Praha má letos osm milionů korun na příspěvky na ekologičtější vytápění

Městská rada dnes schválila Pravidla pro dotace na přeměnu topných systémů a využití obnovitelných zdrojů energie pro rok 2007. Program dotací na tyto účely běží v hlavním městě již od roku 1994. Na jeho realizaci v letošním roce bylo vyčleněno v rozpočtu 5 milionů korun a z loňského roku byla převedena částka 3 miliony korun.

  • 3 minuty čtení

    (zpráva ze 14. jednání Rady hl. m. Prahy 10. dubna 2007)

Městská rada dnes schválila Pravidla pro dotace na přeměnu topných systémů a využití obnovitelných zdrojů energie pro rok 2007. Program dotací na tyto účely běží v hlavním městě již od roku 1994. Na jeho realizaci v letošním roce bylo vyčleněno v rozpočtu 5 milionů korun a z loňského roku byla převedena částka 3 miliony korun.

„Cílem poskytovaných dotací je motivační působení na vlastníky či uživatele bytů k přeměně původních topných zdrojů, zejména na tuhá paliva, na ekologická topná média a k vyššímu využití obnovitelných zdrojů energie. Spalování tuhých paliv v domácnostech má i přes dosavadní rozsáhlou plynofikaci a teplofikaci území města nezanedbatelný podíl na celkové produkci emisí znečišťujících látek. Příčinou je jednak to, že část obytné zástavby není plynofikována, jednak skutečnost, že vytápění tuhými palivy patří v současné době mezi levnější způsoby vytápění. Investice do rekonstrukce topného systému navíc vyžaduje poměrně vysoké finanční prostředky. Proto je ekonomická podpora přeměn neekologických forem vytápění na ekologické žádoucí a měla by pokračovat až do úplného vytěsnění spalování tuhých paliv na území města,“ řekl radní Petr Štěpánek.

Nastavení výše podpory bylo s výjimkou obnovitelných zdrojů energie od roku 1998 konstantní (1 tisíc Kč/1 kW nastaveného výkonu nového topného zdroje), došlo tedy k navýšení na 2 tisíce Kč/1 kW (max. 30 tis. Kč na 1 bytovou jednotku). Platí omezení, že dotace nesmí přesáhnout 50 % doložených nákladů přeměny. Zvýšení dotace vyplývá rovněž z Integrovaného krajského  programu snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší v Praze.

Od roku 2005 jsou v rámci Programu zvýhodňovány přeměny ve prospěch obnovitelných zdrojů energie (OZE) včetně instalace těchto zdrojů v nových bytových objektech. Výše dotace je podstatně vyšší než u klasických přeměn s ohledem na  vyšší související investice a v neposlední řadě také s ohledem na trend státní energetické politiky v oblasti využívání obnovitelných zdrojů, kde má hl.m. Praha poměrně omezené možnosti. V roce 2006 byla zahájena podpora instalace solárních kolektorů i na ohřev teplé užitkové vody.

Vedle rozvoje systémů využívajících OZE se rozvíjejí i další systémy k efektivnímu využití energie. „Realizace opatření k efektivnímu využívání energie bude v budoucnu předmětem podpory ze strany města. V souladu s tím chce Magistrát hl. m. Prahy v letošním roce zahájit podporu mikrokogeneračních jednotek a v příštích letech se pak zaměřit na podporu dalších opatření, která povedou k efektivnímu využití energie, zlepšení ovzduší na území města a zároveň budou mít pozitivní efekt na jeho vzhled. Například zateplení budov, nízkoenergetická výstavba atd.,“ řekl radní Štěpánek.

Průměrná výše dotace na jeden byt, v jednotlivých letech, závisí především na tom, zda byla přeměna provedena v rodinných domech a individuálně vytápěných bytech nebo v bytových domech s vyšším počtem bytů vytápěných centrální kotelnou. Centrální vytápění se jeví jako ekonomicky efektivnější z důvodu menšího podílu výkonu jednotlivých bytových jednotek než je tomu u vytápění individuálního.

Program se vedle ostatních programů na ozdravění ovzduší v celkovém efektu podílí na poklesu emisí znečišťujících látek. Počet dotovaných přeměn má ale v posledních letech klesající tendenci. Odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy o Programu připravuje rozsáhlou informační kampaň.

 

Příloha 1:

Informace o „Programu dotací hl.m.Prahy na přeměnu topných systémů na území hl.m.Prahy“ v letech 1994 - 2006

Příloha 2:

Pravidla Programu dotací hl. m. Prahy na přeměnu topných systémů a využití obnovitelných zdrojů energie na území  hl.m. Prahy pro rok 2007

 

 

 

V Praze 10.4.2007

 

 

 

 

Za správnost:Lenka Šrachtová. / tel. 236 004 404

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

 

 

 

10. dubna 2007
10. dubna 2007