Polská Praha aneb Proč měl Matejko rád knedlíky

Kniha krakovského novináře a publicisty Leszka Mazana, byla dnes slavnostně pokřtěna. Kniha připravená ve spolupráci se Zdeňkem Hrabicou, je svědectvím polsko-českých vztahů a stop polské přítomnosti, které autor téměř detektivním způsobem vypátral v Praze. Záštitu nad prezentací polského vydání knihy v Polském institutu, převzal primátor hlavního města Prahy Pavel Bém. Náměstkyně primátora Markéta Reedová osobně knihu pokřtila.

  • 2 minuty čtení

 

Kniha krakovského novináře a publicisty Leszka Mazana, byla dnes slavnostně pokřtěna. Kniha připravená ve spolupráci se Zdeňkem Hrabicou, je svědectvím polsko-českých vztahů a stop polské přítomnosti, které autor téměř detektivním způsobem vypátral v Praze. Záštitu nad prezentací polského vydání knihy v Polském institutu, převzal primátor hlavního města Prahy Pavel Bém. Náměstkyně primátora Markéta Reedová osobně knihu pokřtila.

 

Sám název publikace naráží na český původ nejslavnějšího polského malíře Jana Matejka (1838-1893), jehož otec přišel do Krakova z Čech. Podle Mazana z dochovaných jídelníčků malířovy rodiny vyplývá, že polský mistr měl knedlíky opravdu rád...

„Když Leszek Mazan působil v Praze jako korespondent v pohnutém období, kdy obě naše země nastoupily cestu k demokracii, možná ani nedoufal v to, že by jednou taková kniha mohla vyjít. Kniha upřímným a přátelským pohledem člověka na slovo vzatým prezentuje výsledky jeho zkoumání polských stop v Praze. Neměli bychom zapomínat na to, že v Praze kromě Čechů, Němců a Židů působili na kulturním poli i příslušníci jiných národů,“ řekla náměstkyně primátora Markéta Reedová, poděkovala oběma autorům a vyslovila přání, že snad budou čeští čtenáři text knihy hltat se stejným nadšením, jako pražský Polák české knedlíky.

Leszek Mazan dokazuje, že v českém hlavním městě jsou desítky míst, kde lze nalézt známky polské přítomnosti. „Ke všem přívlastkům, jimiž popisujeme Prahu, bychom měli přidat i >>polská<<”, říká autor. „Je tady mnoho polských stop a důkazů dlouhé a velmi významné spolupráce mezi oběma národy.” Poláci se začali v Praze objevovat už v době prvních Piastovců, potom přicházeli v doprovodech polských manželek českých Přemyslovců. Polská přítomnost má i svůj novověký rozměr. Například polský národní hrdina z dob napoleonských válek, kníže Józef Poniatowski, byl s Prahou úzce spjatý díky původu své matky. O českých kořenech vypovídá jeho přezdívka „Princ Pepi” – tedy Pepík. „Málokdo si v Polsku uvědomuje, že Pepi je odvozeno z češtiny a že náš hrdina je napůl Čech,” říká Mazan.

Leszek Mazan - narozen 1942 v Novém Sadci (Nowy Sacz). Novinář a autor četných publikaci tématicky spojených s Krakovem a Prahou. Byl zpravodajem Polské tiskové kanceláře v Praze a je známý svoji fascinací postavou Dobrého vojáka Švejka.

 

 

V Praze 21.11.2007

Za správnost: Lenka Šrachtová. / tel. 236 004 404

 


Markéta Reedová – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro otevřenou veřejnou správu, zahraniční vztahy a čerpání financí z fondů EU

Do funkce zvolena 30.11.2006. Působnost v oblasti vztahů hl. m. Prahy se zahraničními městy, problematiky Evropské unie. V oblasti protikorupční: příprava a realizace protikorupční politiky, dodržování zákona o střetu zájmů, kontrola vyřizování stížností.


 

21. listopadu 2007
21. listopadu 2007