Praha navrhuje ochranná opatření ke zvýšení bezpečnosti v metru

Rada hl. m. Prahy dnes schválila ukončení výstavby ochranných systémů podzemních dopravních staveb v Praze. Rozhodla, že nebude realizován ochranný systém metra na trase C v úseku Ládví – Letňany a nebudou realizovány ani ochranné systémy na podzemních dopravních stavbách automobilového tunelu Špejchar - Pelc Tyrolka, Radlická radiála a na trase D pražského metra. Praha chce místo nákladných systémů projektovaných především pro situace válečného ohrožení zvýšit bezpečnost cestujících s ohledem na možná rizika a následky soudobých bezpečnostních hrozeb.

  • 4 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva
 __________________________________________________________________________________
Mgr. Rudolf Blažek – náměstek primátora hl. m. Prahy  

 

 

Bezpečnost

 

Praha navrhuje ochranná opatření ke zvýšení bezpečnosti v metru

/zpráva z 35. jednání Rady hl. m. Prahy 19. října 2004/

 

Rada hl. m. Prahy dnes schválila ukončení výstavby ochranných systémů podzemních dopravních staveb v Praze. Rozhodla, že nebude realizován ochranný systém metra na trase C v úseku Ládví – Letňany a nebudou realizovány ani ochranné systémy na podzemních dopravních stavbách automobilového tunelu Špejchar - Pelc Tyrolka, Radlická radiála a na trase D pražského metra. Praha chce místo nákladných systémů projektovaných především pro situace válečného ohrožení zvýšit bezpečnost cestujících s ohledem na možná rizika a následky soudobých bezpečnostních hrozeb.

„O vládním „Návrhu na využití ochranného systému pražského metra po povodni v srpnu 2002, včetně vyčíslení předpokládaných finančních nákladů a modernizace ochranného systému metra“ probíhají jednání už více než rok,“ připomněl náměstek primátora Mgr. Rudolf Blažek.

Loni v říjnu hlavní město Praha zaslalo své zásadní připomínky k tomuto návrhu. Mimo jiné to, že neřešil obnovu ochranného systému metra jako celek, ale zabýval se pouze ochranou cestující veřejnosti, která je ostatně plně zajištěna. Praha zásadně nesouhlasila s navrženým podílem města a státu na financování obnovy a modernizace tohoto systému, kdy Praha měla uhradit 75 procent nákladů. Rada hl. m. Prahy požádala vládu ČR o zpracování koncepce využití ochranného systému metra k ochraně obyvatelstva při krizových situacích a mimořádných událostech včetně podílu státu na financování výstavby tohoto systému na budovaných trasách metra.

„Vláda jednala o uvedeném návrhu nyní na začátku září a byli jsme ujištěni, že požadavky hlavního města Prahy budou akceptovány. Vláda ČR nebude požadovat další výstavbu ochranných systémů podzemních dopravních staveb na území hl. m. Prahy. Vláda také přistoupí k novelizaci „Koncepci ochrany obyvatelstva do roku 2006 s výhledem do roku 2015“ schválenou 22. dubna 2002. Bylo rovněž přislíbeno, že vláda schválí navržený záměr realizace opatření ke zvýšení bezpečnosti cestující veřejnosti v pražském metru před následky soudobých bezpečnostních hrozeb a rizik a potřebné finanční prostředky ve výši 162,3 mil. korun ve prospěch hlavního města Prahy,“ uvedl Mgr. Blažek s tím, že vstřícný postoj vlády ČR k požadavkům Prahy rada ocenila. „Rada zároveň uložila primátorovi, aby zaslal dopis ministru vnitra s požadavkem na urychlené zpracování novelizace Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2006 s výhledem do roku 2015.“

Náklady na výstavbu ochranných systémů podzemních dopravních staveb, jak byly budovány především pro případy válečného ohrožení, se pohybují kolem 10 % celkových nákladů na tyto stavby, tedy jsou to náklady ve stovkách mil. Kč na každou stavbu, a tyto systémy navíc potřebují dostatek času ke zprovoznění. Odhad úspory investičních nákladů na vypuštění staveb a provozních souborů tohoto systému v případě výstavby metra IV.C 2 představuje částku téměř 341 mil. korun (bez DPH).

„Situace se změnila. Minulý režim budoval ochranný systém metra především s ohledem na případný válečný konflikt, naše navrhovaná opatření ke zvýšení bezpečnosti cestující veřejnosti v prostorách pražského metra jsou zaměřena na současná aktuální rizika  souvisejících s terorismem, extremismem, rozsáhlými živelními pohromami, ekologickými a průmyslovými haváriemi. Minulé bezpečnostní systémy proto například vyžadovaly relativně dlouhou dobu k uvedení do provozního stavu, my naopak klademe důraz na okamžitou aktivaci všech potřebných funkcí. To předpokládá jiné technické řešení, přičemž můžeme využít prvků ochranného systému jako tlakových plynotěsných elementů, vzduchotechniky, kanalizačního systému, systému zásobování elektrickou energií, slaboproudá zařízení atd. V našem záměru je například zajištění vybraných stanic stacionárními detekčními přístroji a vybavení hasičských jednotek Dopravního podniku přenosnými detekčními přístroji na zjišťování nebezpečných látek. Nutné je pokrytí stanic metra signálem MRS TETRA, aby bylo zajištěno nepřetržité spojení pod povrchem i s terminály na povrchu. Součástí navrhovaných opatření je i lepší zabezpečení vstupů do prostor metra – větracích šachet, komor dodatečných vstupů, portálů tunelů, vrátnic apod. – proti vniknutí neoprávněných osob,“ vysvětlil náměstek Blažek s tím, že na tato opatření žádá Praha uvedených 162,3 mil. korun. „Je to užitečnější, efektivnější z hlediska současných potřeb Prahy a jejích obyvatel a také levnější,“ dodal.

 

V Praze dne 19.10. 2004

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako radní hl. m. Prahy, působnost v oblasti právní a bezpečnostní, oblast legislativní činnosti

___________________________________________________________________________________

 

 

 

  Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

  Za správnost: Eva Kubátová / l. 2061
  oddělení Public Relations OPR MHMP
  Tel.:  236 002 355
  Fax: 236 007 093
  E-mail: Tisk@cityofprague.cz

 Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
19. října 2004
19. října 2004