Nová Koncepce péče o zeleň

zelen_koncepce_2010_hrad
1. června 2010
1. června 2010

Městská rada dnes souhlasila s návrhem Koncepce péče o zeleň v hl. m. Praze, který předložil radní Vladislav Mareček. Tuto koncepci předloží radní Mareček ke schválení zastupitelům města na červnovém zasedání. Náměstek primátora Rudolf Blažek na základě této koncepce zpracuje do konce letošního září návrh městské vyhlášky o ochraně zeleně v Praze.

  • 3 minuty čtení

/zpráva z 21. jednání Rady hl. m. Prahy 1. června 2010/

„Platná koncepce péče o zeleň je zastaralá, Praha nutně potřebuje koncepci novou a na jejím základě nově definovaná pravidla péče o zeleň i financování této péče. Koncepci jsem předložil radě, ta ji schválila a nyní je na řadě zastupitelstvo. Při práci jsme vycházeli i z návrhů a podkladů, které za stranu zelených zpracovával bývalý radní Petr Štěpánek, řadu chybějících věcí jsme ještě museli doplnit a předpokládám, že výsledný návrh bude přijatelný pro zastupitele napříč politickým spektrem. O zelenou Prahu máme nepochybně zájem všichni, nová koncepce péči o zeleň ve městě zlepší a konečný návrh městské vyhlášky může ještě reflektovat další návrhy,“ uvedl radní Vladislav Mareček. Z novinek, které koncepce přináší, zdůraznil sedm bodů.   

Plochy zeleně budou proti současnému modelu členěny do tří kategorií podle intenzitních tříd údržby. „Půjde o plochy celopražského významu, plochy místního významu a tak zvané ostatní plochy. Původní rozdělení ploch do 4 kategorií již neodpovídalo potřebám města a zbytečně komplikovalo výkon majetkové správy a údržby. Neoznačovalo přesně význam ploch. Navíc se, z důvodu nejednoznačného pojmenování, některé kategorie překrývaly a nebylo zřejmé, do jaké kategorie má být konkrétní plocha zařazena. Nové členění je logické, přehledné a dává základ k diskusi o tom, kdo se v budoucnosti bude o jednotlivé plochy starat. To už ovšem musí být přímo spojeno se systémem financování péče o zelené plochy. Některé možnosti jak systém péče a financování zeleně vyřešit koncepce naznačuje, ale je to téma, které musíme následně detailně dořešit i s městskými částmi a dalšími partnery,“ uvedl Mareček. V této souvislosti zdůraznil také nutnost vzniku Standardů péče o zeleň.

Další novinkou koncepce je vyřešit nedostatek průmyslových kompostáren včetně  projektu kompostárny realizovaného Lesy HMP. Kompostárny v Praze chybí, koncepce je definuje jako nezbytný krok a následovat budou jednotlivé realizační projekty.

Další důležitou částí koncepce je detailně specifikovat tak zvané Problémové oblasti péče o zeleň. Je to v podstatě krok administrativně legislativní, musíme definovat „zelené parcely“, které jsou z hlediska městské vyhlášky nejasně definované, roztříštěné,  funkčně nevyhovující atd.,  začlenit je přesně do nově koncipované vyhlášky a zabezpečit tak, aby plnily svou funkci z pohledu koncepce péče o zeleň.  Je to poměrně komplikovaná a z pohledu veřejnosti trochu obtížně viditelná práce, ale je to důležité. 

Koncepce nové zahrnuje také změna postupu města vůči Lesům ČR. „Chceme projednat s Lesy České republiky možnost, že by Lesy hl. m. Prahy prováděly lesnické práce i na pozemcích ve správě Lesů České republiky na území Prahy. Celkově budeme hledat výrazně lepší možnosti spolupráce se státním podnikem, bude to ku prospěchu obou partnerů,“stručně shrnul Mareček.

Dalšími úkoly, který z koncepce vyplývají, je oživit a dát novou dynamiku projektu Zelený pás hl.m. Prahy a v nepolední řadě upravit strukturu odboru Ochrany prostředí magistrátu. Jak Mareček uvedl, současná podoba a názvy magistrátních oddělení neodpovídají přesně pracovní náplni a pro veřejnost jsou občas matoucí.

„Navržený projekt je koncepční, jeho obsah musí mít výstup ve vyhlášce a dalších realizačních dokumentech a dostat podobu závazných pravidel. To bude prvořadý úkol po schválení koncepce v zastupitelstvu města,“ řekl radní Mareček.

 

 


Ing. Vladislav Mareček – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 25. 2. 2010. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.