Praha pokračuje v obnově vodních ploch

V neděli 22. března si připomeneme Světový den vody. Tento významný den je vyhlašován od roku 1993 a iniciátorem jeho vzniku je Organizace spojených národů. Hlavním cílem tohoto svátku je pořádání osvětových akcí, které mají veřejnost a odpovědné instituce upozornit na nutnost ochrany a udržitelného rozvoje ve využívání vodních zdrojů.

  • 4 minuty čtení

 

V neděli 22. března si připomeneme Světový den vody. Tento významný den je vyhlašován od roku 1993 a iniciátorem jeho vzniku je Organizace spojených národů. Hlavním cílem tohoto svátku je pořádání osvětových akcí, které mají veřejnost a odpovědné instituce upozornit na nutnost ochrany a udržitelného rozvoje ve využívání vodních zdrojů.

 

V minulém roce v Praze pokračoval dlouhodobý projekt „Obnova a revitalizace pražských nádrží“, jehož cílem je především zajištění ochrany životního prostředí a zvýšení počtu rostlinných a živočišných druhů vázaných na vodní ekosystémy. Dále zajištění  bezpečnosti vodních děl při povodňových stavech, rekonstrukce a opravy funkčních objektů vodních nádrží a v neposlední řadě zvyšování povědomí obyvatel Prahy o pražských rybnících, jejich významu v městské krajině a historii. V souvislosti s projektem byl vytvořen jednotný informační systém o pražských rybnících a chráněných územích.

Vítejte v pražských lesích „V uplynulém roce byla v rámci projektu „Potoky pro život“ dokončena revitalizace suchého poldru Čihadla mezi Kyjemi a Dolními Počernicemi, což je největší a nejrozsáhlejší přírodě blízká revitalizace v Praze a okolí. V rámci projektu byla zrušena opevněná koryta a místo nich vznikla soustava drobných meandrujících mělkých potoků s řadou tůní s vodními a mokřadními rostlinami. Byly zde vytvořeny mokřady a kosené louky včetně pěšin a cest s informačními tabulemi,“ popsal situaci radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek. „Další významnou akcí dokončenou v uplynulém roce bylo odbahnění vodního díla Džbán, prováděné v rámci projektu „Obnova a revitalizace pražských nádrží,“ pokračoval radní Štěpánek. Během prací bylo odvezeno asi 70 000 m3 sedimentu, provedena oprava stavidel a technologie, oprava kamenného opevnění břehů, na několika místech byly vybudovány kamenné schody do vody a součástí bylo i vytvoření mělké zóny pro mokřadní vegetaci, která bude sloužit i jako úkryt a hnízdiště pro vodní ptactvo. „Výsledkem celého projektu by mělo být zejména dlouhodobé zlepšení kvality vody v tomto přírodním koupališti, zajištění bezpečného provozu vodního díla a zlepšení životních podmínek pro vodní rostliny a živočichy, a tím i pro sportovní rybolov,“ doplnil radní.

V loňském roce dále proběhlo několik větších či menších revitalizací a oprav pražských vodních ploch, a to zejména vodních nádrží. Jedná např. o dokončení odbahnění Kyjského rybníka, byla provedena revitalizace rybníka Chvalka, oprava retenční nádrže Nepomucká v Centrálním parku na Praze 13, kde byl vytvořen nový ostrov, byla rovněž odbahněna a opraveno břehové opevnění, byl opraven také rybník U Krematoria na Motolském potoce. Za zmínku stojí i generální úklid Rokytky ve Vysočanech v úseku ulic Freyova – Poděbradská, kde bylo odvezeno celkem 150 tun odpadu. Účelem této akce je zpřístupnění a zatraktivnění okolí Rokytky pro obyvatele Prahy a snaha o to, aby se Rokytka stala vyhledávanou přírodní a odpočinkovou lokalitou.

Suchý poldr Čihadla „V tomto roce proběhne v rámci projektu Obnova a revitalizace pražských nádrží několik významných akcí. Bude se jednat především o revitalizaci Hamerského rybníka, v rámci které bude provedeno odbahnění nádrže, oprava břehového opevnění, oprava všech vodohospodářských objektů a výstavba ostrova jako hnízdiště vodního ptactva. Dále bude probíhat rekonstrukce a odbahnění vodní nádrže Martiňák, další akcí bude rekonstrukce a odbahnění rybníka U kamenného stolu, který je součástí přírodní rezervace Vinořský park,“ uvedl k revitalizačním plánům hlavního města pro letošní rok radní Štěpánek.

V rámci projektu „Potoky pro život“ bude probíhat několik asanačních akcí. Jednou z nich bude náprava povodňových škod na Botiči u Kozinova náměstí. Dojde zde k rozšíření profilu koryta s následnou stabilizací svahů, v rámci povrchových úprav zde bude vysázena mokřadní vegetace a dosázen břehový porost. Díky těmto úpravám by mělo přestat docházet při vyšších vodních stavech k vylévání vody z koryta a zatápění přilehlých zastavěných pozemků. Další významnou akcí bude revitalizace Litovického potoka. Dále se budou provádět práce v lesoparku Cibulka, sanace Botiče v Záběhlicích, vrácení vody do Bohnického potoka a oprava retenční nádrže Hájecká.

 

 

 

V Praze 20. 3. 2009

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


20. března 2009
20. března 2009