesty. Každý multimodální člověk je zvyklý používat různé druhy dopravy a v dané situaci si vybírá ten nejvhodnější. V Praze jsou dopravní cesty vykonávány ze 44% veřejnou dopravou, 33% individuální motorovou dopravou, 22% pěšky a zatím pouze asi přes 1,5% (v sezoně 2,5%) připadá na cyklodopravu.

Primátor hlavního města Prahy MUDr. Pavel Bém shrnul současnou situaci: „ Jen za období 2007-2009 bylo vystavěno 105,2 km značených cyklotras, což představuje 70% ze 150 km, k jejichž zbudování se zavázala Rada hlavního města Prahy ve svém programovém prohlášení. Na území města je nyní celkem 378 km cyklotras. V budování cyklostezek jsme svůj závazek nejen splnili, ale dokonce překročili o 9%. Pražanům a návštěvníkům hlavního města je nyní k dispozici 87 km nových cyklostezek a vyznačených vyhrazených pruhů. Prahu dnes celkem protíná 169 km cyklostezek a cyklistických pruhů. Generel cyklotras - základní síť páteřních a hlavních tras – je hotov a připraven k zanesení do závazné části územního plánu.“

Investice do cyklistiky

Rok

Investice (mil. Kč)

2004

12,4

2005

20

2006

36,9

2007

46

2008

68

2009

73

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Při společné projížďce měli její účastníci možnost vidět sedm různých druhů cyklistických řešení

Na první zastávce byl účastníkům projížďky představen speciální povrch cyklotrasy z kamenných desek. Povrch z desek za 12 mil. Kč byl instalován na cyklotrase vedoucí po náplavce v délce 3 km. Úprava povrchu zajistí sjízdnost pro všechny, kteří nemají zrovna horské kolo. Povrch byl upraven mimo jiné i z důvodu častého využívání náplavky zahraničními turisty, kteří si k prohlídce Prahy vyberou právě jízdní kolo.

Na druhé zastávce Ing. Pavel Polák, ombudsman pro čistotu a zeleně a zároveň předseda Komise Rady HMP pro cyklistickou dopravu vysvětlil: „Z pohledu cyklistického se u hotelu Hilton Praha dělila na severní a jižní Evropu. Po složitých dohodách s majitelem hotelu se podařilo cestu zprůjezdnit.“  Technická správa komunikací do úseku investovala 3,5 mil. Kč. Právě zde byl instalován jeden ze tří cyklosčítačů (další jsou u Vyšehradské skály a v Šáreckém údolí). Z důvodu zvyšování počtu cyklistů bylo nutné ustoupit od ručního sčítání, kde je velká pravděpodobnost lidské chyby. „Díky sčítačům, které má Praha jako jediné město v Čechách a jako jedno z prvních v Evropě, máme k dispozici pevná a přesná data, která jsou důležitá pro další plánování a rozvoj cyklistiky ve městě. Sčítače jsou zatím v pronájmu, cena jednoho sčítače při koupi činí 200 tis. Kč, v plánu je nákup celkem 10 ks v roce 2009 a dalších min. 20 v dalších letech,“ dodal Pavel Polák.

Na Rohanském ostrově se v rámci výstavby protipovodňové zábrany města na cyklisty nezapomnělo. Vybudovala se zde cyklistická stezka za 7 mil. Kč s krásným výhledem na řeku a na vznikající moderní čtvrť.

V Pobřežní ulici byly vyznačeny vyhrazené pruhy a prostory pro cyklisty v hodnotě 1,6 mil. Kč. Obchodní ředitel Pražských služeb, a.s. Tomáš Kolinger k tomu dodal:“ Pražské služby spolupracují na výstavbě cyklostezek především v oblasti dopravního značení. Na cyklistické vodorovné dopravní značení se používají kromě barev speciální samolepící fólie, do kterých se vyřezávají jednorázové šablony. Cyklopiktogramy jsou zhotoveny z kvalitního dlouhoživotnostního dvousložkového stěrkového plastu (plastiroute, výroba Dánsko). Pro zvýšení viditelnosti používáme speciální posyp, který by se dal přirovnat ke skleněným perlám. Tento nový francouzský materiál umožní daleko lepší odraz světla a tím zvýšenou viditelnost v noci i za deště“.

Složitý byl donedávna také přejezd Libeňským mostem. Cyklisté byli nuceni vyjet nahoru na most a bez možnosti využití přechodu jej nebezpečně přejet. Město si však pronajalo část území pod mostem, které bylo upraveno pro průjezd cyklistů. Vystavěním podjezdu za 0,7 mil. Kč tak zaniklo kolizní místo.

Trasa A 16 zavedla účastníky projížďky na ulici Jankovcova, kde si prohlédli nejmodernější kompaktní řešení pro cyklistickou dopravu – dopravní označení V14. Jedná se o vyhrazený jízdní pruh, jehož vyznačení stálo 1,4 mil. Kč. Vzhledem k tomu, že střed města je již dobudován a míst pro stavbu cyklostezek je málo, bude vyhrazený jízdní pruh nejvíce užívaným dopravním řešením.

V linii trasy A 26 se dostáváme k Rokytce, kde byl opět využit protipovodňový systém pro stavbu cyklostezky. Tato trasa po svém dobudování spojí velkou část východní Prahy s centrem. Jedná se o jednu z páteřních tras Prahy, která pojímá 60 – 70% cyklistů ze severovýchodního kvadrantu Prahy. Investiční náklady jsou dosud 7,6 mil. Kč, dokončená stavba bude stát 12 mil.

Asi největší samostatnou investiční akci představuje rozestavěná cyklostezka „Freyova – Hořejší rybník“, která vede po opuštěné tovární vlečce ČKD. Stezka je unikátní především největším samostatným cyklistickým mostem, který má i s nájezdem délku 212 m a řeší přejezd dvou vytížených komunikací. Tato investiční akce Odboru městského investora Magistrátu HMP si celkově vyžádá investici ve výši 113 mil. Kč, přičemž 80% z celkové částky bude hrazeno z fondů EU.

 


Kontakty:

Pavel Polák
Ombudsman pro čistotu a zeleň

800 100 00
ombudsman@cistapraha.cz

 

Jana Kučerová
mluvčí Projektu čisté a zelené Prahy

+420 723 883 645
kucerova@cistapraha.cz

 

 

V Praze 25. 8. 2009

 

 

 

25. srpna 2009
25. srpna 2009