Praha podporuje Světový den hepatitid

Město Praha se rozhodlo aktivně podpořit Světový den hepatitid, který se koná každoročně 1. října. Osvětová kampaň má za cíl poskytnout informace o existenci virového zánětu jater a nejčastějších způsobech přenosu nákazy. Kampaň podporuje Světová zdravotnická organizace (WHO) a naše hlavní město se pomyslně rozsvítí dožluta: informační kampaň bude probíhat v MHD – v rámečcích ve vozech metra a na vozech pražských tramvají.

  • 3 minuty čtení

Město Praha se rozhodlo aktivně podpořit Světový den hepatitid, který se koná každoročně 1. října. Osvětová kampaň má za cíl poskytnout informace o existenci virového zánětu jater a nejčastějších způsobech přenosu nákazy. Kampaň podporuje Světová zdravotnická organizace (WHO) a naše hlavní město se pomyslně rozsvítí dožluta: informační kampaň bude probíhat v MHD – v rámečcích ve vozech metra a na vozech pražských tramvají. V metru se rovněž bude v uzlových stanicích promítat na metro vision spot, který hlavně bude prezentovat infolinku a kontaktní webovou stránku. Informační kampaň pro Pražany podporuje – také z pohledu své původní profese - pražský primátor Pavel Bém.

Přímo 1. října budou v Praze „žluté“ hostesky rozdávat informační letáčky a zrcátka, jako symbol nemoci, která se dlouho nemusí projevovat a tudíž není vidět na první pohled. V říjnu se také do lékařských ordinací a čekáren budou distribuovat plakáty a letáčky o Žloutence C s obecnými a kontaktními údaji.

Hepatitidy jsou velkým celosvětovým zdravotním problémem. Velice závažný je zejména virovy zánět jater typu C. Tento druh virového zánětu jater je v současnosti vysoce aktuálním tématem, neboť choroba je zákeřná a dlouho může probíhat skrytě. Jedná se tedy o nemoc, která nemusí být vidět na první pohled. Pacient může mít pouze nespecifické příznaky, jako jsou únava, přechodná ztráta chuti k jídlu, svědění kůže, pocit napětí v pravém podžebří a trávicí obtíže. Žlutavé zabarvení kůže se nemusí vůbec objevit. Neléčený chronický virový zánět jater může skončit jaterní cirhózou nebo rakovinou jater. Jedinou možnou prevencí je vyvarování se rizikovému chování. Měli bychom si uvědomit, že podle odhadů je na světě infikováno 170 milionů lidí, přibližně tedy 3 % světové populace. Ročně jsou nově infikovány 3–4 miliony lidí. V České republice je nakaženo žloutenkou typu C přibližně 20 000 lidí. Každoročně je nově odhaleno více než  800 nových případů žloutenky typu C.

Jedním z hlavních cílů informačních aktivit je zamezit šíření nakažlivé a vysoce zákeřné žloutenky C, proti které neexistuje preventivní očkování. K dispozici je bezplatná anonymní telefonní Linka C 800 33 11 22, na kterou se již se svými dotazy obrátilo několik stovek osob. Při zavolání na Linku C je volající přepojen přímo na odborného lékaře, který je připraven poskytnout nejen informace o virové hepatitidě C, ale také poradit, kde se lze nechat vyšetřit v místě pobytu volajícího. Specialisté mohou pomocí bezplatné linky poskytnout konzultace i ostatním lékařům z jiných oborů.

Více informací: www.zloutenka-c.cz

 

Příloha:

 

V Praze 27. 9. 2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / tel. 236 002 945

27. září 2006
27. září 2006