Požadují výstavbu okruhu

Blesk - 23.10.2000
Už čtyři a půl tisíce obyvatel pátého pražského obvodu dosud podepsalo petici, v níž žádají co nejrychlejší výstavbu části silničního okruhu na jihu města. Plánovaný obchvat by měl vést ze Slivence přes Radotín do Jesenice na Praze-západ. Stavba zároveň propojí dálnici na Plzeň s brněnskou. Podle starosty Prahy 5 Miroslava Škalouda se v současné době posuzují dva návrhy vedení této dopravní stavby z hlediska vlivu na životní prostředí. Jedná se o severní a jižní variantu. "Severní variantu odmítáme, neboť by se oddálila možnost realizace stavby," řekl starosta. "Upravit by se musel územní plán města." Archy s podpisy doručí zástupci petičního výboru a radnice do Poslanecké sněmovny, na magistrát a na ministerstva dopravy a životního prostředí. Urychlenou výstavbu okruhu požadují kvůli značnému zatížení dopravou také představitelé městských částí Slivenec a Radotín. Celý silniční okruh, který bude měřit asi 70 kilometrů, by mohl být hotov do deseti let...

Za sdružení projektových kanceláří A.D.O. Ing.Jiří Lebeda
Silniční okruh - stavba č. 514 - Slivenec - Lahovice
Slovo projektanta ke stavu přípravy a aktivitám

Za sdružení projektových kanceláří A.D.O. , jako hlavní inženýr projektu části Silničního okruhu kolem Prahy v úseku Slivenec Lahovice , bych chtěl širší veřejnosti sdělit základní fakta o této připravované stavbě a vysvětlit zejména obyvatelům Barrandova, kolem Jižní spojky v Praze 4 a všem , kteří bydlí v těsné blízkosti současného nežádoucího průtahu těžké dopravy z dálnice D5 ( Plzeň ) na D1 ( Brno ) a D 11 ( Hradec Králové ), proč se okruh pořád ještě nestaví.

Jako každá jiná veřejně prospěšná stavba byla i tato předmětem pečlivé přípravy a po letech hledání kompromisu doslova stovek hledisek, stanovisek příslušných orgánů státní i obecní správy , byla trasa této stavby zapracována do územního plánu a odsouhlasena Zastupitelstvem hl.m. Prahy , jako orgánem demokraticky zvoleným a oprávněným rozhodovat. Na tomto podkladě dal pokyn investor - Ředitelství silnic a dálnic ke zpracování projektové dokumentace k územnímu řízení. Po jejím zpracování, při projednávání byla trasa vedení silničního okruhu napadena sdružením Společnost pro trvale udržitelný život , které si opravňuje mít jediný správný názor na řešení stavby a tím, bohužel v souladu se zákonem, zablokovala další postup přípravy.
Současný stav je takový, že je třeba rozhodnout zda pokračovat v přípravě již schválené ( legální ) varianty, a nebo varianty předložené sdružením. Mezi nimi jsou v zásadě tyto rozdíly:


Varianta trasy - stručné shrnutí údajů o dvou variantách:
a/JIH -oficielní
b/SEVER - podle aktivit

Jetrasa v souladu s územním plánem ?
a/ ANO - je
B/ NE - není

postoj okolních obcí :

dotčená obec Radotín
a/souhlasí
b/nesouhlasí

dotčená obec Slivenec
a/ souhlasí
b/ nesouhlasí

dotčená obec Lochkov
a/ původně souhlasila, nyní nesouhlasí
b/ souhlasí

Praha 5
a/ souhlasí
b/ nesouhlasí

Praha 12
a/ souhlasí
b/ nesouhlasí

výjimka ze zákazu stavby v chráněném území
a/ potřebná na drobnou nepodstatnou část Slavičího údolí
b/ ne

investiční náklady stavby
a/ 5,821 miliardy Kč
b/ 6,841 miliardy Kč

provozní náklady budoucí stavby
a/ 17 mil Kč. / rok
b/ 29 mil Kč. / rok

délka nutného tunelu
a/ 1620 m
b/ 2870 m

plocha protihlukových stěn
a/ 12730 m2
b/ 22255 m2

lhůta přípravy a výstavby
a/ 5-6 let
b/ 7-9 let

Z porovnání těchto údajů je patrné, že stavba varianty JIH je levnější na pořízení i na provoz a jak co do lhůty výstavby, tak do lhůty vlastní přípravy výrazně kratší. ( Projednání změny územního plánu je složitá , dlouhodobá záležitost - na cca 2 roky )
Závěr podrobné dokumentace hodnocení vlivů na životní prostředí , zpracované oprávněnou ing. Michaelou Vrdlovcovou ve spolupráci s dalšími odborníky , říká, že z hlediska vlivů na životní prostředí jsou průchodné obě varianty, ale z hlediska nákladů i času je vhodnější varianta JIH, tedy varianta obsažená v územním plánu.
Bohužel, ani rada Zastupitelstva hl.m. Prahy ve svém usnesení č. 1025 ze dne 5.9.2000, paradoxně na podkladě stanoviska Odboru životního prostředí MHMP a také Útvaru rozvoje města, který nechal variantu JIH schválit v územním plánu, nezaujala jednoznačné stanovisko . Příprava stavby se tak vrací na začátek a tím se realizace stavby značně oddaluje.
K rozhodování o variantě je ovšem zapotřebí vzít v úvahu také mnohaleté utrpení statisíců obyvatel , jejichž bydliště jsou 24 hodin denně zatížena hlukem a emisemi z nadměrné dopravní zátěže. Tito obyvatelé již léta čekají na vybudování silničního okruhu. Na tuto skutečnost zatím žádné sdružení vůbec nebere zřetel, pravděpodobně také proto, že jejich vlastní bydliště nejsou v těsné blízkosti komunikace Barrandovské, či Jižní spojky a dalších . Zkušenosti všech investorů dopravních staveb s „ochránci“ jsou stejné. Na všech lokalitách, jsou vždy proti výslednému řešení , vždy chtějí další a další varianty, které však byly již dříve prověřené a oprávněnými místy zamítnuté ( např. v Suchdole, na dálnici D5 a D8 ).
Čekání na okruh bude, díky hrstce „ochránců“i nadále zatím marné.
Škody finanční za zmařenou přípravu a vyšší investiční náklady při pozdější realizaci nejsou vůbec zanedbatelné. Proti aroganci , která konzervuje současný zdraví poškozující stav „životního prostředí“ statisíců lidí, jimž pod okny duní tisíce kamionů denně, není zřejmě žádná škoda dost velká !
Ing. Jiří Lebeda

Přílohy:
jih10_oz.jpg (okr)
jih10_ozb.jpg (okr)
sev10_oz.jpg (okr)
sev10_ozb.jpg (okr)
30. října 2000
30. října 2000