Politici našli fintu, jak si udržet peníze

Večerník Praha - 17.3.2001
Další propojování ekonomických apolitických zájmů. Takto hodnotí část opozice na pražské radnici fakt, že radní navrhují jako zástupce Prahy na valných hromadách akciovek firmu EPIC securities. Ta je, coby součást jednoho z holdingů finanční skupiny EPIC, personálně i majetkově provázána se stavební společností Subterra, která od města dostává výhodné zakázky. Podle internetových stránek je generální manažer EPIC Vladimír Motlík zároveň předsedou představenstva Subterry. EPICsecurities pak je propojen se Subterrou majetkově obě firmy navzájem vlastní část svých akcií. EPIC navíc spravuje portfolio městských akcií. Obavy opozičníků vycházejí z následné spekulace: 1. Zastupitelstvo schválí EPIC securities jako zástupce Prahy na valných hromadách městských akciovek. Jde především o strategické firmy Pražská energetika, Pražská plynárenská, Pražská teplárenská a Pražská vodohospodářská. 2. EPIC jako zástupce města na valných hromadách navrhne po domluvě s městskou radou do představenstev a dozorčích rad některého z radních. 3. Tento člen představenstva bude prosazovat zájmy EPIC, který ho navrhl, tedy i zájmy Subterry. Příslušný radní by totiž díky tomuto postupu - vyšachování zastupitelstva z rozhodování oúčasti v představenstvech a dozorčích radách - i nadále pobíral tantiémy plus odměny za účast na jednání.
Tato spekulace je podle části opozice podložena i několika vedlejšími argumenty: Subterra už získala od města (i od státu) více výhodných zakázek - rekonstrukce Kongresového centra, tunel Mrázovka či hloubení koletorů. A má prý i své zastánce ve "vyšších kruzích". Šéf Subterry Vladimír Motlík už v roce 1998 sponzoroval Občanskou demokratickou stranu částkou 99 000 korun. Tuto možnost využilo při sponzorování občanských demokratů více podnikatelů, protože do sto tisíc je dárce anonymní. Subterra také postavila konstrukci pro předvolební obří plakát Václava Klause na Letné. Stavbu navíc provedla načerno, musela proto zaplatit pokutu. Podílí se třeba i na sponzorování plesu Prahy 1, kde je starostou člen ODS Jan Bürgeimeister. Pražskou zastupitelku Květoslavu Kořínkovou (ČSSD) odvolala správní rada Českých drah z funkce generální inspektorky, protože napsala dopis premiérovi Miloši Zemanovi. Vněm uvedla, že se jeho tehdejší poradce Libor Trubelík pokusil ve prospěch Subterry ovlivnit zakázku na dostavbu trati u Chomutova: "Při šetření vyšlo najevo, že Subterra byla lobbysticky podporována od některých členů ČSSD. A to jak odboráři, tak i poslanci, a bohužel i pracovníky Úřadu vlády". Předseda finančního výboru pražského zastupitelstva Radovan Šteiner (ODS) obavy a spekulace opozice nesdílí: "Epic nemůže prosazovat nic, co by neprojednal s radními." Jiný názor má Jiří Witzany (US): "Je absurdní, aby Prahu v akciových společnostech zastupovala firma provázaná na případné klienty těchto akciovek. Konflikt zájmů je tady naprosto zřejmý."

Redakce IN
Boj koalice a opozice patří k politickému prostředí a některé opoziční strany v zastupitelsvu Prahy zvolila jako kolbiště toto téma...Vcelku pragmaticky, protože na zájem lidí o pěněženky politiků se dá vsadit bez rizika, zabere vždy.
V zájmu korektnosti, je ale potřeba dodat, že firmu EPIC si Praha vybrala už dávno před tím a nikoli kvůli zastupování města na valných hromadách, ale jako odbornou firmu, která bude spravovat akcie, které město má v různých společnostech. Praha tyto akcie tehdy rozdělila do tří skupin na akcie firem, které mají pro město strategický význam a chce si je proto podržet a na akcie, s nimiž je možné obchodovat. A protože město nikdy kvalifikovaným obchodníkem s akciemi nebude, vybralo si k tomu odbornou fiirmu. A to v řádné veřejné soutěži. Tuto roli EPIC plní a k tomuto řešení ani k činnosti firmy nebyly žádné výhrady ani ze strany opozice. Teprve v souvislosti s tématem "orgány akciových společností" se dostala do "světla reflektorů". Nicméně konstrukce toho druhu, jaké uvádí článek, lze vytvořit o jakékoli firmě, protože žádné nežije ve vzduchoprázdnu. A každá jen trochu silnější společnost nějaké veřejné zakázky má a při personálním a finančním propojení různých skupin se vždy nějaká vazba najde.
Takováto účelová argumentace k politice patří, nicméně v tomto případě je poctivější přímo říci, že jde výhradně o střetnutí o model zastupování města v orgánech akciových společností. A nikoli o valné hromady, kde může město zastupovat prakticky kdokoli, protože je zavázán hlasovat tak, jak mu akcionář uložil a nic víc na setkání akcionářů nedělá. Může to tedy být EPIC a může to být kdokoli jiný, protože každý budue muset hlasovat tak, jak mu akcionář uloží. Včetně nominací členů představenstev a dozorčích rad. Z tohoto pohledu jde tedy o zástupný problém a složité konstrukce o propojování politiky a ekonomických zájmů jsou mírně řečeno nadbytečné. A přitažené za vlasy. Podstatnější je, že ten, kdo hlasuje na valné hromadě, nemůže být volen do orgánů příslušné společnosti, což byl smysl návrhu z řad Unie svobody, aby Prahu na valných hromadách zastupovali příslušní radní.
Ze strany opozice to byl zajímavý manévr, nicméně tak jednoduché řešení věc nemá. A zastupitelé si budou muset otázku vhodného modelu zastupování města v orgánech akciových společností vyřešit přímo.
19. března 2001
19. března 2001