Praha investuje do vzdělávání nedostatkových technických profesí

Zájem o pracovníky s výučním listem neustále roste. Zároveň ovšem klesá počet žáků středních odborných učilišť. Pod zkratkovým názvem CEVELIT vyrostlo ve Vysočanech centrum, které má k řemeslu přitáhnout více mladých lidí.

  • 2 minuty čtení

 

Zájem o pracovníky s výučním listem neustále roste. Zároveň ovšem klesá počet žáků středních odborných učilišť. Pod zkratkovým názvem CEVELIT  vyrostlo ve Vysočanech centrum, které má k řemeslu přitáhnout více mladých lidí.

 

„Negativních trendů v počtu žáků středních odborných učilišť a dalších škol, které připravují kvalifikované techniky, jsme si dobře vědomi,“ řekla náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková při slavnostním otevírání nové části Střední školy Slaboproudé elektrotechniky ve Vysočanech. „Čísla hovoří jasně: v roce 2005, Praha registrovala zhruba 2300 volných míst pro zaměstnance s výučním listem, letos v prvním čtvrtletí je to již více než 5 800 pracovních nabídek. Šikovný řemeslník začíná být u nás v hlavním městě vzácností,“ uvedla konkrétní čísla náměstkyně Kousalíková.

  graf

  Řemeslo ztratilo velkou část své bývalé prestiže. Jedna z cest, jak udělat „pouhé vyučení“ pro mladé lidi zajímavějším, je modernizace mnohdy zastaralých výukových prostor. „Právě na tomto příkladu vidíme, jak lze s využitím fondů EU nabídnout žákům podmínky na opravdu špičkové úrovni. Náklady na rekonstrukci a vybavení dosáhly zde na Vysočanské 40 miliónů korun. 20 miliónů poskytla na základě kvalitního projektu EU, 13 milióny nám přispěl stát a 7 miliónů se nám podařilo najít ve vlastních zdrojích,“ informovala o nákladech Kousalíková.

„Další cestou je tak zvaná vertikální prostupnost v rámci školy: Žák nastoupí na učební obor, a pokud se po jeho absolvování cítí na víc, má možnost plynule pokračovat ve studiu ukončeném maturitní zkouškou,“ popsala další možnost náměstkyně Kousalíková. „V současné době leží na MŠMT naše žádost o akreditaci vzdělávacího programu pro VOŠ – vše v oblasti slaboproudé elektrotechniky. Vzdělávací nabídku tak netříštíme, s ohledem na své schopnosti se zde mohou vzdělávat  všichni se zájmem o obor, pouze si volí úroveň vzdělání“ dodala ředitelka SŠSE Novovysočanská Marcela Davídková.

Na části hlavní budovy školy vznikla dvě nástavbová patra a jedno patro přibylo na budově dílen. Celkem škola získala 10 nových učeben, velký dělitelný konferenční sál, technické zázemí a zázemí pro externí lektory. V souvislosti s přestavbou byl přístup do budovy změněn na bezbariérový, byl postaven nový výtah a sociální zařízení upravena pro handicapované osoby na invalidním vozíku. Od září 2008 již budou zájemci moci studovat v učebnách se špičkovým vybavením, které odpovídá nejmodernějším výukovým trendům. V budově jsou čtyři servery, multimediální třídy jsou vybaveny interaktivními tabulemi, dataprojektory, tiskárnami, skenery a další audiovizuální technikou.

 

 

V Praze 22.5.2008

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30.11.2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

22. května 2008
22. května 2008