Poplachový monitorovací systém pomáhá chránit majetek

Mateřská škola v Kovářské ulici v Praze 9 patří mezi několik set objektů, které jsou napojeny na Poplachový monitorovací systém hl. m. Prahy. V pondělí 27. září přijalo operační středisko Městské policie hl. m. Prahy signál oznamující, že byl narušen bezpečnostní systém chránící objekt této mateřské školy.

  • 3 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva



 

 

Poplachový monitorovací systém pomáhá chránit majetek

 

Mateřská škola v Kovářské ulici v Praze 9 patří mezi několik set objektů, které jsou napojeny na Poplachový monitorovací systém hl. m. Prahy. V pondělí 27. září přijalo operační středisko Městské policie hl. m. Prahy signál oznamující, že byl narušen bezpečnostní systém chránící objekt této mateřské školy. Strážníci vyjeli na místo a zahlédli muže, který se snažil před nimi ukrýt nejen sebe, ale i objemný předmět. Podařilo se jim ho dopadnout a zjistili, že devětadvacetiletý muž skutečně vnikl do školky přes okno v přízemí a odnesl odtud v povlaku od polštáře elektroniku.

„To je jeden z případů, kdy se díky napojení objektu na Poplachový monitorovací systém hl. m. Prahy a následujícímu rychlému zásahu strážníků podařilo zabránit možným škodám na majetku,“ oceňuje náměstek pražského primátora Mgr. Rudolf Blažek fungování systému, který byl uveden do provozu v roce 2000.

V současné době je na něj napojeno 378 objektů. Jde především o objekty v  majetku hl. m. Prahy a městských částí – mimo jiné o školy, dále tento systém využívají např. muzea, domy s pečovatelskou službou, domy pro seniory a také lidé zvlášť těžce zdravotně postižení či osaměle žijící lidé vysokého věku.

V letošním roce do konce září bylo nově napojeno na poplachový monitorovací systém 40 objektů. Žádosti o napojení objektů přijímá Městská policie hl. m. Prahy  a po schválení Radou hl. m. Prahy zajišťuje jejich napojení a dále monitorování. Náklady spojené s vybavením objektu elektronickým signalizačním zařízením nese majitel objektu, monitorování, včetně prověřování přijatých signálů o narušení objektů, je bezplatné.

Od 1. září 2000, kdy byl systém uveden do provozu, přijal pult centrální ochrany v operačním středisku Městské policie hl. m. Prahy celkem 9996 signálů o narušení objektů. V 757 případech byly vyslány hlídky strážníků k prověření signálu.

„Průměrný dojezdový čas hlídek Městské policie od doby přijetí signálu o narušení objektu na operačním středisku Městské policie na určené místo je méně než 6 minut, což dává dobrou šanci na efektivní zásah. I na zajištění případného pachatele, jak se stalo právě minulý týden v objektu mateřské školy v Praze 9,“ dodal náměstek Blažek .

V letošním roce bylo zjištěno 17 případů, kdy se pachatel pokusil fyzicky vniknout do napojeného objektu a díky spuštěnému poplachu a včasnému příjezdu hlídky Městské policie se pachateli ve 4 případech do objektu vniknout nepodařilo a majetek zůstal uchráněn před případnými škodami.

 

 

 

V Praze 5.10.2004

   

 

Za správnost: Eva Kubátová/l. 2061

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355

Fax: 236 007 093

E-mail: tisk@cityofprague.cz

__________________________________________________________________________________

Mgr. Rudolf Blažek – náměstek primátora hl. m. Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako radní hl. m. Prahy, působnost v oblasti právní a bezpečnostní, oblast legislativní činnosti

___________________________________________________________________________________

Sídlo:  Magistrát hl. m. Prahy 

 Mariánské nám. 2, 110 01  Praha 1 

5. října 2004
5. října 2004