Poplachový monitorovací systém hlídá v Praze přes čtyři stovky objektů

Napojení dalších budov na poplachový monitorovací systém Městské policie hl. m. Prahy schválila dnes městská rada. Celkem je v Praze chráněno elektronickým zabezpečením v rámci systému 431 objektů. Když např. „elektronický hlídač“ umístěný v objektu zaznamená mimořádnou událost –např. rozbité okno či skleněnou výplň ve dveřích, okamžitě reaguje vysláním varovného signálu. Ten rozsvítí na pultu centrální ochrany na operačním středisku Městské policie alarm a signál je okamžitě prověřován.

  • 3 minuty čtení

(zpráva z 13. jednání Rady hl. m. Prahy 3. dubna 2007)

Napojení dalších budov na poplachový monitorovací systém Městské policie hl. m. Prahy schválila dnes městská rada. Celkem je v Praze chráněno elektronickým zabezpečením v rámci systému 431 objektů. Když např. „elektronický hlídač“ umístěný v objektu zaznamená mimořádnou událost –např. rozbité okno či skleněnou výplň ve dveřích, okamžitě reaguje vysláním varovného signálu. Ten rozsvítí na pultu centrální ochrany na operačním středisku Městské policie alarm a signál je okamžitě prověřován.  

„Poplachový monitorovací systém Městské policie byl v hlavním městě uveden do provozu 1. září roku 2000. Od té doby se prokázalo, že tento systém, jehož cílem je preventivní zabezpečení objektů a majetku v nich před pachateli trestné činnosti, je plně funkční a efektivní. Jeho výhodou je i rychlost zásahu. Průměrný dojezdový čas hlídek na místo od okamžiku přijetí signálu je méně než 6 minut, což dává dobrou šanci na dopadení pachatele,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek a připojil policejní statistiku:

V loňském roce bylo přijato 9 734 signálů poplachu z napojených objektů, výjezdové hlídky MP zjistily ve 14 případech narušení objektu, z toho ve dvou případech se strážníkům podařil zajistit na místě osobu podezřelou ze spáchání trestného činu.

 „Jeden z uvedených případů se stal poslední dubnovou neděli loňského roku, kdy si  devatenáctiletý mladík vyhlédl budovu Magistrátu hl. m. Prahy na Řásnovce v Praze 1, kam se chtěl vloupat skrz vylomené dveře. Hlídka strážníků přijela dříve, než stačil napáchat více škody a předala ho Policii ČR,“ ocenil náměstek Blažek zásah a připomněl, že na systém jsou napojeny především objekty v majetku hlavního města Prahy a městských částí, dále školy, muzea, domy s pečovatelskou službou, domy pro seniory a také jej mohou využít i osoby zvláště těžce zdravotně postižené či osaměle žijící lidé vysokého věku.

Provozovatelem systému je Správa služeb Městské policie hl. m. Prahy. Nákup a instalaci Pultu centrální ochrany, kam přicházejí signály z chráněných objektů, financovalo hlavní město, které také prostřednictvím MP na provoz přispívá. Žádosti o napojení objektů přijímá MP a po schválení Radou hlavního města Prahy zajišťuje jejich napojení a dále monitorování. Náklady na vybavení objektu elektronickým signalizačním zařízením nese jeho majitel. „Monitorování, včetně prověřování přijatých signálů o narušení objektů, je bezplatné. Poplachový monitorovací systém je provozován neziskově jako veřejně prospěšná činnost,“ dodal náměstek Blažek.

 

Příloha: PMS v číslech

 

V Praze 3.4.2007

 

Za správnost: Eva Kubátová/ tel. 236 002 061

 

 

 

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnostní a právní. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


 

3. dubna 2007
3. dubna 2007