Praha rozdělí 1,73 miliardy korun z evropských fondů mezi ekologickou dopravu, vědu a výzkum

7. září 2010
7. září 2010

Rada hl. m. Prahy schválila 17 projektů ze dvou výzev Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost. Schváleny byly projekty ze dvou oblastí podpory zaměřené na ekologicky příznivou povrchovou veřejnou dopravu a rozvoj inovačního prostředí ve vědě a výzkumu. Rozděleno bylo celkem 1,738 miliardy korun.

  • 2 minuty čtení

/Zpráva z 31. jednání Rady hl. m. Prahy 7. září 2010/

Operační Program Praha – Konkurenceschopnost (OPPK) je jedním z dotačních titulů, který v období 2007-2013 umožňuje hlavnímu městu čerpat peníze ze strukturálních fondů Evropské unie. Rada schválila projekty pro dvě oblasti podpory. Podpořeno bylo patnáct projektů ve 4. výzvě v oblasti podpory 3.1. Rozvoj inovačního prostředí a partnerství mezi základnou výzkumu a vývoje a praxí a dva projekty v 6. výzvě v oblasti podpory 1.1. Podpora ekologicky příznivé povrchové dopravy.

„Podobně jako v jiných výzvách, i tentokrát byl zájem o získání dotací téměř dvojnásobný. Celkem se přihlásilo 30 projektů, ze kterých jsme vybrali ty nejlepší,“ uvedl náměstek primátora Milan Richter, která má evropské fondy na starosti.

Úspěšným příjemcem v oblasti Rozvoj inovačního prostředí a partnerství mezi základnou výzkumu a vývoje a praxí je například Ústav molekulární genetiky Akademie věd ČR s projektem na vybudování infrastruktury pro chemickou biologii a genetiku, který je součástí evropské sítě výzkumných center EU–OPENSCREEN. K dalším zajímavým projektům patří také projekt Vybudování Centra fetální medicíny, který realizuje Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí.

„Veškeré žádosti procházejí během schvalování důkladným několikaúrovňovým hodnocením. Projekt je nejprve posuzován z formálního hlediska a poté je na základě minimálně dvou expertních posudků bodově ohodnocena jeho kvalita z věcné a finanční stránky,“ popisuje proces hodnocení náměstek Richter.

Výzvy do Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost probíhaly postupně od  prosince 2009 do května 2010. Realizace většiny schválených projektů začne do konce roku 2010.


Informace o finančních zdrojích EU pro hl. m. Praha:

Hl. m. Praha může čerpat ze dvou speciálních operačních programů - Operační program Praha - Konkurenceschopnost a Operační program Praha – Adaptabilita. Jejich řídícím orgánem je hlavní město Praha. V rámci Magistrátu hl. m. Prahy se o řízení obou programů stará odbor fondů Evropské unie. Tyto dva programy nepředstavují sice jediný finanční zdroj pro hlavní město, jsou však zdrojem největším a tím i nejdůležitějším.

Operační program Praha – Konkurenceschopnost podporuje investiční projekty zaměřené především na zkvalitnění dopravní infrastruktury, životního prostředí, vědy a výzkumu a podnikání v Praze – například rozšiřování tramvajových tratí, revitalizace bývalých průmyslových areálů či výstavba podnikatelských inkubátorů.

Operační program Praha – Adaptabilita se orientuje na počáteční i další vzdělávání a sociální projekty. Financuje se zavádění moderních metod výuky do škol, které by motivovaly mladé lidi ke studiu. Dotuje se také rozšiřování kvalifikace zaměstnanců. Tento program pomáhá i ekonomicky, sociálně či zdravotně znevýhodněným lidem při hledání práce.

 

 


Ing. Milan Richter – náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast evropských fondů, protikorupční politiky a informatiky

Do funkce zvolen 17.12.2009. Působnost v oblasti protikorupčních opatření a jejich kontroly, v oblasti eGovernmentu, koordinace a řízení projektu Opencard, v oblasti kongresové turistiky, výstavnictví a veletržních aktivit na území hl. m. Prahy.