Práčský rybník a Chvalka – rekonstrukce dokončena!

Hlavní město Praha v péči o svou síť vodních ploch nezaostává. Během posledních let zajistil Odbor ochrany prostředí MHMP v rámci projektu „Obnova a revitalizace pražských nádrží“ kompletní revitalizaci několika rybníků a nezanedbává ani potoční systém. Mezi právě dokončené rekonstrukce se v červenci zařadily také Práčský rybník v Záběhlicích a retenční nádrž Chvalka v Horních Počernicích. Na jejich renovaci uvolnilo město 6,8 milionů korun.

  • 3 minuty čtení

 

Hlavní město Praha v péči o svou síť vodních ploch nezaostává. Během posledních let zajistil Odbor ochrany prostředí MHMP v rámci projektu „Obnova a revitalizace pražských nádrží“ kompletní revitalizaci několika rybníků a nezanedbává ani potoční systém. Mezi právě dokončené rekonstrukce se v červenci zařadily také Práčský rybník v Záběhlicích a retenční nádrž Chvalka v Horních Počernicích. Na jejich renovaci uvolnilo město 6,8 milionů korun.

 

Práčský rybník byl typickým malým technicky upraveným rybníkem, kterých jsou v Praze desítky. Dříve tento rybník sloužil jako zásobárna vody pro bývalý pivovar a mlýn, po jejich zrušení zůstal rybník jako okrasná vodní plocha areálu Práče. Břehy byly kolem dokola opevněny kamennými zdmi, které již byly značně poškozené stejně jako betonové vypouštěcí zařízení.

Rybník Chvalka „V rámci revitalizace bylo provedeno odbahnění, jižní a východní zeď byla zbourána a znovu vyzděna z lomového kamene. Nejzásadnější změna byla provedena podél západní, severní a části východní hrany rybníka kde byly původní kolmé kamenné zdi ubourány a břehy byly upraveny tak, aby pozvolna přecházely do vodní hladiny. Opevnění břehové čáry bylo na místo běžně používaného kamenného záhozu provedeno pomocí vegetačních kokosových rohoží, které jsou osázeny mokřadní kvetoucí vegetací. Tento typ opevnění nejen, že chrání břehy proti vymílání, ale působí také velmi dekorativním dojmem. Vzniká tak břehové pásmo mělké vody z části porostlé vegetací, které bývá nejcennější částí rybníků a je domovem mnoha vzácných i ohrožených vodních živočichů. Do středu rybníku byl navíc ukotven plovoucí vegetační ostrůvek rozměrů 2×3 m,“ popsal jednotlivé fáze opravy rybníka radní pro životní prostředí Petr Štěpánek.

Cílem revitalizací Práčského rybníka byla nejen oprava zdí a vypouštěcího zařízení, ale hlavně jeho zpřírodnění a propojení vodní plochy s okolním prostředím. „Jedná se o ukázkový projet zpřírodnění malého rybníka návesního typu s vysokou estetickou a krajinotvornou funkcí,“ dodal radní Štěpánek.

Retenční nádrž Chvalka původně sloužila jako dosazovací nádrž pod čistírnou odpadních vod. Tomu odpovídalo i její hydrotechnické vybavení, které bylo již opotřebované a nevyhovující. „Čistírna odpadních vod není již delší dobu v provozu, a nádrž má tedy zejména retenční, estetický a rekreační význam. U malého jezírka v severní části nádrže byl navíc situován objekt zdevastované bývalé čerpací stanice, který působil jako zárodek černých skládek. Při vypouštění nádrže a výlovech docházelo díky špatnému technickému řešení vypouštěcího zařízení k vyplavování bahna do potoka Chvalka,“ vysvětlil důvody, které vedly k rekonstrukci objektu, radní Štěpánek.

V rámci revitalizace nádrže a jejího okolí bylo nutné opravit všechny objekty a přizpůsobit je současným požadavkům. Původní vypouštěcí zařízení bylo odstraněno a nahrazeno klasickým dřevěným hrazením. Poškozená betonová opěrná zeď bezpečnostního přelivu byla obložena kamenem a odpadní koryto nově vydlážděno. Z hráze byla odstraněna panelová komunikace a byla nahrazena přírodní mlatovou cestou. Skalní tůň v severní části byla vyčištěna a rozšířena a celé okolí bylo zrevitalizováno. Skalní stěna nad tůní byla očištěna od náletových dřevin a zeminy. Koryto potůčku bylo upraveno jako kaskáda několika stupňů končících přímo v hladině nádrže. V okolí nádrže byly vykáceny veškeré u nás nepůvodní akáty, které potlačují růst původní vegetace a byly nahrazeny výsadbou dubů a olší na břehu nádrže.

  

 

V Praze 16.7.2008

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


15. července 2008
15. července 2008