Praha navrhuje novelu zákona o pozemních komunikacích

Zastupitelstvo hl. m. Prahy dnes souhlasilo s návrhem zákona, kterým se mění zákon č.13/1997 o pozemních komunikacích a předloží ho Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Zastupitelé současně pověřili radního Rudolfa Blažka, aby o této legislativní iniciativě Prahy jednal v poslanecké sněmovně a jejích výborech. Radní Blažek k návrhu novely silničního zákona uvedl, že jejím smyslem je zjednodušit odstraňování nepovolených staveb – reklamních zařízení.
Jejich umisťování na území hl. m. Prahy podléhá povolovacímu řízení ke zvláštnímu užívání komunikací podle ustanovení § 25 a povolovacímu řízení v ochranných pásmech podle ustanovení § 31 zák. č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích.
Silniční správní úřad, konkrétně odbor dopravy magistrátu, vydá rozhodnutí o povolení zvláštního užívání komunikací - umístění reklamního zařízení na základě žádosti fyzické nebo právnické osoby. V rozhodnutí určí podmínky a dobu, na kterou se povolení vydává, nejdéle však na dobu pěti let. Reklamní zařízení nesmí být zaměnitelné s dopravním značením nebo zařízením, nesmí oslnit uživatele komunikace nebo jinak narušit provoz na pozemních komunikacích. Místo, kde je reklamní zařízení osazeno, musí být na náklady provozovatele tohoto zařízení vybaveno svodidly nebo jinak zabezpečeno proti střetu vozidel s konstrukcí reklamního zařízení.
Silniční správní úřad také poté - pokud se dozví o porušování podmínek stanovených v rozhodnutí o povolení - toto povolení odejme. A to opět rozhodnutím. Nové rozhodnutí lze osobě, které bylo odňato povolení, vydat znovu až po uplynutí tří let.
Praxe je taková, že v případech porušení pravidel zašle odbor dopravy vlastníkovi do sedmi dnů od chvíle, kdy se o tom dozví, výzvu, aby reklamní zařízení odstranil. Vlastník to musí udělat nejdéle do pěti pracovních dnů od obdržení této výzvy, jinak má magistrát dohodu s Technickou správou komunikací, která reklamu do patnácti dnů zakryje. Poté smluvní správcovská firma reklamu na náklady vlastníka odstraní. 
V situaci, kdy je vlastník nepovoleného reklamního zařízení neznámý, se zveřejní výzva k odstranění na úřední desce a po marném uplynutí lhůty 10 dnů následuje stejný postup, ale náklady jdou na účet města.  
Ustanovení zákona tedy už umožňují rychle reagovat na nelegální výskyt takových zařízení, a to v poměrně krátkých lhůtách daných zákonem. Pokud by se totiž muselo postupovat podle zákona stavebního, byla celá procedura podstatně delší. Další výhodou je, že se odstraněná reklamní zařízení nemusejí uschovávat, ale zákon dává možnost je ihned likvidovat. To jsou ovšem výhody použitelné pouze tam, kde zákon stanoví ochranné pásmo komunikací.
Problémy naopak vznikají uvnitř zastavěného území, kde zákon už toto ochranné pásmo nestanovuje a reklama je osazena mimo pozemní komunikaci či její součást. Jako instruktážní případ takového umístění se nabízí reklamní billboard v těsné blízkosti domu. V tomto případě může příslušný silniční správní úřad (např. DOP MHMP) zajistit odstranění takovéhoto zařízení pouze v případě, kdy je zdrojem ohrožení pozemní komunikace či rušení silničního provozu, což se obtížně prokazuje. A v opačném případě je potřeba využít ustanovení stavebního zákona v řízení o odstranění stavby, což je ale velmi zdlouhavý proces.
Proto vznikla uvedená legislativní iniciativa Prahy, jejímž záměrem je dát silničnímu správnímu úřadu do rukou právní instrument, který by mu umožnil prakticky okamžitě zjednat nápravu v případech zjištění nepovolených reklamních zařízení umístěných uvnitř zastavěného území obce v blízkosti pozemních komunikací, avšak mimo ně či jejich součásti. Tento záměr by bylo vhodné realizovat zřízením ochranného pásma uvnitř zastavěného území obce se stejnými parametry, jako mimo zastavěné území obce.
13. září 2001
13. září 2001