Praha chce využít služeb soudních exekutorů

Městská rada dnes schválila využít služeb exekutorských úřadů k vymáhání nedoplatků vyšších než 5 000,- Kč plynoucích z vykonatelných rozhodnutí vydávaných odbory Magistrátu hl. m. Prahy. A uložila řediteli magistrátu, aby jí do konce ledna předložil seznam spolupracujících exekutorských úřadů sestavený na základě veřejného výběrového řízení. Současně dostali náměstek primátora Rudolf Blažek a ředitel magistrátu uloženo, aby prověřili možnost činnosti exekutorů v rámci Městské policie pro vymáhání výkazu nedoplatků resp. blokových pokut uložených Městskou policií, které tvoří nejvyšší díl vymáhaných pohledávek.
Praha zatím exekutorské úřady nevyužívala a nedoplatky na pokutách, místních poplatcích a správních poplatcích, k jejichž uložení resp. vyměření a vymáhání jsou místně a věcně příslušné odbory MHMP, využívala exekuční oddělení Odboru daní, poplatků a cen magistrátu, které vymáhalo také nedoplatky na pokutách uložených v blokovém řízení podle zákona č. 200/1999 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů Městskou policií HMP, nedoplatky na pokutách uložených Požárním radou HMP a nedoplatky na náhradách nákladů uložených Městským hygienikem. Pokuty uložené městskou policií přitom tvoří největší díl těchto pohledávek.
Celý proces vymáhání pohledávek je přitom velmi náročný, protože například výzvy doručované do vlastních rukou dlužníků na pokutách uložených městskou policií se vracejí ve zhruba 45 – 50 % jako nedoručené. Potom musí exekuční oddělení přistoupit k ověření údajů ověřování bydliště dlužníků v centrální evidenci obyvatel, následuje opakované doručování výzvy, případně doručování veřejnou vyhláškou atd. Administrativně náročné je i zjišťování údajů o finančním majetku dlužníků, který by bylo možné postihnout exekucí. Přitom v současné době exekuční oddělení vymáhá řádově desetitisíce nedoplatků na pokutách uložených Městskou policií HMP.
Vzhledem ke všem těmto problémům přistoupilo exekuční oddělení odboru DPC v dubnu 2001 k provádění výkonu rozhodnutí též prodejem movitých věcí. Tak v roce 2001 vymohli exekucí celkem 1 914 463,72 Kč a v roce 2002 celkem 1 257 725,70 Kč. Většina nedoplatků jsou pokuty Městské policie, tedy pokuty do výše tisíce korun. Vzhledem k vysoké účinnosti provádění výkonu rozhodnutí prodejem movitých věcí, které činilo v r. 2001 téměř 33,5 % všech vymožených nedoplatků, předpokládá exekuční oddělení provádění tzv. „mobilárních exekucí“ ve větší míře než doposud a exekuci budou výhledově provádět 4 zaměstnanci exekučního oddělení.
Ale objem nedoplatků k vymáhání zůstává nadále vysoký a stav nedoplatků k polovině letošního roku byl vyčíslen na více než 38 miliónů korun, z čehož zhruba 22 miliónů připadá na městskou policii. V roce 2001 přitom nabyl účinnosti zákon č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád) a služeb soudních exekutorů může využít i správce daně (exekuční odd. odboru DPC). Následně zahájila svou činnost řada exekučních úřadů, které nabízejí své služby Magistrátu hl. m. Prahy. A ten se rozhodl jejich služeb využít tam, kde je to efektivní, tedy u nedoplatků nad pět tisíc korun. Podle stanoviska legislativy je přitom nutné v případě využívání služeb soudních exekutorů a tudíž i uzavírání smluv o provedení exekuce se soudními exekutory respektovat zákon o zadávání veřejných zakázek, proto bude magistrát postupovat podle něho.
Efektivnost využití služeb soudních exekutorů je dána také zákonem, který upravuje i finanční „náročnost“ využití služeb soudních exekutorů. Podle tohoto zákona náleží za exekuční činnost a další činnost vykonávanou podle cit. zákona exekutorovi odměna, náhrada hotových výdajů, náhrada za ztrátu času při provádění exekuce, náhrada za doručení písemností a, je-li exekutor plátcem DPH, i příslušná daň z přidané hodnoty. Výši odměny a způsob jejího určení stanovuje podrobně Vyhláška ministerstva spravedlnosti č. 330/2001 Sb., o odměně a náhradách soudního exekutora, o odměně a náhradě hotových výdajů správce podniku a o podmínkách pojištění odpovědnosti za škody způsobené exekutorem. Podle ní je základem pro určení odměny exekutora za provedené exekuce ukládající zaplacení peněžité částky výše exekutorem vymoženého plnění, a to:
- do 3 mil. Kč 15 %, nejméně však 3 tisíce Kč,
- z částky přesahující 3 mil. až do 40 mil. Kč činí odměna 10%.
A protože podle stanoviska Ministerstva spravedlnosti ČR je v případě pokut uložených v blokovém řízení exekučním titulem jednotlivé rozhodnutí, tj. každý jednotlivý pokutový blok na pokutu na místě nezaplacenou, neboť dle rozhodnutí Nejvyššího soudu je rozhodnutí vydané v blokovém řízení vykonatelným správním rozhodnutím. Pokuty uložené městskou policií se pohybuje v rozmezí od 100,- do 1000,- Kč a bylo by tedy nutné podávat návrh na nařízení exekuce prostřednictvím soudních exekutorů na každý pokutový blok zvlášť, přičemž minimální odměna za každou jednotlivou exekuci činí 3 000,- Kč. Proto je využití služeb soudních exekutorů při vymáhání pokut uložených městskou policií z ekonomického hlediska neefektivní.

Výhody využití služeb soudních exekutorů jsou pro Prahu zhruba následující :
- náklady spojené s exekucí hradí povinný (od oprávněného může exekutor požadovat pouze zálohu na náklady exekuce),
- není nutné navrhovat jak vést exekuci, pátrat po majetku povinného, exekutor má sám prostředky, jak majetek povinného zajistit,
- v případě, že exekutor zvolí způsob exekuce prodejem movitých věcí nebo prodejem nemovitostí, zabezpečí i dražbu zabavených věcí.
3. prosince 2002
3. prosince 2002