Praha podpoří Hodinu Země

Hlavní město se v sobotu 24. března 2018 připojí k akci Hodina Země. V jejím rámci lidé, firmy i města dávají symbolickým společným zhasnutím najevo, že vědí o problému globálního oteplování a že ho také chtějí aktivně řešit. Letos se zhasnou i vybrané pražské památky od 20.30 do 21.30 hodin. Magistrát hl. m. Prahy nechá po tuto dobu vypnuto osvětlení Petřínské rozhledny, Státní opery, Obecního domu, Nové radnice, věže na Staroměstském náměstí, Prašné brány a Kongresového centra.

  • 2 minuty čtení
praha_podpori_hodinu_zeme

„K Hodině Země se Praha stejně jako vloni připojí vypnutím slavnostního osvětlení některých dominant, jejichž osvětlení nemá vliv na bezpečnost obyvatel a návštěvníků města. Jsou jimi například osvětlení Petřínské rozhledny, Státní opery, Obecního domu či budovy Nové radnice,“ uvedla radní hl. m. Prahy pro životní prostředí Jana Plamínková.

Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená Světovým fondem na ochranu přírody (World Wildlife Fund, zkráceně WWF). První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než 2 miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu.

Klimatický systém Země se mění a dopady pociťujeme stále více i u nás doma. Proto v loňském roce Rada hl. m. Prahy schválila Strategii adaptace hl. m. Prahy na klimatickou změnu. Jde o první krok v přípravě města na probíhající změnu klimatu, kdy se její negativní důsledky v městském prostředí projevují ještě více než v otevřené krajině.

Strategie se zaměřuje na snižování negativních dopadů klimatické změny pomocí přírodě blízkých opatření (budování tzv. zelené a modré infrastruktury) s využitím přirozených vlastností vegetace, která pomocí výparu a poskytováním stínu ochlazuje své okolí a umožňuje zadržovat srážkovou vodu v půdní vrstvě a podzemních vodách.

„Dnes už nemůže nikdo pochybovat o tom, že jsme svědky změn klimatu. Praha se musí na tuto změnu co nejrychleji připravit,“ dodala Jana Plamínková.

Hlavní město bere dopady způsobu osvětlování na zdraví a životní prostředí a problematiku světelného smogu jako jednu ze svých priorit. Nově vzniklá městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) proto zahájila debatu s Ministerstvem životního prostředí týkající se snížení světelného znečištění a parametrů osvětlování v hlavním městě. Veřejné osvětlení nelze řešit jen z technické stránky, ale je potřeba se na něj dívat i z pohledu hygieny a dopadu na zdraví obyvatel naší metropole. Budoucí investice THMP do moderních LED svítidel budou muset respektovat i tyto důležité parametry.

 

23. března 2018
23. března 2018