Postup, který stojí za nápodobu

Reklama se za posledních deset let stala významným fenoménem českého člověka. Od nesmělých počinů na počátku devadesátých let se rozvinula ve významnou samostatnou komerční disciplínu. Stále více firem se pomocí reklamy snaží ovlivnit prodej svého výrobku či nabízených služeb. K tomu, aby se jim to podařilo, si najímají různé reklamní agentury, které propracovávají co nejúčinnější vliv na adresáta. Často i nechtěně jim v tom pomáhají média. Někdy dokonce za cenu určité dezinformace.
Jen tak je možné si vysvětlit kampaň vyvolanou na téma „květinová výzdoba v ulici Na Příkopě“. Zkráceně zněla informace asi takto: Sdružení obchodních center v této ulici (Slovanský dům, Broadway, Myslbek, Koruna, Dětský dům a Černá růže) prý chce celou ulici zkrášlit rozsáhlou květinovou výzdobou, ale „památkáři“ jim to nechtějí dovolit. Dokonce jsou „citovány“ dvě pracovnice památkového ústavu. Následuje anketa mezi občany, kteří jsou pochopitelně „stoprocentně pro kytky“. V tisku se dokonce objeví velmi ostrá kurzíva, doporučující památkářům, aby se se svými názory přesunuli „kamsi na východ“. Vox populi vox Dei. Půda pro akci „píár“ agentury je připravena.
Všechna publikovaná sdělení postrádají konkrétní fakta. Spletitými cestami je ale možné se dozvědět, že existuje jakýsi projekt k této akci, který je však na městské části Prahy l. Organizátoři (?) celé akce, Rádio City, však nic nesmějí sdělovat - jen pan ředitel, ten však nebere ani mobilní telefon. Z dalších zdrojů se lze dozvědět, že květinami by měly být osázeny jakési betonové květináče či nádoby, které by samy o sobě měly sloužit jako reklamní plochy. Květiny, zdá se, tu budou trochu sloužit za „Trojského koně“. Neboť komu by se květiny nelíbily. Na reklamní plochy v historickém centru však povolení býti musí a reklamních ploch je v centru již víc než dost.
Těmi kompetentními ke stanovisku by měli být ti zmínění památkáři, ti však nemohli nic povolit ani zakázat. Proč?
„Žádné podání ve věci tzv. květinové výzdoby nebylo dosud našemu ústavu doručeno a tudíž nemohlo být ani zamítnuto,“ konstatuje ředitel Státního památkového ústavu v hlavním městě Praze PhDr. Ladislav Špaček. Text obsahující mimo jiné toto konstatování však k otištění v tisku, bohužel, přijat nebyl.
Ve chvíli, kdy se veřejné i mediální mínění poněkud uklidnilo, ukázalo se, že úřad MČ Praha 1 zřejmě žádné vyjádření nepotřebuje. V tichosti mezitím rozhodl, že po dohodě s obchodníky Na Příkopech osadí květinami, zajistí údržbu a zalévání 72 „květináčů“ na sloupy veřejného osvětlení a dalších 50 betonových „květinových nádob“ jimi dodaných, které budou na pěší zóně rozmístěny.
Závěr: Obchodníci budou mít reklamu, kytky a jejich údržbu zaplatí daňový poplatník a pro návštěvníky pěší zóny bude k dispozici ještě komplikovanější „slalomová“ dráha než doposud. V paměti alespoň některých zbude pouze vzpomínka na „zlé“ památkáře, kteří tuto „krásu“ nechtěli povolit.

Svatava Hirschová, mediální asistentka pražského primátora
11. dubna 2001
11. dubna 2001