Praha otevřela v budově magistrátu bezbariérovou kancelář pro handicapované občany

Primátor Pavel Bém dnes za přítomnosti radního Jiřího Janečka, předsedy pracovní skupiny Praha bezbariérová Michala Pragera, zastupitele Vladislava Marečka a dalších hostí představil a otevřel kancelář zřízenou v rámci projektu Praha bezbariérová v hlavní budově pražského magistrátu v Jungmannově ulici. Pro veřejnost se poprvé otevře v pondělí 29. 6. 2009 a bude sloužit občanům, kteří mají při jednání na městském úřadě nějaký handicap – tělesný, stáří, ale i maminkám s dětmi atd.

  • 5 minuta čtení

 

Primátor Pavel Bém dnes za přítomnosti radního Jiřího Janečka, předsedy pracovní skupiny Praha bezbariérová Michala Pragera, zastupitele Vladislava Marečka a dalších hostí představil a otevřel kancelář zřízenou v rámci projektu Praha bezbariérová v hlavní budově pražského magistrátu v Jungmannově ulici. Pro veřejnost se poprvé otevře v pondělí 29. 6. 2009 a bude sloužit občanům, kteří mají při jednání na městském úřadě nějaký handicap – tělesný, stáří, ale i maminkám s dětmi atd.

 

„Handicap není pejorativní pojem. Jen vyjadřuje skutečnost, že člověk má nějaké omezení, které mu ztěžuje život. Být maminkou samozřejmě není žádným handicapem, ale přijdete-li s malým dítětem na úřad, je to pro vás složitější a oceníte trochu nadstandardní péči. Totéž platí pro člověka upoutaného na invalidní vozík, zrakově postiženého nebo seniora, ne vždy se orientujícího v novém prostředí. Proto otevíráme kancelář, která těmto lidem nabídne pomoc,“ řekl primátor Bém. „Praha má být přátelská a otevřená všem občanům, totéž samozřejmě platí i o městském úřadu.“

Připomenul, že když tato městská rada začínala své funkční období, běhali občané po celé Praze a vyřizovali si i jednu věc ve více než desítce budov po celém městě. Teď si naprostou většinu úředních záležitostí občan vyřídí na jednom místě v nesrovnatelně lepším prostředí, daleko rychleji a neporovnatelně pohodlněji. V tomto případě navíc občan nepůjde za úředníkem, ale úředník přijde za občanem,  za klientem.

„Je to úplně jiný systém práce, který jsme zavedli, systém, v němž je úřad především službou občanům. Je logické, že ho trvale zlepšujeme, takže ani tato kancelář není ničím mimořádným. Jen pokračováním naší práce, ale věřím, že lidem zase trochu usnadní život,“ doplnil Bém.

„Projekt Praha bezbariérová otevřená, na kterém již řadu měsíců pracuje stejnojmenná skupina zřízená při Magistrátu hlavního města Prahy, dnes předkládá jeden z výsledků své činnosti. Kancelář otevřenou a přístupnou pro své klienty, a to nejen tady v budově magistrátu, ale i elektronickou na webovém portálu Prahy. Ať se jedná o elektronický dotazník o bariérách v MHD, či užitečných informacích sdílených na webových stránkách pro klienty Prahy bezbariérové otevřené. V podstatě jde ale hlavně o to, při všem, co město dělá, přihlížet i k potřebám handicapovaných skupin občanů,“ řekl zastupitel Vladislav Mareček.

Jiří Janeček řekl, že  kancelář je určena lidem, pro které představuje návštěvě úřadu nějaký problém, kteří potřebují z jakýchkoli důvodů osobní pomoc úředníka, třeba jen v tom, že budou mít při vyřízení své záležitosti více klidu a času, než nabízí běžná přepážka.

„Kancelář je v přízemí budovy úřadu v Jungmannově ulici  na hlavní chodbě od vchodu, je dobře dostupná, výrazně označená a je k ní i naváděcí systém pro vozíčkáře nebo lidi se zrakovým handicapem. Občan se přihlásí buď na vstupní přepážce nebo jen v automatu pro výdej pořadových čísel, kde zmáčkne tlačítko označené Praha bezbariérová. Přijde úředník magistrátu, uvede ho do této kanceláře, kam samozřejmě může občan i přijít rovnou. Tam bude stálá služba po celou pracovní dobu, která mu vyřídí jeho požadavek nebo zajistí pracovníka příslušného odboru. Přijímací úředník ale odpovídá za vyřízení celé věci bez ohledu na to, kdo věc nakonec vyřizuje a automatická evidence zajišťuje i zpětnou kontrolu. V kanceláří je k dispozici i počítač s brailovou klávesnicí a hlasovými funkcemi“, popsal fungování kanceláře Janeček. V té, jak řekl, bude pravidelně  pracovat i Michal Prager, představitel Asistence, která se stará o handicapované občany.

„Oceňujeme každou pomoc, které se handicapovaným občanům dostane. Jsou to plnohodnotní lidé, kteří to ale mají v životě těžší. Je pro ně stejně důležitá samostatnost, jako pochopení a pomoc. Projekt Praha bezbariérová a jeho pracovní skupinu, kterou Praha vytvořila a v níž pracuji, považuji za dobrý, zajímavý a perspektivní. Mám-li být upřímný, vnímám ho i jako splácení určitého dluhu, který naše společnost vůči handicapovaným spoluobčanům stále má a jsem rád, že to Praha vnímá stejně,“ řekl Michal Prager.

Kancelář podle ředitele magistrátu Martina Trnky nabídne občanům, kteří to potřebují, osobní péči, dostatek klidu na vyřízení věci a možnost vyřešit i nadstandardní nebo složitější požadavky na jednom místě.

 

Faktografie

  • Praha bezbariérová a letos vzniklá stejnojmenná pracovní skupina je projekt, jehož ambicí je podpora nejrůznějších aktivit v této oblasti a úkolem je koordinovat a slučovat projekty, kterých jsou v hl. m. Praze i na Městských částech stovky a iniciovat aktivity nové

  • Na městském webu http://www.praha.eu  v rubrice Praha bezbariérová najdou občané řadu informací, jsou tam zveřejňovány i aktivity, které Praha v této oblasti realizuje. Také nezbytné a užitečné kontakty atd. Celá adresa je: http://bezbarierova.praha.eu

  • Do projektu se postupně zapojují i městské a další organizace

Na webové adrese běží momentálně mimo jiné anketa, kde lidé mohou navrhovat věci, které by v této oblasti podle jejich názoru pomohly, případně vznášet připomínky ke stávající praxi – „Průzkum přístupnosti MHD v Praze“ je zaměřen na lidi s různými druhy postižení, seniory, rodiny s malými dětmi v kočárku apod.

  • 10 % populace má zdravotní postižení

  • 25 procent Evropanů má v rodině člověka se zdravotním postižením

  • Do roku 2050 se předpokládá, že podíl lidí starších než 65 let bude dvakrát vyšší než letos

  • Projekt Praha bezbariérová bude intenzivně pokračovat ve všech oblastech života města

 

 

V Praze 24. 6. 2009

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


 

 

24. června 2009
24. června 2009