Praha představila novou výstavu o Franzi Kafkovi na Mariánském náměstí

Z vernisáže na Mariánském náměstí
Z vernisáže na Mariánském náměstí Autor: MHMP
1. srpna 2024
1. srpna 2024

Výstava nazvaná Franz Kafka: člověk své i naší doby byla ve čtvrtek 1. srpna 2024 slavnostně zahájena na Mariánském náměstí před budovou Nové radnice. Hlavní město připravilo expozici ve spolupráci s Českými centry u příležitosti letošního 100. výročí od úmrtí významného pražského spisovatele Franze Kafky. K vidění bude v centru města až do konce srpna.

  • 3 minuty čtení

„Jsem rád, že hlavní město nepřestává pokračovat v podpoře projektů spojených s výročím 100 let od úmrtí Franze Kafky. Na vystavených panelech na Mariánském náměstí se mohou návštěvníci dozvědět nejen základní informace o životě spisovatele, ale i zajímavosti, které málokdo ví. Mě nejvíce zaujala informace, že byl Franz Kafka vegetarián. Ukazuje to, že vegetariánství a starost o zvířata není výdobytkem dnešní doby, ale dlouhodobá záležitost, ke které se hlásil i tento významný spisovatel,“ říká Jiří Pospíšil, náměstek primátora hl. m. Prahy pro kulturu, cestovní ruch, ochranu památek, výstavnictví a animal welfare.

„Franz Kafka je s Prahou pevně spjat – ať už svým svébytným literárním dílem či osobitými životními osudy. Hlavní město výstavou podtrhuje význam, jaký pro něj tento autentický spisovatel a pražský rodák i sto let po své smrti má,“ uvádí primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

„Tento rok je nejen v Praze zřetelně věnován spisovateli Franzi Kafkovi. V Českých centrech jsme se rozhodli zprostředkovat světu jeho mimořádné dědictví zejména prostřednictvím této výstavy, která byla přeložena do mnoha jazyků a cestuje po celém světě od Latinské Ameriky, přes evropské země až po Asii,“ sděluje generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková.

Výstava na celkem deseti oboustranných panelech nechává návštěvníky nahlédnout do života významného spisovatele a pražského rodáka Franze Kafky. Pojednává o jeho životním příběhu, o tom, co ho obklopovalo, co se odrazilo v jeho díle a oslovilo následující generace. Vypráví o síle přátelství s Maxem Brodem, o Kafkových osudových ženách, jeho pracovním životě a také o jeho spisovatelských začátcích.

Výstavu koncipoval spisovatel a překladatel Radek Malý a doprovází jí ilustrace Renáty Fučíkové, které zkoumají Kafkův mýtus a jeho aktuálnost v dnešní době. Expozici připravilo hlavní město společně s Českými centry, a to v souvislosti s výročím 100 let od spisovatelova úmrtí, které si v letošním roce připomínáme.

„Výstava představuje Franze Kafku z různých úhlů pro české návštěvníky, ale i zahraniční turisty, kteří o něm třeba neví skoro nic. A v tomto duchu jsem se snažila zpracovat také ilustrace, kterými cílím především na mladé lidi, kteří se s Kafkou teprve seznamují,“ připojuje se Renáta Fučíková, autorka ilustrací k výstavě.

„Obrazy k výstavě jsou znázorněny v metaforách, zatímco samotný text je poměrně informativní a snaží se demytizovat Kafku a zbavit se nánosu stereotypů o něm. Výstava postupně putuje po celém světě a vychází ze stejnojmenné knihy, která o něm již dříve byla vydána,“ dodává Radek Malý, autor textů k výstavě.

Expozice je pro širokou veřejnost k vidění na Mariánském náměstí až do 31. srpna 2024 a je také opatřena digitálními jazykovými verzemi v angličtině, němčině, francouzštině a španělštině.

Více informací o roku spisovatele Franze Kafky je k dispozici zde.

Fotografie ze slavnostního zahájení výstavy jsou na: Vernisáž výstavy Franz Kafka.