Praha hostí první mezinárodní konferenci GOING GREEN v regionu střední a východní Evropy

16. června 2010
16. června 2010

Konference GOING GREEN 2010 (Green Jobs, Green Growth, Green Cities) je první akcí svého druhu v regionu CEE. Vytvoří novou platformu pro politiky, vědce i zástupce soukromého sektoru, a bude hledat cesty, jak reagovat na aktuální výzvy – udržitelnost průmyslu, energetiky, nový trend v rozvoji měst, dopravy, bydlení a budov, zdravotnictví a veřejných služeb.

  • 1 minuta čtení

Nad konferencí, kromě ministryně pro životní prostředí Rút Bízkové a ministra pro místní rozvoj  Rostislava Vondrušky převzal záštitu i radní pro oblast životního prostředí Vladislav Mareček. Praha se zároveň stala hostitelským městem konference. Přednášky probíhají ve dnech 15. a 16. 6. 2010 v hotelu Crowne Plaza, slavnostní večer dne 15.6. 2010 pořádá hostitel v rezidenci primátora.

„Již američtí indiáni věděli, že Zemi nedědíme po našich předcích, nýbrž si ji vypůjčujeme od našich dětí. Témata konference jsou velmi rozmanitá, ale také velmi závažná. Péči o životní prostředí již nemůžeme chápat jako jednu z priorit. Je to priorita hlavní, kterou musí obsahovat každá oblast, kterou řešíme. Tuto hlavní prioritu musíme promítnout i do oblastí jako je územní rozvoj, doprava, výstavba atd.,” řekl radní pro oblast životního prostředí Vladislav Mareček.

Radní Vladislav Mareček vystoupil v sekci Green Cities, kde představil posluchačům strategii péče o životní prostředí v Praze a jednotlivé konkrétní projekty, jako je například nová kogenerační jednotka vznikající v ZEVO Malešice Pražských služeb, projekt Environmentálního vzdělávání a projekt Pro zdravé město. Systém odpadového hospodářství v Praze, který patří mezi nejlepší v ČR, představila specialistka odpadového hospodářství Odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy Anna Vojtěchová.

Na konferenci radní Mareček prohlásil: „Právě města hrají v otázce vlivu na životní prostředí hlavní roli. Více než polovina emisí skleníkových plynů vzniká ve městech a z jejich činnosti. Ve městech žije 80 % obyvatel a spotřebovává se v nich až 80 % energie. Proto by právě města měla realizovat nejvíce opatření šetřících životní prostředí.“