Praha pokročila při přípravě zákona o regulaci prostituce

Návrh nového zákona o regulaci prostituce předložil dnes Radě hl. m. Prahy náměstek primátora Rudolf Blažek. Zároveň se radní seznámili s návrhem zákona, kterým se vypovídá Úmluva o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob a její Závěrečný protokol z roku 1950, a s návrhem zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o regulaci prostituce.

  • 4 minuty čtení

 

/zpráva z 28. jednání Rady hl. m. Prahy 26. srpna 2008/

Návrh nového zákona o regulaci prostituce předložil dnes Radě hl. m. Prahy náměstek primátora Rudolf Blažek. Zároveň se radní seznámili s návrhem zákona, kterým se vypovídá Úmluva o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob a její Závěrečný protokol z roku 1950, a s návrhem zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o regulaci prostituce.

 

„Všechny návrhy vzala rada na vědomí a uložila mi připravit workshop k této problematice. Dopracované návrhy zákonů bych měl předložit radě do poloviny listopadu a, pokud budou doporučeny ke schválení, dostanou se k projednání ještě v listopadu na zasedání pražského zastupitelstva,“ uvedl první náměstek primátora Blažek.

O návrhu tohoto zákona již jednala městská rada v lednu letošního roku, kdy bylo rozhodnuto návrh rozeslat k připomínkám ministerstvům spravedlnosti, zdravotnictví a vnitra, dále všem statutárním městům, krajům a některým subjektům, které mají aktivní zkušenosti s problematikou prostituce. Byl zaslán také všem městským částem hl. m. Prahy, výborům Zastupitelstva hl. m. Prahy a odborům Magistrátu hl. m. Prahy.

Dnes předložený návrh obsahuje řadu došlých připomínek a od původního se poměrně značně odlišuje. „Především byla rozšířena základní ustanovení zákona týkající se vykonávání a nabízení prostituce. Jednoznačně je určeno, že vykonávání prostituce a provozování zařízení k provozování prostituce je samostatným typem podnikáním. Dále, pokud jde o oprávnění k vykonávání prostituce – průkazu, jeho získání bude možné v klasickém správním řízení podle správního řádu. Příslušným správním orgánem jsou vzhledem k poměrně složité agendě navrženy obce s rozšířenou působností. Stejně tak rozsah oprávnění k vykonávání prostituce se navrhuje pro území obce, která jej vydala,“ vysvětlil náměstek primátora Blažek.

Upraveno je také ustanovení o bezúhonnosti (v původním návrhu byl použit termín „trestní zachovalost“) a způsob, jak se pro účely tohoto zákona prokazuje. Přepracován byl i návrh náležitostí průkazu k provozování prostituce - přesný formát průkazu, jeho technická ochrana, členění a obsah zapisovaných údajů. Také výčet míst, v nichž lze prostituci vykonávat, byl upraven. Kromě vlastních zařízení pro provozování prostituce byla zařazena další místa - bytové prostory, prostory sloužící k přechodnému ubytování, ubytovací zařízení, popřípadě veřejná prostranství vzhledem k tomu, že do návrhu zákona byla nově včleněna možnost pro obce stanovit vyhláškou veřejná prostranství a dobu, v níž je nabízení a vykonávání prostituce povoleno. Další změny se týkají ustanovení o zániku oprávnění k vykonávání prostituce, popř. jeho zrušení či odejmutí.

Oproti původnímu návrh se mění také ustanovení upravující zařízení k vykonávání prostituce (náležitosti žádosti o povolení, vzdálenost zařízení od budov institucí a orgánů, které jsou v návrhu vyjmenovány), ustanovení o povinnostech provozovatele zařízení.

„Zásadním způsobem došlo ke změně sankčních ustanovení, kdy byly skutkové podstaty deliktů upraveny a  následně rozčleněny na přestupky a správní delikty právnických a podnikajících fyzických osob. Pokud jde o kontroly dodržování povinností navržených tímto zákonem, budou oprávněnými orgány kromě obcí také Policie ČR a obecní policie, které budou při kontrolách postupovat podle zvláštních předpisů,“ informoval náměstek Blažek.

Přijetím navrhovaného zákona o regulaci prostituce by však Česká republika porušila některé závazky vyplývající z Úmluvy o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob, a proto je nezbytná výpověď Úmluvy.

Nabytí účinnosti vypovězení Úmluvy musí předcházet účinnosti zákona a jeho aplikaci. Výpověď Úmluvy není v rozporu s českým právním řádem, protože závazky vyplývající z Úmluvy a zavazující k trestání negativních jevů, jež prostituci doprovázejí, jsou v našem právním řádu zakotveny dostatečně pevně a výpověď Úmluvy v žádném případě neznamená, že tato jednání budou legalizována,“ zdůraznil náměstek Blažek s tím, že Vypovězení Úmluvy není ani v rozporu s obecně uznávanými zásadami mezinárodního práva a nedotýká se ani závazků z členství České republiky v Evropské unii. (Řada členských států EU není smluvní stranou Úmluvy.)

V souvislosti s návrhem zákona o regulaci prostituce navrhuje Praha změny v některých zákonech. A to v trestním zákoně, kam se vkládá paragraf týkající se nedovoleného vykonávání prostituce s trestní sazbou odnětím svobody až na tři léta.

Dále je navržena změna v zákoně o správních poplatcích, v zákoně o místních poplatcích, v zákoně o veřejném zdravotním pojištění, v živnostenském zákoně a v zákoně o regulaci reklamy.

Po schválení Zastupitelstvem hl. m. Prahy by návrhy zákoů měly být v rámci zákonodárné iniciativy hl. m. Prahy předloženy Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

 

Přílohy:

1. Návrh zákona o regulaci prostituce

2. Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o regulaci prostituce

 

 

V Praze 26.8.2008


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví  V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


26. srpna 2008
26. srpna 2008