Praha dořeší parkování v centru

Hlavní město vyhlásí konkurz na správce zón placeného stání v městských částech Prahy 1, 2, 3 a 7. Správcem se stane soukromý subjekt, provozovatelem a příjemcem tržeb bude metropole. Parkovací automaty v ulicích zůstanou, přibudou časově omezené karty. Celý systém by měl začít fungovat od září tohoto roku. Dnes o tom rozhodla Rada hlavního města Prahy.

  • 4 minuty čtení

(zpráva ze 14. jednání Rady hl. m. Prahy 10. dubna 2007)

Hlavní město vyhlásí konkurz na správce zón placeného stání v městských částech Prahy 1, 2, 3 a 7. Správcem se stane soukromý subjekt, provozovatelem a příjemcem tržeb bude metropole. Parkovací automaty v ulicích zůstanou, přibudou časově omezené karty. Celý systém by měl začít fungovat od září tohoto roku. Dnes o tom rozhodla Rada hlavního města Prahy.

Rada hlavního města Prahy dnes schválila zahájení přípravy výběrového řízení na správce zón placeného stání. Stejně jako v jiných městech má zavedení tohoto systému v Praze 1, 2, 3 a 7 zlepšit podmínky pro obyvatele s trvalým pobytem, usnadnit možnosti pro zásobování, snížit intenzitu dopravy ve městě a tím i zlepšit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a případně od parkování uvolnit některá veřejná prostranství.

„Po zkušenostech se zaváděním zóny v Praze 1 v roce 1996 víme, že obavy z vytlačování dopravy mimo zóny placeného stání jsou zbytečné. K žádným prudkým přesunům parkujících aut mimo tyto zóny nikdy nedocházelo,“ objasnil situaci náměstek primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence tato problematika spadá.

Konkrétní zóny se vymezují s využitím přirozených bariér, kterými jsou například řeka Vltava, větší parky, železniční tratě nebo průmyslové oblasti. „Postup zavádění zón musí být koordinovaný, aby se provoz v oblastech, kterých se týkají, nedostával do kolapsů,“  zdůraznil náměstek Blažek.

Počet parkovacích automatů a míst k stání pro abonenty i návštěvníky v pravobřežní části Prahy 1 zůstane zachován (143 automatů, 5 544 míst rezidentních, 2 148 pro návštěvníky), v ostatních částech se zóny připravují. Na Malé Straně a Hradčanech půjde o 14 automatů, 1533 rezidentních a 288 návštěvnických míst, v Praze 2 to bude 118 automatů, 11 069 rezidentních míst a 2 382 návštěvnických míst. Praha 3 počítá s 82 automaty. Rezidentních míst má být  9383 a míst návštěvnických 1386. V Praze 7 to bude 69 automatů, 7989 rezidentních míst a 1453 návštěvnických míst..   

Správcem zón placeného stání bude soukromý subjekt, vybraný na základě veřejné soutěže vypsané na službu - to znamená, že město hledá partnera, který zainvestuje nové automaty a 10 let se o ně bude starat. Tuto činnost bude dělat pro město za fixní úplatu, jejíž výše vyjde ze soutěže. Příjemcem tržeb bude tedy město a v jeho kompetenci bude jak cenová politika, tak kontrola dodržování režimu.

„Platit budou lidé i nadále prostřednictvím parkovacích automatů, které se i přes některé výhrady osvědčily. Jsou snadno přístupné a ve většině evropských měst stále dobře fungují. Novinkou budou časově omezené parkovací karty,“  přiblížil celou ideu Blažek.

Časově omezenou (dvouhodinovou) parkovací kartu si bude řidič dávat za okno, aby veškeré údaje byly čitelné z vnějšku vozidla. Bude sloužit především pro zásobování a služby. Nebude volně prodejná, zájemci si ji budou moci pořídit v prodejních místech parkovacích karet - na úřadech městských částí.

Jednotná cena pro rezidenty bude 700 korun a je navržená tak, aby zhruba odpovídala pouze nákladům na provoz parkovací zóny.

„Nerespektování parkovacího režimu v placených zónách budou postihovat početně posílené hlídky městské policie,“ upozornil Rudolf Blažek. Ty se už osvědčily například při hlídání parkovacího režimu v modré zóně v Praze 1. Jen za druhou polovinu loňského roku odtud nechaly odtáhnout 4 373 neoprávněně parkujících vozidel. Za první tři měsíce letošního roku to pak bylo 1 756 vozidel. „Bezesporu to přispělo k většímu respektování zón placeného stání ze strany řidičů,“  řekl Ludvík Klema, náměstek ředitele Městské policie hlavního města Prahy.

Celý systém placeného stání v lokalitách Praha 1, 2, 3 a 7 by měl začít fungovat během letošního září. „Přesný termín bude stanoven v závislosti na podpisu smlouvy s novými správci Bohužel vždy musíme počítat i s variantou, že se neúspěšný uchazeč může odvolat, což teoreticky znamená  posun v řádu týdnů,“  poznamenal náměstek Blažek.

 

Příloha: Ceník ZPS    Mapka ZPS(jpg)    Mapka ZPS(pdf)

 

 

 

 

 

V Praze 10.4.2007


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnostní a právní. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


10. dubna 2007
10. dubna 2007