Pokutám za porušení cenových předpisů se hříšníci už nebudou moci vyhýbat

Praha navrhuje změnu v zákoně o cenách, která má v případech udělování pokuty za porušení cenových předpisů zamezit zneužívání limitující podmínky jednoho roku. V současné době totiž právě na tuto roční lhůtu spoléhá mnoho těch, kteří se dopustili přestupku a zaplacení pokuty se úspěšně vyhýbají.

  • 2 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva

 

 

Pokutám za porušení cenových předpisů se hříšníci už nebudou moci vyhýbat

/Zpráva z 15. jednání Rady hl. m. Prahy 26. dubna 2004/

 

Praha navrhuje změnu v zákoně o cenách, která má v případech udělování pokuty za porušení cenových předpisů zamezit zneužívání limitující podmínky jednoho roku. V současné době totiž právě na tuto roční lhůtu spoléhá mnoho těch, kteří se dopustili přestupku a zaplacení pokuty se úspěšně vyhýbají.

„Podstatou našeho návrhu je stanovit dnes existující lhůtu jednoho roku pro zahájení řízení o uložení pokuty a nikoliv pro uložení pokuty,“ objasňuje náměstek primátora Rudolf Blažek, který návrh předkládal. „Nyní platný zákon o cenách ukládá kontrolnímu orgánu uložit pokutu do jednoho roku ode dne, kdy se o porušení cenových předpisů dozvěděl. V této lhůtě ale v mnoha případech - a dá se říci ve většině případů – není možné vzhledem ke zdlouhavému správnímu řízení vydat vykonatelné rozhodnutí,“ konstatuje náměstek Blažek.

Současná praxe je totiž taková, že po zjištění přestupku musí kontrolní orgán sepsat protokol, vypořádat se s námitkami účastníka řízení, zahájit správní řízení, shromáždit veškeré dostupné písemnosti, zajistit výslechy svědků a provést důkazní řízení.

„Pokud do tohoto procesu vstoupí advokát obviněného, obvykle se správní řízení prodlouží. V případě, že podá odvolání proti rozhodnutí kontrolního orgánu může odvolací řízení trvat další měsíce, často je navíc komplikací i systém doručování písemností. A tak ve stanovené lhůtě jednoho roku kontrolní orgán není schopen vydat rozhodnutí a obviněný z přestupku se poměrně jednoduše vyhne uložení pokuty,“ vysvětluje náměstek Blažek. Dodává, že současný stav zhoršuje vymahatelnost zákona, který má za cíl chránit spotřebitele. A i s ohledem na to, že ochrana spotřebitele je v EU velmi citlivě sledována, je žádoucí, aby byl zákon upraven.

Návrh změny zákona o cenách dnes projednala Rada hl. m. Prahy a v Poslanecké sněmovně zdeParlamentu ČR ho přednese poslanec Tomáš Dub.

 

V Praze 26.2.2005

   

__________________________________________________

Mgr. Rudolf Blažek – náměstek primátora hl. m. Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako radní hl. m. Prahy, působnost v oblasti právní a bezpečnostní, oblast legislativní činnosti

__________________________________________________

   

Za správnost: Eva Kubátová / tel. 236 002 061


 

Jiří Wolf
Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

Tel.: 737 208 979, 236 002 348
Fax: 236 007 092

E-mail: jiri.wolf@cityofprague.cz

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355, 236 003 189
Fax: 236 007 093

E-mail: tisk@cityofprague.cz

Magistrát hl. města Prahy, Mariánské nám. 2/2, 110 01  Praha 1

26. dubna 2005
26. dubna 2005