Praha bude již podruhé rozdělovat dotace EU

Neziskové organizace, profesní sdružení, vysoké školy, městské části, odbory magistrátu hlavního města, podnikatelé a některé další subjekty mají možnost získat dotace z Evropské unie. Umožňuje to takzvaný Jednotný programový dokument pro Cíl 2 (JPD 2) regionu soudržnosti Praha, v jehož rámci mohou zájemci o dotace žádat do konce března. Jedná se o již druhé kolo (výzvu), v němž je pro žadatele připravena částka 648,5 milionu korun. Peněz je tedy dost, stačí o ně jen zažádat...

  • 5 minuta čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva

 

 

Praha bude již podruhé rozdělovat dotace EU

 

Neziskové organizace, profesní sdružení, vysoké školy, městské části, odbory magistrátu hlavního města, podnikatelé a některé další subjekty mají možnost získat dotace z Evropské unie. Umožňuje to takzvaný Jednotný programový dokument pro Cíl 2 (JPD 2) regionu soudržnosti Praha, v jehož rámci mohou zájemci o dotace žádat do konce března. Jedná se o již druhé kolo (výzvu), v němž je pro žadatele připravena částka 648,5 milionu korun. Peněz je tedy dost, stačí o ně jen zažádat...

Cílem programu je zkvalitnění městského prostředí a rozvinutí potenciálu města tak, aby Praha byla schopna plnit očekávané role dynamické metropole členské země Evropské unie. Má především celkově zlepšit život v Praze a pocítit by to měli jak obyvatelé, tak i podnikatelé. Jedná se v podstatě o kvalitnější využití vybraného území metropole, což znamená například revitalizaci vybraných lokalit, budování městské infrastruktury, posilování občanské vybavenosti. „Díky JPD 2 se naskýtá mimořádná možnost získat finanční prostředky z EU na řadu záměrů, ačkoli Praha vzhledem ke svému nadprůměrnému hrubému domácímu produktu na většinu dotačních programů EU nedosahuje. Proto doufám, že o ně bude veliký zájem,“ uvedla ředitelka magistrátního Odboru fondů Evropské unie Patricia Ferulíková.

Předkladatelé si podle svého záměru zvolí v příslušné prioritě jedno z programových opatření, v rámci něhož se budou o dotaci ucházet. Pro každé opatření je vymezen okruh předkladatelů žádosti (příjemců dotace) a podmínky pro získání dotace. Minimální a maximální výše podpory se pak liší v závislosti na opatření a typu žadatele.

Pokud zájemce splňuje stanovené podmínky, které si lze zjistit na stránkách hlavního města Prahy (www.praha-mesto.cz/jpd2) a na stránkách zřízených ministerstvem pro místní rozvoj (www.strukturalni-fondy.cz/jpd2), vyplní žádost, požadované přílohy a kompletní projekt osobně odevzdá na magistrátním Odboru fondů Evropské unie. V případě jakýchkoli problémů a nejasností při vyplňování přihlášky se uchazeči mohou obracet na pracovníky výše uvedeného odboru nebo ministerstva pro místní rozvoj.

Hodnocení projektů se provádí dle pevně stanovených kritérií. Projekty budou mezi sebou soutěžit v rámci jednotlivých programových opatření a dotaci nakonec získají ty projekty, které obdrží dle uvedených kritérií nejvyšší ohodnocení,“ doplnila Ferulíková.

Projekty, které jsou ohodnoceny na magistrátu a jsou seřazeny na základě obdržených bodů, projedná rada města. Poté o nich budou jednat zastupitelé a nakonec předložené projekty poputují na ministerstvo pro místní rozvoj, které bude mít tak jako v první výzvě konečné slovo při přidělování peněz.

V období 2004-2006 je na program JPD 2 vyčleněno téměř 142,6 milionu eur (zhruba 4,3 miliardy korun), z čehož polovinou přispěje Evropský fond regionálního rozvoje (ERDF) a polovina bude poskytnuta z veřejných zdrojů ČR - státního rozpočtu, rozpočtu hlavního města, rozpočtů městských částí a tzv. státních fondů.

První výzva pro předkládání projektů v rámci tohoto programu již proběhla v době od 17. září do 18. října loňského roku. V šesti vyhlášených opatřeních předložili zájemci celkem 25 projektů, zastupitelé doporučili k uzavření smlouvy o financování 20 z nich. Konečný počet projektů a jejich konkrétní finanční částky budou známy v dubnu 2005.

Pokud uchazeči nestihnou podat svůj projekt do konce března nebo s ním neuspějí, mohou zkusit svou šanci během další výzvy, která je předběžně plánována na letošní léto.

 

Nejčastěji kladené otázky:
 
Kdo o dotaci může žádat?

O dotace se mohou ucházet hlavní město Praha, městské části, organizace zřizované a založené HMP a městskými částmi, nestátní neziskové organizace, vysoké školy, podnikatelé, profesní sdružení a další přesně vymezené subjekty, jejichž seznam lze nalézt na adresách www.strukturalni-fondy.cz/jpd2 a www.praha-mesto.cz/jpd2.

Jaká byla v rámci 2. Výzvy vyhlášena tzv. programová opatření (tedy oblasti, v nichž lze projekty podávat)?

JPD 2 obsahuje dílčí oblasti rozvoje, tzv. priority, které se dále dělí na opatření a v jednom případě i na dílčí opatření. Ve 2. výzvě byla vyhlášena následující opatření:

 

Priorita 1: Revitalizace a rozvoj městského prostředí

Opatření 1.3: Veřejná infrastruktura zlepšující kvalitu života zejména na sídlištích; Sem patří například projekty komunitního bydlení pro handicapované, opravy chodníků, vybudování kanalizace, víceúčelových sportovišť a další projekty na sídlištích.

 

Priorita 2: Vytváření podmínek budoucí prosperity vybraného území

Opatření 2.1: Zvýšení kvality veřejného a soukromého sektoru, neziskového sektoru, vědy a výzkumu; Příkladem projektu, který odpovídá tomuto opatření, je například centrum pro přenos technologií, inovační centra.

Opatření 2.2: Podpora malého a středního podnikání

Dílčí opatření 2.2.2: Příznivé podnikatelské prostředí; Do tohoto dílčího opatření spadá například zřízení informačního centra pro podnikatele.

Opatření 2.3: Rozvoj strategických služeb na podporu informační společnosti v Praze; Podmínky tohoto opatření by splňoval třeba projekt zaměřený na podporu podnikáni při vývoji a transferu informačních technologií či vybudování telekomunikační sítě.

 

Kde má být projekt realizován, aby se mohl ucházet o dotace?

Uchazeči o finanční příspěvek musí své záměry realizovat na vybraném území, do kterého náleží 24 městských částí: Praha 1, Praha 8, Praha-Březiněves, Praha-Ďáblice, Praha-Dolní Chabry,  Praha 9, Praha 12, Praha-Libuš, Praha 14, Praha-Dolní Počernice, Praha 15, Praha-Dolní Měcholupy, Praha-Dubeč, Praha-Petrovice, Praha-Štěrboholy, Praha 19, Praha-Čakovice, Praha-Satalice, Praha-Vinoř,  Praha 20, Praha 21, Praha-Běchovice, Praha-Klánovice a Praha–Koloděje.

Na místo realizace projektu nemá vliv sídlo žadatele, který projekt podává.

 

Kde lze získat více informací?

Na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj www.strukturalni-fondy.cz/jpd2 a na webových stránkách Magistrátu hl. m. Prahy www.praha-mesto.cz/jpd2 si mohou zájemci stáhnout Příručku pro žadatele, která přehledně podá komplexní informace o všem, co s programem JPD 2 souvisí. Zároveň je zde k dispozici řada dalších dokumentů, včetně kontaktů na pracovníky, se kterými mohou své projekty konzultovat.

 

Kam mohou zájemci o dotace podávat projekty?

Projekty přijímá Magistrát hlavního města Prahy, Odbor fondů Evropské unie, oddělení implementace JPD pro Cíl 2, na adrese Mariánské nám. 2, Praha 1, 4. patro, číslo dveří 403 - 408. Uzávěrka přijímání projektů je 31. března ve 14:00 hod. Žadatel projekt podává osobně.

e-mail pro dotazy: michal.struha@cityofprague.cz

 

V Praze 22.3.2005   

 

 

Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / tel. 236 002 945


 

Jiří Wolf
Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

Tel.: 737 208 979, 236 002 348
Fax: 236 007 092

E-mail: jiri.wolf@cityofprague.cz

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355, 236 002 972
Fax: 236 007 093

E-mail: tisk@cityofprague.cz

Magistrát hl. města Prahy, Mariánské nám. 2/2, 110 01  Praha 1

22. března 2005
22. března 2005