Praha chce legislativní změnou zapojit do úklidu sněhu i uchazeče o zaměstnání

Rada hl. m. Prahy dnes vzala na vědomí zprávu o odstraňování následků sněhové kalamity na území hl. m. Prahy. Zabývala se také návrhem záměru změn některých zákonů, které by měly umožnit, aby obce mohly v případě potřeby do odstraňování následků sněhové kalamity operativně zapojit i uchazeče o zaměstnání. Návrh předložil po zkušenostech z letošní mimořádné sněhové situace první náměstek primátora Rudolf Blažek.

  • 4 minuty čtení

 

/zpráva z 2. jednání Rady hl. m. Prahy 19. ledna 2010/

 

Rada hl. m. Prahy dnes vzala na vědomí zprávu o odstraňování následků sněhové kalamity na území hl. m. Prahy. Zabývala se také návrhem záměru změn některých zákonů, které by měly umožnit, aby obce mohly v případě potřeby do odstraňování následků sněhové kalamity operativně zapojit i uchazeče o zaměstnání. Návrh předložil po zkušenostech z letošní mimořádné sněhové situace první náměstek primátora Rudolf Blažek.

 

„V uplynulých dnech jsem se obrátil na Úřad práce hlavního města Prahy se žádostí, zda by bylo možné, aby se do úklidu sněhu mohli zapojit i uchazeči o zaměstnání. Úklid sněhu lze sice zahrnout pod pojem „veřejně prospěšné práce“, současná právní úprava však neumožňuje v krátkém časovém horizontu „ze dne na den“ angažovat na tyto práce nezaměstnané, kteří jsou v evidenci úřadu práce vedeni. Je zapotřebí splnit řadu zákonných náležitostí a v žádném případě nelze jejich nasazení autoritativně nařídit,“ shrnul současný právní stav náměstek primátora Blažek a pokračoval: „Návrhem novelizace zákona o zaměstnanosti, krizového zákona a zákona o integrovaném záchranném systému bychom chtěli dosáhnout toho, aby i u situací méně závažných než je vyhlášení krizového stavu, respektivě  stavu nebezpečí, bylo umožněno nařídit zapojení uchazečů o zaměstnání do řešení mimořádných událostí a situací a odstraňování jejich následků.“

Návrh novely zmíněných zákonů má náměstek primátora Rudolf Blažek předložit Zastupitelstvu hl. m. Prahy na březnovém zasedání. Zároveň byl radou pověřen zpracovat a předložit návrh koncepce využití uchazečů o zaměstnání vedených v evidenci Úřadu práce pro případ řešení následků mimořádných událostí.

 

Ze zprávy o odstraňování následků sněhové kalamity:

V pátek 8. 1. 2010 zasáhlo území České republiky intenzivní sněžení, nejvyšší sněhová pokrývka byla ve 12.00 hodin dne 11. 1. 2010 naměřena v Praze - Kbelích 38 cm, v centru Prahy bylo naměřeno  29 cm,  nejméně bylo v Praze Ruzyni  25 cm. Šlo o největší spad sněhu od roku 1979.

K projednání aktuální situace na území hlavního města, ke koordinaci opatření přijímaných dotčenými orgány a organizacemi a k projednání dalšího možného vývoje situace svolal první náměstek primátora  Rudolf Blažek Krizový štáb hl. m. Prahy (KŠ HMP) v sobotu 9. 1. 2010 v 11.30 hodin. Krizový štáb se sešel ještě v neděli 10. 1. 2010 v 17.00 hodin a v pondělí 11. 1. 2010 v 15.00 hodin.

Zpráva konstatuje, že veškerá infrastruktura města fungovala a krizový štáb řešil aktuálně vzniklé problémy. Záchranné a bezpečnostní složky města pracovaly s plným nasazením a sněhová kalamita neměla podstatný vliv na jejich činnost.

Městská hromadná doprava fungovala na všech linkách, i když oproti jízdním řádům zejména v tramvajové dopravě docházelo ke zpožděním.

Pražská energetická, Pražská plynárenská, Pražská teplárenská, Pražské vodovody a kanalizace a další firmy poskytující zásobování základními potřebami pro obyvatelstvo poskytovaly své služby bez podstatného omezení.

Čištění komunikací prováděla Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) s nasazením všech dostupných sil, prostředků a techniky se zaměřením na udržení průjezdnosti komunikací 1. pořadí a všech tras městské hromadné dopravy. Na základě rozhodnutí krizového štábu zajišťovala TSK i průjezdnost komunikací, které nejsou zařazeny do vyhlášky o zimní údržbě, a zahájila odvoz sněhu z centrálních oblastí města na náplavky k Vltavě. Předběžný odhad finančních nákladů TSK na odstraňování následků letošní sněhové kalamity je 148 mil. korun.

Do ručního úklidu zejména chodníků a dalších míst zapojilo město i městské části dobrovolníky. Zapojení nezaměstnaných – uchazečů o zaměstnání – se vzhledem k legislativním překážkám neuskutečnilo.

K zajištění informovanosti obyvatel města o aktuální situaci byla odborem krizového řízení Magistrátu hl. m. Prahy zřízena na operačním středisku KŠ HMP zvláštní bezplatná informační linka  č. 800 100 991. Na tuto linku se do 18. 1. 2010 k 7. hodině ranní  obrátilo s dotazem nebo podnětem 1016 občanů. Jejich dotazy se z rozhodující části týkaly úklidu místních komunikací a chodníků. Operační středisko KŠ HMP řešilo v součinnosti s TSK 595 podnětů a žádostí občanů, 259 podnětů bylo předáno na městské části.

 

 

V Praze 19. 1. 2010

 


JUDr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury a eGovernmentu hl. m. Prahy.


 

 

19. ledna 2010
19. ledna 2010