Praha bude řešit problémy v integraci cizinců

Dnes proběhla na půdě Magistrátu hlavního města Prahy prezentace závěrů hloubkové studie „Průzkum sociální situace cizinců na území hl. m. Prahy“ spojená s tiskovou konferencí, jíž se zúčastnili radní hl. m. Prahy pro sociální politiku, bydlení a evropské fondy Petr Dolínek, radní pro kulturu a cestovní ruch Lukáš Kaucký a zástupci neziskových organizací Poradna pro integraci, o. s. a Organizace pro pomoc uprchlíkům, o. s., kteří studii vytvářeli.

 

Dnes proběhla na půdě Magistrátu hlavního města Prahy prezentace závěrů hloubkové studie „Průzkum sociální situace cizinců na území hl. m. Prahy“ spojená s tiskovou konferencí, jíž se zúčastnili radní hl. m. Prahy pro sociální politiku, bydlení a evropské fondy Petr Dolínek, radní pro kulturu a cestovní ruch Lukáš Kaucký a zástupci neziskových organizací Poradna pro integraci, o. s. a Organizace pro pomoc uprchlíkům, o. s., kteří studii vytvářeli.

 

„V hlavním městě v současné době neexistuje jednotný koncept integrace cizinců, který by zastřešoval činnost jednotlivých neziskových organizací a akční plány městských částí, což je potřeba urychleně změnit,“ konstatoval ve svém úvodním slovu radní Dolínek.

Cílem dotyčného hloubkového výzkumu bylo zmapovat situaci v Praze, tedy zjistit, ve kterých jejích částech žije největší podíl cizinců, zmonitorovat jejich sociální situaci a případné problémy, se kterými se při svém životě v České republice potýkají, a v neposlední řadě také na konkrétních případech popsat jejich zkušenosti se soužitím s českou majoritou. V rámci výzkumu bylo osloveno 235 respondentů a provedeno 40 hloubkových rozhovorů.

Výsledky studie ukazují, že k hlavním problémům, se kterými se cizinci setkávají, patří zejména bydlení, pracovní uplatnění a s tím související jazyková bariéra. Petra Krátošková z Poradny pro integraci dále uvedla, že šanci na práci vidí cizinci spíše v nadnárodních multikulturních firmách, kde není potřeba znát češtinu, než u českých zaměstnavatelů, což je pro ně ekonomicky výhodnější, znesnadňuje to ale proces integrace. Zároveň mnoho cizinců pociťuje nedostatek potřebných informací a nezná dostatečně dobře češtinu. „Informace nejvíce získávají u svých známých a v neziskových organizacích, které mají přehled o právech a povinnostech cizinců a vědí, kde vše potřebné získat,“ doplňuje Krátošková.

 „Pokud se Praha chce vyrovnat západoevropským metropolím, funkční integrační politika je nezbytností, “ říká radní pro kulturu a cestovní ruch Lukáš Kaucký.

„Situace cizinců je dlouhodobě opomíjeným problémem, který je potřeba urychleně řešit. Prvním krokem je určitě posílení spolupráce radnice a neziskových organizací,“ zdůraznil radní Dolínek.

 Přílohy: 
Závěrečná zpráva projektu   powerpoint
Průzkum socialní situace cizinců Pdf

 

 

V Praze 14. 2. 2011

 


Petr Dolínek – radní hl. m. Prahy

Do funkce zvolen 30. 11. 2010. Působnost v oblasti sociální politiky, bydlení, evropských fondů a pohřebnictví.


Mgr. Lukáš Kaucký – radní hl. m. Prahy

Do funkce zvolen 30. 11. 2010. Působnost v oblasti kultury, cestovního ruchu, církví a náboženských společností, místního názvosloví a v oblasti národnostních menšin.


14. února 2011
14. února 2011