Praha má schválený program pro čerpání z Evropského sociálního fondu na příštích sedm let

Hlavní město Praha dnes úspěšně završilo vyjednávání s Evropskou komisí o využití prostředků Evropského sociálního fondu mezi lety 2007 až 2013. Souhlas s předloženým Operačním programem Praha – Adaptabilita dnes svým podpisem potvrdil evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla. Spolu s programem Praha – Adaptabilita prošly dnes také další dva české programy spolufinancované z Evropského sociálního fondu, které zpracovala ministerstva práce a sociálních věcí a školství, mládeže a tělovýchovy.

  • 4 minuty čtení

 

Hlavní město Praha dnes úspěšně završilo vyjednávání s Evropskou komisí o využití prostředků Evropského sociálního fondu mezi lety 2007 až 2013. Souhlas s předloženým Operačním programem Praha – Adaptabilita dnes svým podpisem potvrdil evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla. Spolu s programem Praha – Adaptabilita prošly dnes také další dva české programy spolufinancované z Evropského sociálního fondu, které zpracovala ministerstva práce a sociálních věcí a školství, mládeže a tělovýchovy.

 

Operační program Praha – Adaptabilita (OPPA) připravený hlavním městem Prahou představuje spolu s programy Lidské zdroje a zaměstnanost a Vzdělávání pro konkurenceschopnost první skupinu mezi programy předloženými Českou republikou, které získaly souhlas Evropské unie.

Evropská unie se schválením tohoto programu zavázala, že regionu hlavního města Prahy poskytne celkem 108 mil. eur. Spolu s 15 %, které do rozpočtu programu vloží dohromady hlavní město a stát ze svého rozpočtu, tak bude žadatelům k dispozici přes 127 mil. eur.

Evropský sociální fond Náměstkyně primátora hlavního města Prahy Markéta Reedová k úspěšnému dokončení vyjednávání uvedla: „Ačkoliv se na začátku pohled Evropské komise a Prahy na program Adaptabilita poněkud lišil, podařilo se díky velmi těsné spolupráci najít kompromis, který odpovídá jak očekávání Evropské unie, tak potřebám hlavního města.“

Operační program Praha – Adaptabilita věcně navazuje na program Jednotný programový dokument pro Cíl 3 (JPD 3), díky kterému v hlavním městě Praze probíhají, nebo už dokonce skončily, stovky projektů financované z Evropského sociálního fondu.

 

Cílem programu Adaptabilita je zvýšení konkurenceschopnosti hlavního města a posílení významu Prahy v porovnání s ostatními metropolemi členských států. Podpora je namířena do vzdělávání a zvyšování zaměstnanosti. O dotace se budou moci ucházet podnikatelé, veřejné instituce, nestátní neziskové organizace, školy, profesní a zájmová sdružení, jejichž projekty se budou týkat hlavního města Prahy a budou odpovídat některé ze tří tzv. prioritních os programu:

 

  • První oblast – Podpora rozvoje znalostní ekonomiky – přestavuje šanci pro projekty zaměřené na další profesní vzdělávání, spolupráci podniků s vědeckými a výzkumnými pracovišti a poradenství rozvíjející podnikatelské prostředí. V rozpočtu programu je na ni vyčleněna největší část prostředků - 38 %, to je zhruba 49 mil. eur. Typovým příkladem je projekt Institutu klinické a experimentální medicíny  (IKEM)podpořený z JPD 3, díky němuž byl v této nemocnici zaveden vzdělávací e-learningový systém pro školicí pracovníky a výzkumné experty IKEM v oblasti kardiologie a ošetřovatelství v intenzivní péči.
  • Cíl druhé prioritní osy se promítá do jejího názvu – Podpora vstupu na trh práce. Projekty financované z této části OPPA zlepší dostupnost zaměstnání pro znevýhodněné osoby a vedle toho zvýší kvalitu práce organizací, které těmto lidem pomáhají. Na tyto aktivity je určeno 29 % rozpočtu (tj. 37 mil. eur). Z portfolia projektů podpořených z JPD 3 tento záměr reprezentují např. terénní práce mezi romskými obyvateli Smíchova, kterou zajišťuje společnost Člověk v tísni, o.p.s.
  • Modernizace počátečního vzdělávání, která je poslední sekcí OPPA (mimo tzv. technickou asistenci omezenou výhradně na financování administrace programu), se týká projektů na zkvalitnění vzdělávání na středních, vyšších odborných a vysokých školách. Zahrnuje zároveň projekty zaměřené na další vzdělávání pedagogických a akademických pracovníků a také podporující zapojení znevýhodněných studentů do běžných škol. Celkově je na ni v programu k dispozici 37 mil. eur, což odpovídá 29 % rozpočtu OPPA. Díky obdobně směřovaným dotacím z programu JPD 3 už se v Praze podařilo vytvořit nový učební program Informační technologie na Smíchovské střední průmyslové škole či nastartovat činnosti centra léčby závislostí při 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Hlavní město Praha má plnou odpovědnost za celý program OPPA. Informace o programu, rady či konzultace k projektům poskytuje oddělení Evropského sociálního fondu odboru fondů EU Magistrátu hl. m. Prahy. Možnost předložit žádost o podporu z tohoto programu budou mít žadatelé zřejmě v prosinci letošního roku.

 

 

V Praze 16.10.2007

 


Markéta Reedová – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro otevřenou veřejnou správu, zahraniční vztahy a čerpání financí z fondů EU

Do funkce zvolena 30.11.2006. Působnost v oblasti vztahů hl. m. Prahy se zahraničními městy, problematiky Evropské unie. V oblasti protikorupční: příprava a realizace protikorupční politiky, dodržování zákona o střetu zájmů, kontrola vyřizování stížností.


 

16. října 2007
16. října 2007