Pověst Prahy kazí tři sta nepoctivých taxikářů

Hospodářské noviny - 17.4.2002
Přibližně tři stovky. Tolik je v Praze nepoctivých taxikářů. Shodují se na tom představitelé magistrátu i zástupci taxikářských sdružení. Zákazníky tak okrádá necelých deset procent ze čtyř tisíc pražských taxikářů.
Město se proto rozhodlo, že od tohoto týdne zpřísní jejich kontroly. Na místě budou moci odebírat licence, zvýší se i pokuty. "Kontroly samy o sobě ale problém taxislužby nemohou vyřešit," domnívá se ředitel pražského magistrátu Zdeněk Zajíček. Situace se podle něj nezlepší do té doby, dokud se nezmění zákony. V současnosti na nepoctivé řidiče částečně dohlíží obchodní inspekce, policie, magistrát a jeho jednotlivé odbory. Právě roztříštěnost pravomocí prý brání účinným kontrolám.
Pořádek mezi sebou by si ale mohli zřídit i samotní řidiči taxislužby, kdyby si založili profesní komoru, jakou mají například lékaři či advokáti, míní Zajíček. "Taxikáři by si některé nešvary vyřešili sami mezi sebou a ty nepoctivce by mezi sebe nepustili," přiblížil svou vizi Zajíček.
Jeho nápad se ale vůbec nelíbí řidičům: "Jak bychom si měli mezi sebou udělat pořádek? To se máme postřílet? Vždyť takové sdružení by nemělo žádné pravomoci," podotkl Jiří Kvasnička, mluvčí Sdružení pražských provozovatelů taxi. Ze současné situace naopak obviňuje úředníky: Ti se podle něj do kontrol příliš neženou.
Úředníci se brání, a tvrdí, že kontroly provádějí. Jejich snahu ale maří ministerstva, ke kterým se taxikáři odvolají. "My třeba udělíme sankci ve výši sto tisíc korun, ale ministerstvo sníží naši pokutu na deset tisíc," podotkl Zajíček.
Stesky na nekvalitní zákony zaznívají ze strany úředníků již několik let. Už v roce 1997 tehdejší primátor Jan Koukal tvrdil, že je nutné novelizovat silniční a živnostenský zákon, aby mohli být nepoctiví taxikáři účinně potrestáni. V současnosti se pokouší přesvědčit poslance o stejných změnách Zajíček: "Potřebná novela živnostenského zákona by snad mohla být schválena do konce funkčního období Parlamentu."
Situaci v polovině devadesátých let nevyřešilo ani uvolnění cen za taxi. Poté, co ceny u některých řidičů vyletěly až na několik set korun za kilometr jízdy, byla po roce regulace opět zavedena.
Problémy s taxikáři mají i v zahraničí. Například římští řidiči se neobtěžují vracet "drobné", jak ukázala reportáž televizní stanice Canale 5. Ta reagovala na stížnosti turistů a nasadila své spolupracovnice jako volavky. V jednom případě si taxikář ponechal za jízdu v ceně 35 eur "dýško" ve výši osmdesát eur. Italské úřady na nepoctivé taxikáře poslaly policisty v civilu.

Kolik pražských taxikářů bylo v minulosti potrestáno?
Od roku 1993 do 2001 přišlo o koncesi 57 taxikářů.
V letech 1993 až 2001 provedly živnostenské odbory 10 019 kontrol. Udělily 557 blokových pokut, nepoctiví taxikáři během nich přišli celkem o více než milión korun. Na základě kontrol bylo navíc zahájeno 1026 správních řízení, během nichž byly uděleny pokuty za téměř 17 miliónů korun.
Od roku 1997 udělil odbor dopravy taxikářům 298 pokut v celkové výši přesahující čtyři milióny korun.
Za předražování bylo od roku 1997 uděleno celkem 248 pokut v celkové výši necelý půl milión korun.
Česká obchodní inspekce vloni uskutečnila 32 kontrol, devět řidičů bylo potrestáno pokutami od padesáti tisíc do čtvrt miliónu korun.
Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy, ČOI
17. dubna 2002
17. dubna 2002