Praha odkoupí problémová aktiva PMB

Zastupitelstvo Prahy na dnešním zasedání schválilo záměr, podle kterého Praha odkoupí klasifikovaná aktiva První městské banky (PMB). A rozhodlo tak o dalším postupu, který bude předcházet privatizaci banky, kdy Praha, jako majoritní akcionář, hodlá prodat vybranému strategickému partnerovi buď všechny, nebo většinu svých akcií.
Náměstek primátora Jiří Paroubek předložil poslancům dva materiály, z nichž první hodnotil různé postupy, jak se město může ve vztahu k bance dále chovat. Počínaje navrženým postupem jejího očištění od špatných úvěrů a dalších aktiv a privatizaci, přes zachování současného stavu až po likvidaci ústavu. Druhý materiál už potom navrhoval konkrétní postup, tedy odkoupení klasifikovaných aktiv. Uvedl přitom naprosto jasně, že zánik banky, v níž má Praha své peníze, by byl pro město krajně nepříjemný a hrozil by finanční ztrátou, naopak odkoupení problémových aktiv a prodej městských akcií je nejvýhodnější variantou. Jak Paroubek také řekl, jde o shodné závěry managementu banky i několika renomovaných mezinárodních ratingových institucí. Z poslanců se potom v diskusi pro řízenou likvidaci banky vyslovil pouze poslanec Jiří Witzany z klubu Unie svobody, který ho považuje ze řešení výhodnější.
Náměstek Paroubek v předložených materiálech nic neskrýval a uvedl, že výše problémových aktiv PMB se pohybuje zhruba kolem 1,9 miliardy korun a jejich odkoupení městem je možné za účetní hodnotu přibližně 730 milionů korun. Tyto úvěry, akcie a další aktiva by potom město prodalo nebo je jiným způsobem v rámci možností zhodnotilo, takže celková ztráty, která by zůstala na kontě Prahy, by měla být asi 230 milionů korun. Tuto ztrátu by ale měl pokrýt a převýšit zisk z prodeje akcií Prahy v PMB, takže celkově by transakce byla pro město zisková. I když samozřejmě nikdo neskrývá, že to, co Praha do banky vložila v průběhu let, se jí už nevrátí. Jiří Paroubek přitom zvláště zdůraznil, že peníze na odkoupení klasifikovaných aktiv by Praha nemusela vynaložit hotově, ale v průběhu několika let, a současně dodal, že bez ohledu na vstup strategického partnera nebo jakékoli jiné řešení s výjimkou likvidace, by město muselo na udržení banky letos stejně vynaložit více než 300 milionů korun. A to hotově. Důvod je jednoduchý, vzhledem k nutnosti vytvářet opravné položky ke špatným úvěrům je banka podinvestovaná, ke konci roku by její základní jmění kleslo pod 200 milionů korun a ztratila by kapitálovou přiměřenost. A aby splnila požadavky centrální banky, muselo by město navýšit její základní jmění na minimálně půl miliardy. Doporučované odkoupení problémových aktiv „z půjčky“ je proto podle Jiřího Paroubka z možných řešení nejlepší.
K tomu se nakonec přiklonilo i zastupitelstvo. Z politických klubů měla výhrady Unie svobody, i když předseda klubu Michael Hvížďala vpodstatě požadoval jen odklad rozhodnutí do doby, než budou jasné parametry privatizace atd. Kritizoval ale velmi ostře minulá vedení pražské radnice a management banky z doby „ředitelování“ pana Hadraby. „Nějací diletanti si hráli na bankéře a neodpovědní politici jim k tomu poskytovali prostor…výsledkem byly rizikové úvěry a tunelování města“, řekl. Ocenil naopak otevřenost současného vedení města při řešení problému. Zbytek zastupitelstva ale pojal věc striktně odborně a nepouštěl se do politizace, jen někteří upozornili, že je nutné brát v úvahu i dobový kontext a další faktory.
Nejpodstatnější informací ale je, že rozhodnutí padlo a město problémová aktiva PMB odkoupí. Materiály, na jejichž základě poslanci rozhodovali, najdete v našich starších zprávách, kde jsme je už před časem zveřejnili.
14. září 2000
14. září 2000